průhonický park
Krásy Prahy,  Praha,  Tipy na výlet,  Zo života v Prahe

Průhonický park

Ak hľadáte nejaký výlet za zeleňou a parky ako Stromovka, Letná, Grébovka, a podobne vás už nebavia, tak vhodnou voľbou je Průhonický park. Zámocký park je jeden z najvýznamnejších parkov v Česku a od roku 2000 je národnou kultúrnou pamiatkou zapísanou v zozname UNESCO.

Má rozlohu 250 hektárov a je domovom niekoľkých exotických rastlín a stromov.  Celý park je poňatý ako botanická záhrada a môžete navštíviť aj skleník. Je vhodný aj pre mamičky s kočíkmi a môžete si urobiť aj piknik. V parku je možné sa vydať tromi návštevníckymi okruhmi, najkratší trvá cca 1 hodinu, najdlhší tak 6 hodín. Odporúčam si pri vstupe vziať mapku, aspoň nebudete blúdiť.

IMG_20170730_134550.jpg
Průhonický park

Pri parku sa nachádza aj zámok, v ktorom je v súčasnej dobe umiestnená stála expozícia nazývaná Průhonický zámek a park, zameraná na históriu parku. Nachádza sa tu aj kaviareň a reštaurácia, ale väčšina zámku je verejnosti neprístupná, pretože tu sídli Botanický ústav AV ČR.

sdr
Průhonický zámek

Průhonický park je od Prahy vzdialený iba cca 20 km a dá sa k nemu dostať autom alebo MHD.  Pokiaľ zvolíte MHD, je potrebné nájsť autobus s číslom 363 alebo 385, ktoré jazdia do obce Průhonice. Pokiaľ sa rozhodnete ísť autom, tak pri hlavnom vstupe do parku sa nachádza platené parkovisko (cena je 30 Kč na hodinu), odporúčam buď parkovať niekde v obci zadarmo alebo na druhom parkovisku, pri vstupe do obory (cena 50 Kč na deň).

cof
Kvetinky v parku
cof
Levanduľa

průhonický park

Otváracie hodiny parku

Park je otvorený celoročne, otváracia doma sa mení iba podľa ročného obdobia.

  • január – február a november, december: 7:00 -17:00
  • marec: 7:00 – 18:00
  • apríl, október: 7:00 – 19:00
  • máj-september: 7:00 – 20:00

Cena vstupného

Cena sa líši podľa toho či ide o hlavnú (1.4. – 30.10.) alebo vedľajšiu (1.11.-31.3.) sezónu.

  • dospelý: 80 Kč (h.s.) / 50 Kč (v.s.)
  • deti (6-15) a študenti: 50 Kč (h.s.) / 30 Kč (v.s.)
  • deti do 6 rokov: zdarma
  • pes: 20 Kč (h.s.) / 10 Kč (v.s.)

Ako študentskú kartu akceptujú kartu EYCA, ktorá sa vydáva do 30 rokov a nemusíte byť študent. Pokiaľ sa ale chcete vyhnúť plateniu vstupného, tak odporúčam zaparkovať auto na parkovisku pri obore za 50 Kč na deň. Pri bráne do parku ani do obory sa už nenachádza nikto, kto by predával vstupenky.

Viac info nájdete na stránke Průhonického parku.

Ak vás zaujíma ako to tam vyzerá, pozrite si krátke video.

okruh1_b
Mapka parku
sdr
Tradičný český domeček
sdr
Rozhledna
cof
Pohľad z Hlavnej vuhlídky

Translate?

%d blogerom sa páči toto: