Nemecko,  Tipy na výlet,  Zo života v Prahe

Saské Švýcarsko

Saské Švýcarsko sme mali na pláne už dlhšiu dobu. Akonáhle sa oteplilo, vyrazili sme s Maťom na výlet. Na začiatok trošku faktov. Saské Švýcarsko je oblasť v Nemecku, ktorá sa nachádza juhovýchodne od Drážďan a jeho súčasťou je národný park s rovnakým menom. Spolu s českým národným parkom tvorí oblasť známu ako Českosaské Švýcarsko.

AKO DO SASKÉHO ŠVÝCARSKA (NE)CESTOVAŤ?

Najideálnejší spôsob (okrem auta samozrejme) je využiť vlak a dopraviť sa do mestečka Bad Schandau. Ale aby sme to nemali príliš jednoduché, tak sme nevyrážali z Prahy. Našla som totiž špeciálny lístok „Labe-Elbe“ od Českých dráh. Že ho nepoznáte? To nevadí, pravdepodobne vám ho ani nebude treba :). Lístok Labe – Elbe umožňuje neobmedzené cestovanie po Ústeckom kraji a po nemeckom pohraničí. Neplatí na EC vlaky. Vybrali sme sa teda autom do Mělníka, kde mala začínať platnosť cestovného lístka. Na naše veľké prekvapenie nám pani za okienkom povedala, že z Mělníka lístok neplatí, ale až od Štětí. Nechápavo som na ňu pozerala, že čo je pre Boha Štětí (je to dedina kúsok za Mělníkom 😀 ). Pani nám potom po niekoľkých telefonátoch odporučila aby sme si kúpili lístok do Štětí a vo vlaku si kúpili lístok Labe-Elbe. Po x minútach, zväčšujúcej sa rade na lístky a nervóznou poznámkou pána za nami, že pri okienku sa kupujú lístky a nedávajú sa životné rady sme odišli na perón s lístkom do Štětí.

Pre info: Kým sme sa dostali z Prahy do Bad Schandau, museli sme 3x prestúpiť. Túto cestu nevoľte, je príliš zložitá 🙂 Jednoduhšie je sadnúť v Prahe do EC vlaku a odviezť sa priamo do Bad Schandau.

Pokiaľ by vás ale predsa len zaujímala jízdenka Labe-Elbe, tak všetky informácie o nej nájdete tu.

SKALNÝ MOST BASTEI

Aby sme tých prestupov nemali málo, tak v Bad Schandau sme museli nastúpiť do ďalšieho vlaku, ktorý šiel do Kurort Rathen, ktorý bol už konečne finálna stanica (no skoro). Kým sa budete môcť vybrať ku skalnému mostu, musíte prejsť na druhú stranu Labe. Musíte nasadnúť na prívoz (2 € spiatočný lístok, ktorý si kúpite priamo u prevozníka), pretože pešo sa cez rieku nedá prejsť. Až teraz sa môže začať výstup k mostu.

Saske svycarsko
Prívoz v Kurort Rathen

Nebojte sa, že by ste nevedeli kade máte ísť, k mostu mieria zástupy turistov. Pokiaľ by ste šli rovno ku skalnému mostu a nikde sa nezastavovali, cesta vám potrvá asi 15 až 20 minút. Naháňať sa ako na dostihoch ale neodporúčam, keď spomalíte a odchýlite sa troška z cesty, odmenou vám budú nádherné výhľady na rieku Labe. Pozor si dajte na to, kam stúpate. Maťo chytal priesvitnú farbu keď som sa blížila k okraju skaly. Síce ma ochotne odfotil, ale poznámku, že či mi šibe a ak tam spadnem, tak ma už nikto pravdepodobne nenájde, si neodpustil.

Saské Svycarsko
Prekrásne výhľady na Kurort Rathen
Saske Svycarsko
„Zbláznila si sa?“ 🙂

Po pár minútach chôdze sme prišli k „niečomu, kde pýtali vstupné“. Vtedy sme nevedeli čo to je a po nakuknutí sme videli len samé skaly. Neskôr sme zistili, že sme minuli skalný hrad Neurathen. Ak by ste mali záujem sa doňho pozrieť, vstupné je 1,5 €. Nečakajte ale nič svetoborné, videli sme ho z diaľky a boli to skutočne iba skaly.

Saske Svycarsko
Neurathen z diaľky

Hurá, prišli sme k mostu Bastei. Obyčajný skalný most, preplnený turistami 🙂. Prejdite ešte kúsok ďalej po turistickej cestičke, kde nájdete vyhliadku, z ktorej krásne uvidíte celý most v jeho plnej kráse. Ak ešte nemáte dosť turistikovania, môžete pokračovať ďalej po turistickej značke, alebo sa môžete vrátiť naspäť. Hádajte, čo sme si zvolili 🙂

Saske Svycarsko
Áno, je to skutočne skalný most Bastei
Saské Svycarsko
Skalný most Bastei

Cestou nazad k prívozu sme sa zastavili pozrieť penzión Burg Altrathen. Páčilo sa nám ako vyzerá zvonku, ale prišlo nám, že je troška opustený. Bola tam reštika, kde sa čašník tváril prekvapene, že tam niekto zavítal.

Saske Svycarsko
Penzión Burg Altrathen

HISTORICKOU ELEKTRIČKOU K VODOPÁDU

Z Kurort Rathen sme sa presunuli naspäť do Bad Schandau, kde sme sa chceli zviesť historickou električkou. Najskôr sme sa opäť museli dať previesť na druhý breh Labe. Lístok nám tentokrát pokrývala jízdenka Labe – Elbe. K zastávke električky sme trafili bez problémov, nasledovali sme značky v meste. Spiatočný lístok po preukázaní sa jízdenkou Labe – Elbe nás stál 4 € na jedného. Pripravte sa na jazdu, po ktorej budete trošku vytrasení. Električka stojí „pri každej vŕbe“ a jazda k vodopádu trvá cca pol hodinu. Cesta je veľmi príjemná, cez les a popri potôčiku. Na konečnej stanici sme bežali pozrieť sa na vodopád, ktorý púšťajú každú pol hodinu. Po mojej poznámke „toto je ono?“ sme chvíľku hľadali druhý, ale žiaden sa nám naozaj nájsť nepodarilo, takže áno, toto bolo ono :).

Saske Svycarsko
Lístky na historickú električku
Saske Svycarsko
Ááááá toto je ona
Saské Svycarsko
Slávny vodopád 🙂

Chceli sme sa ísť ešte zviezť voľne stojacim výťahom do dedinky Ostrau, ale na to nám už nevyšiel čas. Potrebovali sme totiž stihnúť posledný vlak do Ústí nad Labem.

Saske svycarsko
Tam v diaľke je vidieť výťah

Určite sa do tejto oblasti ešte vrátime, minimálne kvôli výťahu a výhľadom aké ponúka okolie Bad Schandau.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate?

%d blogerom sa páči toto: