Ázia,  Cestovanie,  Singapur

Singapur – najdrahšie mesto na svete?

Dávame zbohom Indonézií

Po dvoch dňoch strávených na Bali sme sa mali presunúť do Singapuru. Mesta, ktoré som túžila navštíviť. Mesta, ktoré je označované ako najdrahšie mesto na svete. Mesta, o ktorom ľudia hovoria ako o najčistejšom meste na svete. Mesta, ktoré je vraj mesto zákazov. Ale je to skutočne tak? Chcela som sa o tom presvedčiť na vlastné oči.

V Ubude sme si ráno zavolali taxík cez appku Grab. Vodič sa ale nejakým zázrakom vybral po nás opačným smerom. Keďže sme chceli stihnúť lietadlo, nakoniec sme opäť skončili pri Uberi. Vodič bol pohodový a bez problémov nás zviezol na letisko. Cestou sa nás pýtal či chceme ísť rýchlejšou cestou alebo bežnou. Upozornil nás, že za rýchlejšiu sa dopláca, pretože musí zaplatiť mýtne. Taktiež sme doplácali za to, že sme vysadali na letisku. Cesta nás s týmito dvomi doplatkami nakoniec stála 187 000 IDR/11,5 €.

Let sme mali pôvodne kúpený od spoločnosti Tiger air. Mesiac pred odletom nám ale prišiel mail, že spoločnosť sa zlučuje s Fly Scoot. Ako problém sme videli nemožnosť online checkinu (ten je možný iba pri letoch zo Singapuru). Druhý problém sme videli v tom, že mali povolenú ľahšiu príručnú batožinu. Túto nám na letisku aj skutočne vážili. Obaja sme mali 2 kg nadváhu, ale našťastie to vôbec neriešili a o 2 a pol hodiny sme už pristávali na Changi airport v Singapure.

singapur
Už budeme v Singapure 🙂
singapur
Changi airport v Singapure

Ako sa prepravovať po meste?

Singapur ma perfektne rozvinutú sieť metra. Hneď na letisku sme si kúpili kartu Singapore Tourist Pass. S touto kartou môžete neobmedzene cestovať metrom a autobusmi po celom Singapure. Na 3 dni nás vyšla 30 SGD/18,5 €, z toho je 10 SGD/6,2 € záloha za kartu. Keď ju vrátite, vrátia vám 10 SGD/6,2 €. Metro je veľmi prehľadné, naopak autobusy sú na tom horšie. Všetky zastávky sú na znamenie a vnútri nehlásia aká zastávka nasleduje. Odporúčam teda sledovať Google maps. Inak mestská doprava tu nesie celkom zábavný názov – SMRT :).

singapur
Tourist passy na neobmedzenú prepravu po meste
singapur
Krásne, čisté metro

Kde si vymeniť peniaze s najlepším kurzom?

Najlepšia zmenáreň sa nachádza v nákupnom centre The Arcade na Raffles Place. Zmenáreň uvidíte hneď z diaľky. Na prízemí nákupného centra sa ich nachádza niekoľko, ale všetky majú podobný kurz. Keď sme tam prišli, zostala som v miernom šoku, pretože to tam vyzerá ako na burze. Točia sa tam obrovské prachy. Ľudia si sem chodia vymieňať dosť veľké sumy peňazí. Funguje to tak, že okolo stánku – zmenárne je niekoľko „vymieňačov“, ktorým poviete akú menu chcete zameniť a koľko. On vám ukáže koľko môžete za to dostať. Ak súhlasíte, dáte mu peniaze, on ich podá aj s lístočkom pánovi vo vnútri, ten ich prepočíta a podá mu zamenené peniaze. Tie vám následne „vymieňač“ prepočíta a podá. Vymenia tu takmer všetku menu. Menili sme eurá, Indonézske rupie aj Malajske ringity. Pozor si ale dajte na to, že v nedeľu majú zatvorené.

singapur
Tu sme menili peniaze my a naozaj sme sa nestačili čudovať čo sa to tam deje 🙂

Kde sa dá lacno najesť?

Jedlo v Singapure je dosť drahé. Dokonca aj potraviny v supermarkete majú podstatne vyššiu cenovku ako u nás. Pokiaľ teda chcete na jedle ušetriť, nestravujte sa v reštauráciách, ale využite miestne street food stánky, známe ako Hawkers. My sme objavili tržnicu s jedlom – Telok Ayer Market, kde sme sa vedeli super najesť za rozumnú cenu. Dostanete sa tam peši z Raffles Place. Na výber sú tu jedlá naozaj z celej Ázie. Čo určite vyskúšajte je nápoj z cukrovej trstiny, je skvelý. Podobných tržníc v Singapure nájdete viacero.

Tržnica s jedlom Telok Ayer Market
singapur
Konečne večeraaa 🙂

Nemohli sme obísť prvý street food stánok, ktorý dostal Michelinskú hviezdu. Hawker Chan sa nachádza v China Town. A musím povedať, že kým sme ho našli, poriadne sme sa namakali :). Náš obed ale za tú námahu veľmi nestál. Aj keď moje tofu bolo skvelé, Maťove kurča nebolo dopečené. Býva tu rada ľudí, ktorá sa tiahne až von, my sme ale mali šťastie a dlho sme nečakali.

singapur
Hawker Chan, prvý street food stánok, ktorému bol udelený Michelin
singapur
Tofu bolo skvelé, kurča už tolko nie
singapur
Naozaj si nevymýšľam o tom Michelinovi 🙂

Singapur – mesto zákazov?

Singapur sa označuje niekoľkými názvami. Ako najdrahšie mesto na svete, najčistejšie mesto na svete, prípadne mesto zákazov. S niektorými môžem určite súhlasiť. Podľa môjho názoru najdrahším mestom nie je, ale rozhodne nie je lacné. Singapurčania si ctia čistotu a poriadok v meste, aj preto na zemi nájdete len veľmi málo odpadkov. Ďalším dôvodom je aj hrozba pokuty. Rovnako hrozia pokuty napríklad za jedenie a pitie v metre, nosenie durianu do metra, alebo sedenie na niektorých schodoch. Takto by som mohla pokračovať ešte dlho. Zakázaný je tu dovoz žuvačiek, preto si tu ani žiadnu nekúpite. Neviem do akej miery sa pokuty aj v praxi uplatňujú, ale keďže sú kamery na každom kroku, lepšie je to neriskovať.

singapur
Všade samé zákazy….

Mesto je ale naopak veľmi organizované. Nikto tu neprechádza cez cestu mimo prechodu, alebo na červenú. V podzemke sú nakreslené čiary, kade máte ísť, preto sa tu ľudia nezrážajú ako u nás. Ktorou stranou chodníka máte ísť je predpísané takmer všade. Ľudia sú tu veľmi uvedomelí, keď vidia odpadok na zemi, tak ho proste zdvihnú a vyhodia do koša.

Musím povedať, že mi táto organizovanosť niekedy prišla až príliš prehnaná. Keď sme sa ale vrátili naspäť do Európy, tak mi veľmi chýbala. Keď do mňa narazili 4 ľudia ako som šla k metru, tak mi bolo zrazu smutno za Singapurom :).

 

A čo vidieť v Singapure, vám napíšem v ďalšom článku.

%d blogerom sa páči toto: