Cestovanie,  Londýn,  Veľká Británia

Po stopách Harryho Pottera

Prvotná myšlienka zorganizovať takýto trip padla ešte na gymnáziu. Odvtedy prešlo 15 rokov, kým sme sa dopracovali k realizácií. A keďže Maťo moju posadnutosť Harrym Potterom nezdieľa, vzala som so sebou kamošku Barborku. Keď som o tomto nápade povedala mojej mamine, tak tá iba pregúlila očami. Spomenula si totiž na náš londýnsky výlet, kedy sme leteli cez celú King´s Cross, aby som sa mohla odfotiť v vozíkom v stene 🙂

Ako vlastne celý tento nápad vznikol?

Ako som už spomenula, nápad prišiel na strednej škole, kedy frčal v kinách Harry Potter a Ohnivá čaša. Za Barborkou som vtedy prišla s nápadom, či si neurobíme výlet do Londýna za Harrym Potterom. Obe sme boli doňho totiž zbláznené. Keď som jej nedávno navrhla, či nepôjde na tento trip so mnou, neváhala ani sekundu.

Kam sme sa vybrali?

Našu návštevu Londýna sme si rozdelili na tri časti. Chceli sme vidieť Warner Bros štúdiá, prejsť si filmové lokácie a pozrieť si highlity Londýna. Chcelo to trošku plánovania, ale nič čo by sa nedalo zvládnuť.

Leadenhall market 

Poznáte známu Šikmú uličku, kde si Harry kúpil všetky svoje čarodejnícke potreby? Tak tá bola inšpirovaná práve týmto marketom a na tomto mieste sa točili exteriérové scény. Odbočíte naň z ulice Gracechurch street, alebo stačí zadať do navigácie Leadenhall market. Najbližšia stanica metra je Monument.

Harry Potter
Leadenhall market je naprosto očarujúci

Optometrist Shop

Neďaleko Leadenhall marketu, na ulici Bull´s head passage nájdete optiku. Práve vstupom do tejto optiky bol inšpirovaný vstup do Deravého kotlíka vo filme Harry Potter a Kameň mudrcov.

Harry Potter
No nepripomína vám to Deravý kotlík?

Borough market

Vo filme o Harrym Potterovi boli použité dve filmové lokácie pre Deravý kotlík. Bohužiaľ tú, ktorá sa nachádza na Borough markete sme ani po náročnom hľadaní nenašli. Dá sa tu ale lacno a výborne najesť. Ak by ste chceli pohľadať vstup do Deravého kotlíka, najbližšia stanica metra je London Bridge.

Harry Potter
Vstup na tržnicu Borough market

Millenium bridge

Pamätáte si let smrťožrútov, ktorí naháňali Harryho vo filme Harry Potter a Polovičný princ? Most, ktorý vtedy zničili bol práve Millenium BridgeNajbližšia stanica metra je Mansion House, prípadne Blackfriars.

Harry Potter
Tak nad týmto mostom lietali Smrťožrúti

Australia High Commission

Kto by nepoznal Gringott banku, v ktorej mali všetci čarodejníci uložené svoje bohatstvo a poklady. A viete, kde ju v skutočnosti nájdete? Australia High Commission na ulici Strand bola použitá ako predloha exteriéru Gringott banky. Bohužiaľ v nej nepracujú škriatkovia a ani dovnútra vás nepustia. Najbližšia stanica metra je Temple, prípadne Covent Garden.

Harry Potter
Gringott banka?

Cecil Court

Táto ulica je vraj skutočná Šikmá ulička. Prišli sme sa na ňu pozrieť, ale nepodobala sa nám. Krajší bol Leadenhall market. Ak by ste ju aj napriek tomu chceli vidieť, tak najbližšia stanica metra je Leicester square.

Harry Potter
Nám sa na Šikmú uličku moc nepodobala

House of Minalima

Toto miesto nie je práve filmovou lokáciou, ale navštívili sme ho z dôvodu, že sa tu nachádzajú 4 poschodia rekvizít z Harryho Pottera a Fantastických zverov. Nie originálnych filmových rekvizít, ale kolekcie, ktoré zbierali Eduardo Lima a Miraphora Mina 15 rokov. Ako sa hovorí, je to „definitely worth to visit“. Tento shop sa nachádza na ulici 26 Greet Street a najbližšia stanica metra je Tottenham Court Road, Leicester square, prípadne Covent Garden.

Harry Potter
House of Minalima odporúčam navštíviť, budete unesení
Harry Potter
Chceli by ste mať takto vytapetovanú izbu?
Harry Potter
Dostali ste už svoj list?

Palace Theatre

Chceli by ste vidieť divadelnú hru Harry Potter and the Cursed Child? Máte možnosť v tomto divadle! Lístky si kupujte online dopredu na tejto stránke. Divadlo sa nachádza na ulici Shaftesbury Avenue.

Harry Potter
Palace theatre nemôžete minúť

Piccadilly circus

Druhé najznámejšie námestie v Londýne, hneď po Trafalgar square. A čo má Piccadilly spoločné s Harrym Potterom? Spomínate si na scénu z Darov smrti, keď sa Harry, Ron a Hermiona premiestnili a takmer ich zrazil double decker? Tak táto scéna bola filmovaná práve na Piccadilly circus.

Great Scotland Yard

Viete kde sa nachádza „skutočné“ ministerstvo mágie? Vstup pre návštevníkov sa nachádza na Scotland place. Bohužiaľ červenú telefónnu búdku tu nenájdete, tá bola dorobená v štúdiu. Ak by ste chceli vidieť túto lokáciu, tak nabližšia stanica metra je Charing Cross, Embankment alebo Westminster.

King´s Cross

Kto by nepoznal vlakovú stanicu King´s Cross a nástupište 9 a 3/4. Miesto, kde Harry každý rok odchádzal do Rokfortu. Samozrejme, že toto nástupište tu nenájdete a dokonca ani nástupište 9 a 10 nie sú za sebou ako to bolo vo filme. Nájdete tu ale Harryho vozík v stene, kde sa môžete odfotiť a dokonca vám požičajú aj šál a prútik. Pripravte sa ale na dlhšie čakanie. Hneď vedľa sa nachádza aj gift shop. King´s Cross je zároveň aj stanica metra.

Harry Potter
Gift shop na stanici King´s Cross
Harry Potter
Aj veľa Hedvíg v ňom nájdete

St. Pancras International

Táto vlaková stanica sa nachádza hneď vedľa stanice King´s Cross. V Harrym Potterovi bola použitá na natáčanie exteriérových scén stanice King´s Cross. To, čo vidíte vo filme ako stanicu King´s Cross je v skutočnosti stanica St. Pancras. Jej exteriér je pôvabnejší ako exteriér stanice King´s Cross.

Harry Potter
Spoznávate ju?

Stanica metra Westminster

Pamätáte si pána Weasleho, keď sa vo Fénixovom ráde snažil dostať cez turnikety v metre a nefungovalo mu to? Snažil sa použiť práve metro na stanici Westminster.

Harry Potter
Nám sa podarilo cez turniket prejsť

Bonus: Warner Bros Studios

Ak sa vydáte do Londýna po stopách Harryho Pottera, nemali by ste obísť Warner Bros štúdio. Nájdete v ňom všetky rekvizity, ktoré boli použité vo filme, uvidíte ako sa tvorili špeciálne efekty a môžete dokonca ochutnať aj ďatelinové pivo. Ako to vyzerá v štúdiách a čo všetko tam uvidíte sa dozviete v samostatnom článku.

%d blogerom sa páči toto: