Ázia,  Gili ostrovy,  Indonézia

Presun na menší ostrov Gili Air

Cesta z guesthousu do prístavu

Prišiel náš posledný deň v ubytovaní Whiterose guesthouse. Vyplatili sme účet a vybrali sa smerom k hlavnej ulici, kde sme si chceli odchytiť nejaký miestny taxík. Cestou sme však stretli majiteľku Steph, ktorá nám navrhla aby sme si „sharli“ auto s dievčatami, ktoré u nej tiež bývali a práve čakajú na odvoz. Cena za odvoz bola 390 000 IDR/ 25 € za 4 osoby. Cesta z guesthousu do prístavu Bangsal pier trvala asi 50 minút, ubehla však rýchlo, pretože baby boli hrozne ukecané. Zistili sme, že sú Fínky, cestujú už mesiac a idú na Bali. Rovnako ani šofér nezaostával a porozprával nám rôzne historky a vtipy.

IMG_20170917_092656.jpg
Spolucestovateľky Fínky

Bangsal pier a čakanie na loď

Šofér nás vysadil priamo v prístave, iba pár metrov od stánku, kde sa predávali lístky na lode. Vo Whiterose nás upozorňovali, že si za žiadnych okolností nemáme kupovať lístok na speed boat, pretože sa tým snažia oklamať turistov. Predajú vám lístok za vysokú cenu, ale odvezie vás public boat, ktorá stojí niekoľkonásobne menej. Aj nás sa v prístave pýtali či chceme ísť hneď na speed boat alebo chceme čakať na public boat. Samozrejme sme povedali, že počkáme. Cena za public boat na ostrov Gili Air bola 20 000 IDR/1,25 € na osobu. Mierne nás znepokojovalo, že sme boli prví na zozname, pretože loď vypláva až vtedy, keď si lístok kúpi aspoň 30 ľudí. Čakali sme asi 20 minút kým sa zozbieral potrený počet ľudí. Pri nastupovaní na loď sa miestni snažili zarobiť tým, že vám odnesú batožinu na loď. Odporúčam ich odmietnuť a ten kúsok cez vodu si prejsť peši.

sdr
Plavba na public boat

Loďka nevyzerala veľmi bezpečne a pripomínala čln so strieškou, ktorú poháňali dva motory. Okrem turistov sa takto prepravujú aj domáci. Plavba bola pokojná a za 20 minút sme už kotvili na ostrove Gili Air. Ešte sme ani nevystúpili a Maťovi miestny ukazoval korytnačku, ktorá sa zatúlala do prístavu. Prekvapilo ma, že na ostrove sa nenachádzajú motorové dopravné prostriedky. Ako taxík tu funguje kôň s vlečkou. K nášmu ubytovaniu sme to z prístavu mali asi 15 minút pešo. Tak sme túto alternatívu taxíku nevyužili.

cof
Miestny taxík 🙂

Konečne na ostrove Gili Air

Ubytovanie sme mali zarezervované v Balengku homestay. Jedna noc stála 265 500 IDR/ 16,60 € za izbu. Bývali sme v pekných bungalowoch s terasou, na ktorú nám každé ráno nosili raňajky. Dostali sme aj welcome drink v podobe pohára s čerstvým pomarančovým džúsom. Keďže sme mali ešte pol dňa pred sebou, hneď sme sa vydali na prechádzku popri pobreží.Ostrov Gili Air sa od Lomboku líši hneď niekoľkými vecami: 1. je tu omnoho viac turistov, 2. úplne odlišný piesok (biely s vyplavenými koralmi), 3. veľká koncentrácia hojdačiek na pláži alebo priamo v mori, 4. vo večerných hodinách je silný odliv.

presun na gili air
Najznámejšia hojdadčka na Gili Air počas odlivu

Pomaly sa nám začalo stmievať, tak sme zakotvili v neďalekej reštike s príznačným názvom Why not a dali si večeru pri západe slnka. Zbytočne dlho sme sa nezdržovali, pretože na druhý deň nás čakal výlet za korytnačkami.

sdr
Večera vo Why not 🙂
%d blogerom sa páči toto: