signal festival
Česko,  Podujatia,  Praha,  Zo života v Prahe

Signal festival

signal festival
Svetelná sieť pred Rudolfinom – rok 2015

Signal festival je festival svetla, ktorý sa v Prahe koná pravidelne od roku 2013 vždy v druhý októbrový víkend. Celý festival trvá 4 dni. Na tomto festivale sa každoročne zúčastňuje mnoho zahraničných aj domácich umelcov – vystavovateľov. Festival je financovaný hlavne Magistrátom hlavného mesta Praha, Ministerstvom kultúry a príslušnými mestskými časťami.

DSC_0810
Svetelná stena – rok 2015

Na čo sa tešiť?

DSC_0814
Svetelná inštalácia na Streleckom ostrove – rok 2015

Každý rok sú jednotlivé svetelné a interaktívne inštalácie, videomappingy a sférické projekcie rozmiestnené po iných budovách, ale niektoré miesta zostávajú nemenné. Napríklad inštalácie na Staromestskom námestí alebo na kostole sv. Ľudmily na Náměstí Míru. Osobne som navštívila Signal festival 2x a vždy na mňa najväčší dojem urobila svetelná show na Náměstí Míru. Svetelné inštalácie na budovách sú doprevádzané aj hudbou. Väčšina inštalácií je zadarmo, platia sa iba niektoré, hlavne videomappingy, kde dostanete 3D okuliare. Po trase festivalu boli rozmiestnené aj Wi-fi spoty, ktoré boli zdarma. Festival je „otvorený“ od 19.00 do 24:00. V tomto čase býva posilnená aj MHD.

Signal festival
Kostol sv. Ľudmily na Náměstí Míru – rok 2015

Tento rok je ohlásený veľmi zaujímavý videomapping na kostole sv. Ľudmily. Pri príležitosti 5. narodenín festivalu, budete mať možnosť každý deň o 23.00 zhliadnuť všetky doposiaľ odohrané videomappingy na tomto kostole. Celý tohtoročný program nájdete na stránke festivalu.

Bude to stáť za to?

Toto je veľmi ťažká otázka, na ktorú si musí dať odpoveď každý sám. Za seba môžem povedať, že keď som bola prvý rok, bola som unesená. Druhý rok mi to už prišlo, že „Ok, fajn, môže byť“. Pokiaľ by som tento rok Signal festival stihla (čo bohužiaľ nestihnem), šla by som znovu, aspoň na Náměstí míru. Potrebné je ale obrniť sa trpezlivosťou, pretože v uliciach bude veľmi veľa ľudí. Častokrát vás dav doslova strhne a budete sa musieť nechať unášať. K festivalu existuje appka do telefónu a taktiež webka, prípadne sa na mieste dá zakúpiť festivalová mapa za 30 Kč.

IMG_20171012_210302_preview
Kostol svätej Ľudmily na Náměstí Míru – 2017

Aký je Signal festival v porovnaní s Bielou nocou?

viber image
Mesiac v Medickej záhrade – Biela noc Bratislava 2017

Vzhľadom k tomu, že sa mi tento rok podarilo navštíviť Bielu noc v Bratislave, tak sa nevyhnem porovnaniu. Pokiaľ poznáte Bielu noc a pýtate sa či je Signal festival iný, vravím, že je neporovnateľne lepší. Lepšia organizácia, prepracovanejšie inštalácie, podpora mesta, posilnená MHD, štvordňové trvanie festivalu. V roku 2014 bol Signal festival dokonca zaradený medzi 10 najlepších svetelných festivalov Európy podľa britského The Guardian. Hlavný problém Bielej noci je, že nemá absolútne žiadnu podporu mesta, videomappingy sú na budovách, ktoré sú rozsvietené, svetelný smog, kvôli ktorému celý festival stráca svoje čaro. Pokiaľ sa zo strany Bratislavy nič nezmení, tak si dovolím tvrdiť, že na Bielu noc zostaňte doma, na Signal festival vyrazte do Prahy.

viber image4
Starý most – Biela noc Bratislava 2017

Translate?

%d blogerom sa páči toto: