Podujatia,  Zo života v Prahe

Pixar – 30 rokov animácie

Máte radi animované filmy? Pokiaľ áno, určite ste už počuli o Pixar Animation Studios. Ako prvý vydali v roku 1995 megaúspešný animák Toy Story alebo po našom Príbeh hračiek. Nasledovali trháky ako Príšerky s.r.o, Mravec Z, Hľadá sa Nemo, Rodinka úžasných či Autá. Tento rok nás čaká štvrté pokračovanie Príbehu hračiek.

Do Prahy tento rok zavítala výstava tohto slávneho štúdia a to pri príležitosti 30. výročia animácie. Pixar robí tieto výstavy po celom svete od roku 2005 a ukazuje vývoj animácie z mnohých pohľadov.

Pixar
Začiatok výstavy a história Pixaru

Z čoho výstava pozostáva?

Pokiaľ by ste od výstavy očakávali, že uvidíte názorné postupy animácie, ožívanie 2D sveta a prípadne nejakú animáciu v priamom prenose, tak budete asi trošku sklamaní. Výstava pozostáva zväčša z kresieb. Každý Pixarovský film má svoju samostatnú sekciu, kde sú vystavené originálne kresby, maľby, hlinené modely a pri niektorých je aj monitor, na ktorom sa prehráva ako sa skladajú jednotlivé vrstvy filmu.

Pixar
Originálna kresba pohybu
Pixar
Hlinený model k filmu Príšerky s.r.o.
Pixar
Film Autá
Pixar
Maľba. Toto by som si kľudne doma do obývačky zavesila 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V samostanom výklenku je dopodrobna rozkreslená animácia Pixarovskej lampy. Bohužiaľ je to zobrazené iba pomocou statických fotiek a nie videa. Z ďalšieho výklenku sa dozviete ako sa animujú postavičky pomocou jednotlivých bodov.

Pixar
Lampička od Pixaru

Najzaujímavejším prvkom celej výstavy je určite Zoetrop, predchodca kinemografu. Zoetrop bol patentovaný v roku 1867 a bol populárnou formou domácej zábavy. Je to malý bubon, v ktorom sú umiestnené postavičky. Keď tento bubon roztočíte, postavičky ožijú. Na výstave sú umiestnené postavičky Toy Story v skutočnej veľkosti na valci. Tento valec sa točí a následne sa spustí stroboskop. Stroboskop zmrazí pohyb valca a ľudské oko to vníma ako ucelený pohyb.

Pixar
Zeotrop, super vidiet niečo takéto

Zavítať môžete aj do tzv. „Artscape„. Je to kinosála, kde sa na plátne predvedú všetky známe animované postavičky v jednom filme. Celé toto predstavenie má asi 10 – 15 minút a musím povedať, že nie je veľmi zaujímavé.

Najviac z toho, ako prebieha animácia sa dozviete na konci, keď opustíte samotnú výstavu. Za dverami je totiž na stene podrobne vysvetlené ako sa jednotlivé prvky filmu skladajú. Ako sa z kresby robí model, následne počítačový model, ako sa obrázkom dáva život, pridáva sa výraz tváre, chlpy, osvetlenie a v neposlednom rade reč a hudba.

Pixar
Na výstave nájdete aj „vyhliadku a môžete sa na všetko pozrieť zhora

Kde sa výstava nachádza, otváracie hodiny a vstupné

Výstavu nájdete na Výstavišti Holešovice v Křižíkovom pavilóne E. Nie je to veľmi dobre označené a pokiaľ Výstavište nepoznáte, je možné, že na prvý krát netrafíte :).

Na výstavu si môžete zájsť až do 26.5.2019 a otvorená je denne od 9:00 do 20:00.

Vstupné pre dospelého stojí 250 Kč od pondelku do štvrtku a od piatku do nedele 290 Kč. Pre deti od 3 do 16 rokov je to 190 Kč (po-štv) a 220 Kč (pia-ne). Akceptujú aj zľavy pre študentov (aj na preukaz EYCA) a platiť sa dá na mieste v hotovosti aj kartou. Nie je potrebné kupovať vstupenku dopredu, lacnejšia nebude. Kompletný cenník vstupného nájdete tu.

Môj názor na túto výstavu

Ja ako milovník animákov som bola z tejto výstavy mierne sklamaná. Čakala som totiž trošku iné podanie výstavy, že sa viac dozviem o postupoch animácie. Aj napriek tomu ale odporúčam výstavu navštíviť. Aj vďaka obrázkom pochopíte, koľko času jeden taký animák zaberie, prečo na nich robí toľko ľudí a aspoň trošku nazriete do zákulisia svojich obľúbených filmov.

Osobne by som menšie deti nechala doma (také ktoré tomu moc nerozumejú, budú sa totiž nudiť). Okrem dvoch postavičiek z Príšeriek a veľkého McQueena tam nie je nič také, čo by mohlo pritiahnuť ich pozornosť. Pokiaľ ale viete, že by to vaše dieťa zaujímalo, tak ho samozrejme vezmite :).

Pre mňa tým najlepším z celej výstavy bol Zoetrop a posledný poster s vysvetlením postupu animácie. Celkovo sme na výstave sme strávili asi hodinu. Dúfam, že vám môj článok pomôže sa rozhodnúť či ísť alebo nie :).

 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

%d blogerom sa páči toto: