Ázia,  Singapur

Ako nám dal Singapur „fakap“

V Singapure sme mali pôvodne stráviť 10 hodinový layover na spiatočnej ceste z Vietnamu. Na túto návštevu som sa neuveriteľne tešila. Chcela som navštíviť niektoré miesta, ktoré sme pri našej prvej návšteve Singapuru nestihli. Vtedy som samozrejme netušila aký strašný „fakap“ od tohto mesta dostaneme 🙂 Staré známe „neteš sa, lebo sa to najviac do….kašle“ v tomto prípade platilo na 100%.

Aký bol pôvodný plán

  • pozrieť sa ako vyzerá infinity pool na Marina Bay Sands
  • prejsť sa po vyhliadke OCBC Skyway
  • navštíviť skleníky v Gardens by the bay
  • dať si kávu v Central Perk café (kde som mala urobenú rezervačku)
  • poprechádzať sa popri rieke v Clarke Quary
  • pozrieť si každodennú Spectra show na Marina Bay Sands
  • ochutnať Mr Lich’s Flaming Brew v Platform 1094
  • najesť sa v Chinatowne

Prečo sme to nestihli?

Prvá predzvesť toho, že naša návšteva Singapuru asi neprebehne ako som si naplánovala, prišla už na letisku v Ho Chi Minh-e, kde sme zistili že odlet bude hodinu meškať. Po prílete do Singapuru sme chceli odložiť batožinu do úschovne a ísť si užívať mesto. Problém bol, že na každom termináli majú iba dve úschovne batožín. Jednu v príletovej hale a jednu v odletovej hale. Prečo problém? Ak sa rozhodnete odložiť si batožinu, pravdepodobne nebudete jediní. Čakali sme v rade pol hodiny a nepohli sme sa ani o jedného človeka. Pri tempe, ktoré pracovníčka mala, by sme tam asi strávili aspoň 4 hodiny, kým by sme sa dostali na radu. Rozhodli sme sa teda, že skúsime využiť úschovňu v odletovej hale. Tu nastal veľmi podobný scenár ako v príletovej hale. Kopa ľudí a veeeeeľmi pomalý pracovník. Opäť sme nepochodili. Posledná možnosť bola ísť do centra a odložiť batožinu tam. Prešli sme teda k metru, kde sme si chceli kúpiť jednosmerný lístok. Tu nastal ďalší problém. Za lístok sa nedalo platiť kartou. Keďže všetky eurá sme minuli vo Vietname, nemali sme peniaze, ktoré by sme si premenili. Zostávalo vybrať si z bankomatu. Bankomat si pýtal poplatok za výber 5 SGD, čo bola polovica zo sumy, ktorú sme si plánovali vybrať. To som razantne odmietla. Zostala nám teda posledná možnosť – kúpiť si celodenný Tourist pass (ten sa mimochodom dal platiť kartou, ale iba v automate). Vitajte v meste budúcnosti… Keď sa na to spätne pozerám, tak asi by bolo výhodnejšie zaplatiť poplatok za výber, ako si kupovať Tourist pass.

Po hodine sedenia v metre, sme sa dostali do centra, kde sme mali v pláne odložiť si batožinu. Na internete sme našli úschovňu, ktorá bola otvorená do 22:00. Museli sme ju zaplatiť online a až potom sme dostali adresu. Google si s tým veľmi nevedel poradiť a prvý krát nás poslal úplne opačným smerom. Po asi pol hodine blúdenia, sme odložili naše 10 kg batohy a konečne sme si mohli ísť pozrieť mesto. Po celkovom zhodnotení času sme zistili, že nám zostáva asi 5 hodín.

Čo sme teda nakoniec stihli vidieť?

Naše prvé kroky viedli do Central Perk café, ktoré bolo neďaleko úschovne batožiny. Keďže rezervačka bola už dávno prepadnutá a na vysedávanie v kaviarni nezostával čas, chceli sme sa aspoň pozrieť ako to vyzerá. Fotky sme si urobili cez výklad, pretože čašníčka nás bez objednávky ani nepustila dovnútra. Mimochodom vo vnútri sedeli asi dvaja ľudia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Naše ďalšie kroky viedli k hotelu Marina Bay Sands, kde som Maťa donútila, aby sme sa išli pozrieť na infinity pool. Na vyššie poschodia hotela (tam, kde sú ubytovaní hostia) sa nedostanete bez hotelovej karty. To však nie je veľký problém. V Marine je taká koncentrácia ľudí, že vždy ide niekto presne tam, kde sa chcete dostať vy :). Samozrejme sme vedeli, že k bazénu majú prístup iba hoteloví hostia, bola som ale zvedavá, ako ďaleko sa môže dostať neubytovaný človek. Neboli sme ale jediní, kto tam prišiel takto na „čumendu“. Pokojne sme tam mohli stáť, fotiť, rozprávať sa a nikto za nami neprišiel, že „sorry, nebývate tu, tak vypadnite“. Asi tam zvedavcov mávajú často.

co vidiet v singapure
Takto blízko sme boli k infinity bazénu 🙂
co vidiet v singapure
Pohľad z Mariny

 

 

 

 

 

 

Pokračovali sme do Gardens By The Bay, ktoré sú hneď za hotelom. Vedeli sme, že skleníky už nestihneme, tak sme chceli ísť aspoň na OCBC Skyway. O túto vyhliadku je ale taký záujem, že kým by sme sa dostali k lístkom, tak by ju pravdepodobne asi aj zatvorili. Lístky predávajú na konkrétny časový úsek. Čiže keď sme dorazili okolo 19:00, tak sa lístky predávali so vstupom o 20:00. Poprechádzali sme sa aspoň medzi Supertree Grove.

co vidiet v singapure

co vidiet v singapure

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

co vidiet v singapure

Keďže show na stromoch Supertree Grove sme videli pri našej prvej návšteve Singapuru, rozhodli sme sa, že si tentokrát pozrieme laserovú show z Marina Bay Sands. Na nete som sa dočítala, že najlepšie miesto na pozorovanie tejto show je kdekoľvek oproti. Presunuli sme sa teda za most, ktorý pripomína DNA. Boli tam nastajlovaní aj nejakí fotografi so statívmi, tak som predpokladala, že sme na dobrom mieste. Bohužiaľ sme stáli na veľmi zlom mieste. Celá show sa totiž odohrávala pri Merlione, presne na opačnej strane ako sme stáli. Bolo to predstavenie ako v Prahe robievala Křižíkova fontána. Ale musím povedať, že boli aj lasery z Mariny. Asi 4 svetlá, ktoré zasvietili tak 3x.

co vidiet v singapure

co vidiet v singapure

Bežali sme vrátiť Tourist passy a zjesť nejakú večeru. Pobrali sme sa po naše batohy a vrátili sa na letisko.

Letisku Changi airport som dala druhú šancu

Letisko Changi je už po niekoľký krát vyhlásené za najlepšie letisko na svete. Ja osobne tento názor nezdieľam, hlavne po našej prvej návšteve. Po druhý krát na mňa toto letisko urobilo lepší dojem, ale stále nie som toho názoru, že si zaslúži ocenenie najlepšie na svete. Aj keď sme prišli v noci, tak fungovali herne, kino malo vypísané aké filmy a kedy hrajú a narazili sme aj na ochutnávku keksíkov. Povozila som sa Skytrainom po termináloch. Bohužiaľ na najnovší Terminál 4 sa nedostanete pokiaľ z neho neletíte. Opäť som nemohla nájsť Butterfly garden, ktorá má byť otvorená nonstop. Jewel Changi airport môže byť určite zaujímavý, no bohužiaľ v čase našej návštevy ešte nebol otvorený. Letisko Changi airport má veľa vecí, o ktorých iné letiská môžu iba snívať a úplne rozumiem tomu, prečo bolo označené za najlepšie. Pre mňa na ňom chýbajú určité potrebné veci pre cestujúcich a na druhej strane – majú tam veľa takých, ktoré sú zbytočné a slúžia iba na efekt.

co vidiet v singapure

co vidiet v singapure

co vidiet v singapure

 

 

 

 

 

 

Keď mám porovnať prvú a druhú návštevu tohto mesta, tak musím konštatovať, že sa trošku zmenilo. Áno, stále bolo nádherne čisté, ale už mi neprišlo tak prehnane organizované. Mám pocit, že sa od toho trošku upúšťa. Veľmi mi je ľúto, že náš prestup dopadol takto, aj keď sa dnes na tom celkom dobre zabávam :). Mne asi Singapur nie je súdený.

 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate?

%d blogerom sa páči toto: