Je prechodný pobyt povinný?

Vybavenie prechodného pobytu nie je povinné. Osobne neviem načo je to dobré, na nič som to nepotrebovala okrem vybavenia si rezidenskej parkovacej karty. Je ale pravda, že niekedy zvyknú pýtať potvrdenie o pobyte (prechodnom, trvalom) pri kupovaní elektroniky na splátky alebo pri pôžičkách, prípadne pri založení si kontokorentu. Ak tu plánujete zostať natrvalo, tak je prechodný pobyt pre vás dôležitý, a to z toho hľadiska, že si tu určite časom budete chcieť zriadiť pobyt trvalý. Totiž jednou z podmienok pre vydanie trvalého pobytu je preukázanie minimálne 5 ročného prechodného pobytu.

Ako si mám prechodný pobyt vybaviť?

Pokiaľ ste sa teda rozhodli, že idete do toho, zasa raz sa obrňte pevnými nervami. V prvom rade odporúčam sa objednať, nakoľko na odbore azylovej a migračnej politiky býva celkom nátresk. Objednávanie sa je veľmi jednoduché, stačí zavolať na príslušné telefónne číslo. Treba mať po ruke občiansky, lebo budete potrebovať jeho číslo. Dátum, na ktorý vás objednajú záleží od toho, ako majú momentálne voľno, zvyčajne to býva mesiac od telefonátu. Výhodou je, že vás objednajú na presný deň a čas, nevýhodou, že pokiaľ z nejakého dôvodu nemôzete tak dlho čakať, tak nemáte inú možnosť ako prísť a vystáť si frontu.
Po novom si môžete termín zarezervovať aj cez internet na webovej stránke.
V súčasnosti je možné vybaviť prechodný pobyt aj poštou. Všetky potrebné dokumenty zabalíte do obálky a pošlete na príslušnú adresu. Posielanie poštou sa vyplatí ak ste si istí, že máte všetky dokumenty správne. Z úradu vám potom zavolajú aby ste si dohodli termín vyzdvihnutia.

Ako potvrdenie o prechodnom pobyte vyzerá a ako dlho platí?

Veľmi ma prekvapilo aj to, ako ten doklad vyzerá. Podobá sa to totiž dvojstránke vytrhnutej z pasu. Bez fotky, iba s adresou vášho prechodného pobytu a číslom dokladu totožnosti, ktorý ste predložili. Dobrá správa je, že pre Slovákov sa vydáva na dobu neurčitú, do chvíle, kedy sami nepožiadate o zmenu adresy, zrušenie, alebo vám nevyprší platnosť dokladu totožnosti, na ktorý sa prechodný pobyt viaže.

Nedávno sa menila adresa, na ktorú sa treba dostaviť, preto si radšej 2x skontrolujte, na ktorom pracovisku vybavujú vašu mestskú časť. Veľmi dôležitá vec je, mať pripravené všetky potrebné dokumenty, lebo pokiaľ vám bude niečo chýbať, tak vás otočia a môžete prísť znovu (alebo dodatočne posielať poštou).

Čo potrebujem na vybavenie prechodného pobytu?

 • doklad o zajistení ubytovania – vyplnený formulár zo stránky ministerstva vnútra alebo nájomnú zmluvu alebo list vlastníctva, ak vlastníte nejakú nehnuteľnosť. znovu. Veľký pozor si treba dať na to, že doklad nesmie byť starší ako 180 dní
 • doklad potvrdzujúci účel pobytu – môže to byť buď pracovná zmluva, živostenský list alebo potvrdenie o štúdiu
 • cestovný doklad – postačí občiansky preukaz
 • 1x fotka “pasového” rozmeru
 • potvrdenie o zdravotnom poistení – pokiaľ je účelom vášho pobytu zamestnanie alebo podnikanie, nie je potrebný žiaden doklad
 • vyplnené tlačivo – nájdete ho buď na stránke ministerstva vnútra, alebo priamo na pracovisku

77922-prechodny2bpobyt2b2

Pýtala som sa, či pani majiteľka bude vedieť o tom, že som si do jej bytu prihlásila prechodný pobyt, odpoveďou mi bolo, že oni to nikam nenahlasujú, nikoho neinformujú a slúži to čisto iba pre ich informáciu, kde sa daný cudzinec zdržuje. Čiže ak vám majiteľ nedovolil si prihlásiť prechodný pobyt, nezúfajte, nebude o tom vedieť :). Potom ako odovzdáte všetky potrebné dokumenty, dostanete termín, kedy si máte prísť po doklad o pobyte. Zvyčajne je to o ďalší mesiac. Dobrá správa je, že ak medzičasom zmeníte bývanie, tak stačí v deň, kedy sa máte dostaviť po potvrdenie, priniesť nový doklad o ubytovaní a adresu vám bez problémov zmenia. Celý doklad vyrábajú totiž až priamo pred vami. Preto nerozumiem tomuto dvojnásobnému chodeniu na odbor migračnej a azylovej politiky a zbytočnému strácaniu času.

UPDATE: Už nedostanete presný termín hneď pri vybavovaní, ale musíte si podľa svojho čísla, ktoré ste dostali pri objednaní sledovať vašu žiadosť na stránke. Doba vybavenia je zvyčajne 30 dní, podľa zákona je na to až 60 dní.

9efde-prechodny2bpobyt
Zadná strana potvrdenia

Dôležité informácie

 • objednávacia linka: 974 820 680
 • tlačivo si môžete stiahnuť tu
 • adresy pracovísk odboru azylovej a migračnej politiky:
 1. Pre Prahu – východ, Prahu 1,3,6,7,8 a 9: Žukovského 888/2, Praha 6
 2. Pre Prahu – západ, Prahu 2,4,5 a 10: Cigánkova 1861/2, Praha 4 – Chodov
 • tabulku, v ktorej zistíte, či už máte vybavený prechodný pobyt nájdete tu
 • pre všetky ostatné informácie tu

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.