Tipy na výlet,  Zo života v Prahe

Parným vlakom do Jonsdorfu

Jonsdorf je malé mestečko v nemeckom pohraničí, ktoré sa nachádza neďaleko mesta Žitava. Zo Žitavy vyráža v pravidelných intervaloch parný vlak, ktorým sa môžete dopraviť buď do Jonsdorfu alebo do Oybinu, kde nájdete skalné útvary. Na parný vláčik sme sa vybrali spolu s Maťom, čiže bez detí. Všimli sme si totiž, že na vláčik chodia po väčšine rodinky s deťmi, takže ak nejaké detváky máte, môže to byť pre ne pekný zážitok 🙂

Ako sa dostať do Žitavy?

Aj keď po pražskom okolí zvyčajne využívame ako dopravný prostriedok auto, tentokrát sme sa rozhodli využiť verejnú dopravu. Česká republika má s Nemeckom vybudované veľmi pekné vzťahy na podporu turizmu. Do Liberca sme sa z Prahy zviezli autobusom Regiojet. Použiť môžete aj Flixbus (tým sme sa do Prahy vracali). V Liberci sme si kúpili sieťový lístok Euro-Nisa. Tento lístok vás oprávňuje na neobmedzené cestovanie regionálnymi vlakmi po česko-nemecko-poľskom pohraničí. Na jeden lístok môže cestovať až 5 osôb bez ohľadu na ich vek. Lístok sa kupuje priamo na stanici v deň ktorý chcete cestovať. Cenové rozpätie lístkov nájdete na stránke českých dráh. Euro-Nisa lístok platí aj na vybrané autobusové spoje a spoje mestskej hromadnej dopravy (napríklad v Liberci). Územnú platnosť tohto lístka si preštudujte tu.

Ako sme sa omylom dostali do Oybinu

V Žitave sme nastúpili do parného vláčiku. Lístok si môžete pohodlne kúpiť aj u sprievodcu. Pokiaľ máte lístok Euro-Nisa, platíte iba príplatok za historickú železnicu 5 € na osobu. Tento príplatok platí na celý deň. Čiže zaplatíte raz a potom sa môžete celý zvyšok dňa voziť parným vláčikom :). Pokiaľ ste si lístok Euro-Nisa nekúpili, tak sa pozrite na cenník tu. Cestovný poriadok nájdete taktiež na stránke. Dajte pozor pokiaľ sa poveziete vláčikom, ktorý je v cestovnom poriadku označený červeným +. Tento vláčik nemá parnú lokomotívu, ale dieselovú.

 

zitavska uzkokolejka
Cestou parným vlakom
zitavska uzkokolejka
Ak máte šťastie, tak natrafíte aj na hudobný vagón
zitavska uzkokolejka
Takto vyzerá rušeň

Náš pôvodný plán bol dostať sa parným vlakom do Jonsdorfu a tam sa pomotať po skalnom meste a zvládnuť nejakú menšiu túru. V Žitave sme nastúpili do parného vlaku, kúpili sme si od sprievodcu lístok (resp. len doplatok) a všetko vyzeralo bezproblémovo 🙂 V stanici Bertsdorf však všetci cestujúci z vlaku vystúpili a nastúpili do vedľa stojaceho. Držali sme sa teda stáda a prestúpili sme tiež. Cestou ďalej sme však zistili, že tento vlak nesmeruje do Jonsdorfu ale do Oybinu. Keby sme nevystúpili z prvého vlaku, pokračovali by sme do Jonsdorfu. Z toho vyplýva, že si dobre pozrite cestovný poriadok na internete. Ak je pri stanici Bertsdorf iba čierna šípka, nevystupujte. Pokiaľ je tam červené + a „umsteigen“, treba prestúpiť.

Už vo vlaku sme zistili, že Oybin je od Jonsdorfu vzdialený iba cca 5 km cez kopec a vedie tam lesná cestička. Veľkú hlavu sme si z toho teda nerobili. Pokiaľ by sa vám nechcelo chodiť, tak priamo z Kurort Oybin premáva cestný vláčik. Cena je myslím 10 € na osobu.

zitavska uzkokolejka

zitavska uzkokolejka

zitavska uzkokolejka

 

Jonsdorf – jazero Gondelfahrt a vyhliadka Nonnenfelsen  

Zo stanice Kurort Jonsdorf k vyhliadke Nonnenfelsen (alebo „Jeptišky“) sú to necelé 2 km. Väčšiu časť ale musíte prejsť cez samotné mestečko, držíte sa žltej turistickej trasy. Keď sa dostanete k jazeru Gondelfahrt, tak na vyhliadku to máte už iba kúsok (do kopca). Pokiaľ by ste zostali iba pri tomto jazierku, tak určite nespravíte zle. Je tu možnosť občerstvenia a posedenia si priamo pri jazierku. Môžete si požičať lodičky alebo detské člny.

zitavska uzkokolejka
Pohľad na jazero z vyhliadky Jeptišky
zitavska uzkokolejka
Vyhliadka Jeptišky

Turistiky chtiví ľudia budú pokračovať k vyhliadke. Pokiaľ máte radi ferraty, tak na vyhliadku Jeptišky sa môžete dostať aj týmto spôsobom. Ferratové vybavenie je ale nutné.

zitavska uzkokolejka

zitavska uzkokolejka

Ak budete mať viac času, môžete sa prejsť k vyhliadke Carolafelsen. Od Jeptišiek je vzdialená 2,3 km a zabrať by vám to malo cca hodinu. My sme na toto nemali čas a od vyhliadky Jeptišky sme sa vracali nazad do Jonsdorfu po modrej turistickej značke cez Cigánske svietničky.

zitavska uzkokolejka
Cez Cigánske svietničky nazad

zitavska uzkokolejka

zitavska uzkokolejka

Jazero Olbersdorfer See

Náš výlet sa pomaly blížil ku koncu a ako poslednú zastávku sme si dali jazero Olbersdorfer na okraji Žitavy. Je to obľúbené rekreačné miesto s krásnou čistou vodou. Voda je navyše zohrievaná spodnými prúdami, pretože tu bol kedysi hnedouhoľný lom, čo dokazuje aj korčekové rýpadlo umiestnené neďaleko jazera. Na môj vkus bola aj tak voda v jazere studená, takže na kúpanie to nebolo. Niektorým deťom to ale nevadilo a vysmiate sa čľapotali vo vode.

zitavska uzkokolejka
Olbersdorfer See

Záverom

Výlet na parný vláčik bola určite super voľba. Ak by sa aj vám náhodou stalo, že sa dostanete namiesto Jonsdorfu do Oybinu, tak bude lepšie ak si pozriete prírodné krásy v okolí Oybinu. Nájdete tam mnohé vyhliadkové miesta a napríklad aj skalný hrad. Pozor si dávajte pri odchode vlaku zo Žitavy do Liberca. Koľaj, na ktorú má prísť vlak nie je nikde vypísaná a nikto ani nehlási kam má vlak prísť. Na stanici stojí naozaj iba na výstup a nástup ľudí. Preto nečakajte v čakárni, ale radšej sa pohybujte po peróne a prejdite na ten, ktorý má voľnú koľaj. My sme z tohto dôvodu vlak takmer nestihli, pretože sme netušili kam má prísť.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate?

%d blogerom sa páči toto: