Cestovanie,  USA

Roadtrip po západe USA

Čo najviac ľutujem vo svojom živote je, že som sa nezúčastnila programu „Work and Travel“ počas vysokej školy a teda som si nemohla USA precestovať. Rozhodla som sa teda, že aj napriek tomu, že som túto možnosť ako študent nevyužila, tak sa do štátov pozriem. Maťo spočiatku nebol veľmi nadšený týmto nápadom (veľmi USA nemusí), ale po prezretí zopár fotiek a videí z národných parkov sa nechal prehovoriť. Naplánovali sme, že sa na roadtrip vyberieme už v roku 2019 a začali sme hľadať vhodné letenky. Začiatkom mája sa objavila výhodná akcia British airways, ktorú sme sa rozhodli využiť. Mali sme letieť z Berlína do Las Vegas (prestup v Londýne) a do Berlína sa vrátiť z LA. Potom sa začala moja obľúbená činnosť – plánovanie.

roadtrip po zapade USA
Bryce Canyon

Pôvodne sme sa na roadtrip chceli vybrať v októbri. Letenka ale bola až na november, ktorý taktiež nebol zlý. Musím ale povedať, že zbaliť sa do príručnej batožiny na teplotné rozpätie -3°C až +25°C bola celkom výzva. Výhodou cestovania v novembri boli jednoznačne prázdne parky a denné teploty, ktoré neboli príliš vysoké. Jediné obmedzenie, ktoré sme pociťovali boli niektoré zatvorené prevádzky a časti národných parkov.

roadtrip po zapade USA
Valley of Fire

Auto, trasa, ubytovanie

Auto

Auto sme si na dovolenke požičiavali prvý krát, a preto sme z toho mali trošku obavy. Rezervovali sme si menšie SUV, pretože sme sa dočítali, že v parkoch sú z časti aj nespevnené cesty a s bežným autom by sa tam človek dostával obtiažne. Po dlhom hľadaní sme si auto rezervovali na stránke arguscarhire.com, ktorá nám rezervovala vozidlo v požičovni Advantage. Aj napriek tomu, že v USA sú autá s poistením bez spoluúčasti, tak sme si dokupovali ročné pripoistenie zo stránky icarhireinsurance.com. Hlavným dôvodom bolo pripoistenie rozbitia predného skla a poškodenie pneumatík, ktoré v základnej poistke neboli zahrnuté.

roadtrip po zapade USA
Namiesto malého SUV sme dostali Hyundai SantaFe

S požičovňou Advantage sme boli nadmieru spokojní. Auto sme si vyzdvihli vo Vegas a vracali sme ho v Los Angeles. Z letiska v Las Vegas nás do požičovne odviezol zdarma shuttle bus. V požičovni si od hlavného vodiča vypýtali vodičák (náš slovenský) a kreditku na zaplatenie vratného depozitu 200 USD. Ponúkali nám aj možnosť pripoistenia a vrátenia auta s prázdnou nádržou, čo sme však odmietli. Nevyvíjali žiaden nátlak aby sme si niečo dodatočne kúpili. Po registrácií sme sa presunuli do garáže, kde nám pani ukázala naše auto, podala papierik s tým, že si ho máme skontrolovať, zapísať škody, ktoré na aute sú a vrátiť sa za ňou. Auto sme si podrobne obhliadli a označili škody. Pani nám papier podpísala a mohli sme sa vybrať užívať si Vegas.

Odovzdanie auta v Los Angeles bolo ešte jednoduchšie ako požičanie. Prišli sme na parkovisko Advantage-u, pani sa spýtala či boli nejaké problémy s autom a či sme boli spokojní. Počas toho ako sme si vyberali veci z auta, ona si ho prehliadla a skontrolovala či je dotankované. Auto následne odviezla s tým, že je všetko ok. Žiadne potvrdenie sme už nedostali. Na letisko nás odviezol ich vlastný shuttle bus (zadarmo). Počas toho ako sme sedeli v shuttle buse nám prišiel email so zhrnutím koľko míľ sme najazdili, aká bola celková cena požicania a či sa niečo doplácalo. Depozit bol taktiež na kartu vrátený okamžite.

Trasa

Keďže sme na celý roadtrip mali iba 16 dní a chceli sme stráviť viac času v Los Angeles, rozhodli sme sa vynechať San Francisco, Death Valley, Yosemity a Sequiou. Našu trasu sme teda začali v Las Vegas, pokračovali do Valley of Fire, Utah mighty five, Valley of Gods, Antelope Canyon, Grand Canyon, Joshua Tree a zakončili sme ju v Los Angeles.

roadtrip po zapade USA
Antelope Canyon X

Počas roadtripu sme sa rozhodli vynechať niektoré notoricky známe miesta ako Hoover Dam a Monument Valley. Hoover Dam sme vynechali z dôvodu šetrenia času a Monument valley nám neprišiel taký zaujímavý (šli sme ale okolo neho a odfotili si panorámu).

Dokopy sme najazdili 3 675 km, vystriedali 9 ubytiek, navštívili 8 národných parkov, 3 štátne parky a Antelope Canyon, previezli sa po historickej časti Route 66, videli sme pozlátko aj reálny život v Las Vegas, zúčastnili sme sa natáčania seriálu vo Warner Bros studios a máme z tohto výletu nespočetné množstvo zážitkov.

Ubytovanie

V Las Vegas a Los Angeles sme na ubytovanie využili Airbnb, na ceste medzi národnými parkami sme bývali cez Booking. Vo Vegas sme nebývali v jednom z hotelov na Stripe z dôvodu ceny. Prišli sme cez víkend, kedy sú ceny hotelov trojnásobné. V Los Angeles sme bývali v časti Glendale, čo sa postupom času ukázala ako dobrá voľba. Cez Booking sme bývali v moteloch medzi národnými parkami, vždy čo najbližšie k parku, ktorý sme chceli na ďalší deň navštíviť. Ubytko sme najčastejšie mali iba na jednu noc.

roadtrip po zapade USA
V tomto prívese sa môžete cez leto ubytovať

Užitočné appky

Spotangels

Vďaka tejto appke sme za parking v Los Angeles nezaplatili ani jediný dolár. V našich končinách si ju ale nestiahnete, preto odporúčam si ju stiahnuť hneď ako prídete do štátov. Spotangels je parkovacia appka, ktorá vám ukazuje kde môžete zaparkovať zadarmo, prípadne koľko stojí parkové. Zadáte si do akej oblasti idete, kedy tam chcete prísť a ako dlho sa tam plánujete zdržať. Appku tvoria ľudia, čiže je to niečo ako Waze na kolóny, policajtov a obmedzenia na ceste. Taktiež môžete pridať parkovacie miesto ak objavíte nejaké, ktoré nie je zaznačené. Parking v LA je dosť obtiažny, pokiaľ vám ale nevadí sa kúsok prejsť, tak takmer vždy nájdete nejaké parkovacie miesto, na ktorom sa neplatí.

Gassbuddy

Ďalšia z appiek, ktorá sa mi nepodarila stiahnuť u nás. Gassbuddy vám ukazuje aktuálnu cenu benzínu a pomáha hľadať benzínku s nalacnejším benzínom. Zopár krát sa nám osvedčila, ale veľmi sme ju nevyužívali.

Booking, Airbnb

Ubytovacie appky nemusím predsavovať. Pri hľadaní ubytka na poslednú chvíľu sa vždy zídu.

Waze

Waze tiež určite každý pozná. Túto navigáciu sme používali najčastejšie. Bola veľmi spoľahlivá. Hlavne pokiaľ máte možnosť prepojiť si auto s telefónom cez Android car alebo Apple car. Je potreba si dať pozor, že cestu cez národný park označuje ako spoplatnenú, čiže vás naviguje obkľukou. Treba to ignorovať :).

Google maps

Google mapy sme mali offline stiahnuté v telefóne a používali sme ich na navigáciu, keď sa nám nechcela načítať mapa na Waze (nakoľko často sme nemali dátový signál). Častejšie sme ich využívali na nájdenie benzínky s najlacnejším benzínom (je to skutočne aktualizované), obchodu s potravinami prípadne možnosti nejakej večere.

Alltrails

Ak sa chystáte do národných parkov, táto appka vám môže byť celkom užitočná. Používať sa dá celosvetovo. Nájdete v nej jednotlivé traily a to nielen v USA, ale aj napríklad v Česku a na Slovensku. Viete si dopredu pozrieť traily v parkoch, uložiť si ich a vrátiť sa k nim. Je super v tom, že ľudia píšu hodnotenie a vlastné skúsenosti s jednotlivými trailami. Dozviete sa tu aj informácie, či sú vaše preferované traily prístupné, aké majú prevýšenie, akú dĺžku a či je to loop alebo „tam a späť“.

Android Auto/Apple car

Android Auto bol najlepší pomocník akého sme mali pri tomto roadtripe ( okrem Spotangels). Túto appku tiež nestiahnete u nás. Apple car sa v našich končinách bežne využiva. Ide o prepojenie vášho telefónu a systému auta. Najviac sa to osvedčí pri navigácií. Vy si spustíte napríklad navigáciu na telefóne a zobrazí sa vám na obrazovke v aute. Nemusíte teda riešiť žiadne držiaky do auta. Nie každé auto to samozrejme podporuje, zistíte to až vtedy ked si to toho svojho sadnete.

Čo ma na West Coast prekvapilo

V USA som pred týmto tripom bola iba v New Yorku a to mi každý hovorí, že New York je úplne iná Amerika. Tento názor môžem potvrdiť. Preto ma niektoré veci, ktoré sme zažili na West Coast, prekvapili či už pozitívne alebo negatívne.

 • Ľudia sú tu veľmi „chatty“. Všade sa s vami bude niekto rozprávať – v obchode, na ulici, na ubytku.
 • Všetko majú napísané a značené ako pre blbých. Neskôr som sa dozvedela, že to je preto tak, aby tomu porozumel aj ten najmenej inteligentný človek a nemohol sa súdiť.
 • Na autách nemajú povinné predné ŠPZ.
 • Ľudia sú tam celkom pokojní vodiči. Aj napriek tomu, že niektorí sa ponáhľajú a kľučkujú, nie sú nervózni, nikto po nikom netrúbi.
 • V Los Angeles je doprava naozaj šialená. Aj napriek tomu, že sme boli na to pripravení, tak nás to zaskočilo. Doprava v Prahe je nič oproti LA, sťažovať sa už nebudem :).
 • Počas presunov medzi jednotlivými parkmi bolo žalostne málo benzíniek.
 • V LA je veľmi veľa bezdomovcov. Pri rozhovore s vodičom shuttle busu sme sa dozvedeli, že sa bezdomovci do LA sťahujú z celých štátov, pretože je tam celoročne teplo a kalifornské zákony im umožňujú bývať na ulici. V LA majú vybudované „záchytné stanice“ do ktorých môžu ísť, ale väčšina tam ísť nechce, pretože by sa museli začať začleňovať znovu do spoločnosti. Vyhovuje im, že nemusia nič robiť, že nie sú za nič zodpovední. Prekvapilo ma, že stanujú dokonca aj pred radnicou.
 • Pokiaľ za benzín platíte kartou, tak cena za 1 galón je vyššia ako keď platíte v hotovosti.
roadtrip po zapade USA
Joshua Tree

Dalo sa to lacnejšie?

Musím sa priznať, že toto bola zatiaľ naša najdrahšia dovolenka. A či sa to dalo zvládnuť aj lacnejšie? V niečom určite áno.

 • Na roadtrip sme sa vybrali dvaja. Keď pôjdete štyria, ušetríte za auto a benzín.
 • Nepotrebovali sme SUV. Keby sme si bookli menšie auto, tak to samozrejme výjde lacnejšie.
 • Ubytko medzi parkami sme bookovali dlho dopredu. Zistili sme, že sa viac oplatí ho objednávať na poslednú chvíľu (kľudne aj deň dopredu alebo v ten deň). Vtedy bolo aj o 10 € lacnejšie ako keď sme si ho objednávali my. Pár krát sme ho kvôli cene rušili a bookovali znovu.
 • Na ubytku sa dá ušetriť pokiaľ by ste prespávali v kempoch alebo v aute. Toto sme riešiť nechceli vzhľadom k tomu, že bol november a nočné teploty klesali do mínusových hodnôt.
 • Atrakcie. Vzhľadom k tomu, že sme si chceli náš výlet užiť, tak sme nehľadeli na to, že napríklad vstup do Universal Studios stojí 109 USD. Keď sme niekam chceli ísť, tak sme tam šli.
 • Jedlo. Tu sa dá samozrejme tiež celkom slušne ušetriť pokiaľ budete jesť konzervy 🙂 Toto sme nejak neriešili. Keď sme boli hladní, zašli sme sa najesť, či už do nejakého bistra alebo fast foodu. Do národných parkov sme si nosili sváču.
roadtrip po zapade USA
Západ slnka v Zione

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

%d blogerom sa páči toto: