Cestovanie,  Európa,  Rím,  Taliansko

Rím – večné mesto

Rím sme sa rozhodli navštíviť v júli, čo je podľa mnohích veľmi zlá voľba. Je leto, teplo a v Ríme plno turistov. Musím povedať, že to nebola až taká hrozná voľba. Teplo tam síce bolo, aj plno turistov, ale nič čo by nebolo bežné v iných európskych metropolách. V Ríme sme strávili predĺžený víkend a musím povedať, že nejaký ten deň navyše by určite nebol na zahodenie.

Ubytovanie a doprava

Ubytovanie sme už klasicky riešili cez Airbnb (pokiaľ chcete zľavu 28 € na svoje prvé ubytovanie, kliknite sem). Bookli sme si byt neďaleko metra Bologna. K Fontáne di Trevi to bolo 21 minút metrom. Prepravovali sme sa najčastejšie metrom a skúsili sme aj autobus. Ten sme ale naozaj iba vyskúšali, pretože za 20 minút, ktoré sme v ňom strávili, som bola vytrasená ešte dva dni. Kúpili sme si 48 hodinový lístok na MHD priamo z automatu. Lístok stál 12,50 € na osobu.

Rím
Značenie zastávok v Ríme, časy odchodov tam ale nehľadajte

Gelato

Bol by hriech si v Taliansku nedať zmrzlinu. Je úplne jedno, kam vkročíte, zaručene bude perfektná. Za seba musím povedať, že najviac mi chutila vo Vinchi.

Rím
Zmrzlináreň Vinchi
Rím
Je perfektná

Fontána di Trevi

Naše prvé kroky viedli k Fontáne di Trevi. Tento známy symbol Ríma sme predsa nemohli obísť. Cez toľkých turistov som ju takmer ani nevidela a prísť bližšie alebo k zábradliu? Nemožné. Ale aj napriek tomu fontána vo mne zanechala dojem. Je naozaj krásna. Ak by ste si mysleli, že v noci pri nej bude menej ľudí, tak to ste na omyle, je ich tam rovnako. Na bezpečnosť tam dohliadajú carabinieri.

Rím
Fontána di Trevi v noci
Rím
Takto vyzerá fontána di Trevi cez deň
Rím
No jo…ľudí ako….

Španielske námestie a Španielske schody

K tomuto by som povedala iba, že turistov ako maku :). Španielske schody sú obľúbeným stretávacím bodom pre Rimanov a častu sa na nich konajú módne prehliadky. Pre mňa to boli úplne obyčajné schody.

Rím
Španielske námestie
Španielske schody plné turistov

Koloseum, Palatine Hill a Forum Romanum

Do Kolosea sme si kupovali lístok dopredu online. Nechceli sme totiž stáť frontu iba kvôli tomu, aby sme si kúpili vstupenku. Z domu si pohodlne kúpite vstupenku na presnú hodinu a potom už iba prejdete cez bránu. Táto vstupenka platí aj do Forum Romanum a Palatine Hill. Vstupenka stojí 12 € + 2 € booking fee a kúpiť si ju môžete tu. Je platná dva po sebe idúce dni, čiže nemusíte navštíviť všetky tri veci v jeden deň.

Rím
Koloseum
Rím
Vo vnútri Kolosea
Rím
Vstupná brána do Palatine Hill
Rím
Forum romanum z výšky. Všimnite si ten nápis HELP 🙂

Piazza Venezia a Altare della Patria

Benátske námestie je námestie, cez ktorá sa pravdepodobne budete voziť dosť často (ak pôjdete autobusom). Pre mňa to bol tzv. checkpoint (a druhý bola fontána Triton, okolo ktorej sme sa nielen vozili, ale aj chodili stále). Na námestí sa nachádza Pamätník Viktora Emanuela II. Vstup do pamätníku je zdarma a vo vnútri je múzeum.

Rím
Pamätník Viktora Emanuela II.
Rím
A náš checkpoint – fontána Triton

Pantheon

Pantheon je najzachovalejšia pamiatka Ríma. Dnes stojí na námestí Piazza della Rotonda. Vstup do Pantheonu je zdarma, treba ale dodržiavať dress code. Čiže žiadne odhalené ramená a kolená. Pri vstupe to kontrolujú.

Rím
Priečelie Pantheonu
Rím
Interiér Pantheonu

Villa Borghese

Pokiaľ zatúžite po zeleni, tak Villa Borghese je určite dobrou voľbou. Park je celkom veľký, takže ak si chcete ušetriť nohy, tak mi môžete požičať bud segway alebo golfové vozítko. Cenu mali ale dosť vysokú. Park je naozaj veľký, takže sa tu pokojne dá stráviť aj celý deň. V parku je ZOO, Galeria Borghese, kino a múzeum.

Rím
Villa Borghese
Rím
Villa Borghese
Rím
Galéria Borghese

Bazilika svätého Pavla

Tento kosol sa nachádza trošku ďalej od centra, ale blízko neho je stanica metra Basilica S. Paolo. Je zaujímavé, že tu prebiehajú bohoslužby ako katlíckej cirkvy, tak aj ortodoxnej cirkvy. Jednej sme boli dokonca aj svedkami. Vstupné sme neplatili, neviem teda či sa bežne platí alebo nie.

Rím
Priečelie kostola svätého Pavla
Rím
Kostol sv. Pavla
Rím
Interiér kostola

Castel San Angelo 

Anjelský hrad je monumentárna stavba v Ríme neďaleko vstupnej brány na námestie sv. Petra. Momentálne sa v ňom nachádza múzeum.

Rím
Anjelský hrad v noci

Vatikán

Vatikán nemôžete obísť. Je to naozaj „must see“ aj pre ľudí, ktorí nie sú až takí veriaci. Ja som zarytý ateista a Vatikán považujem za svoj hightlight tohto výletu. Viac o Vatikáne v ďalšom článku.

Rím
Jednou nohou vo Vatikáne, druhou nohou v Taliansku 🙂

komentáre 2

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate?

%d blogerom sa páči toto: