Vybavenie dokladov,  Zo života v Prahe

Svadba v Katedrále sv. Víta

Dávnejšie som aj ja patrila medzi tých, ktorí sa domnievali, že svadba v Katedrále svätého Víta je výsadou VIP osobností a je pre bežného človeka nedostupná. Opak je ale pravdou. Sama som sa v katedrále vydávala a s mojím manželom rozhodne nie sme žiadne celebrity 🙂.

Ako si vybavím svadbu v katedrále? 

Postup vybavenia svadby je veľmi jednoduchý. Podmienkou sobáša v katedrále je, že musí byť cirkevný. Ako prvé je potreba napísať děkanovi Ondřejovi Pávekovi email, že by ste chceli mať svadbu v katedrále. On vám pošle podmienky a následne si s ním dohodnete stretnutie. Podotýkam, že s mojím manželom sme obaja Slováci, čiže nie je podmienkou aby jeden zo snúbencov bol Čech.

Svadba v katedrále
Pán Pávek pri našom obrade

Ako prebiehajú stretnutia?

Cirkevnému sobášu bezpodmienečne predchádza cirkevná príprava na manželstvo. Na prvom stretnutí sme si s děkanom dohodli termín svadby a vypočuli si základné informácie. Cirkevných stretnutí je cca 6, podľa toho, koľko máte času. Príprave sa nevyhnete, naozaj na ňu treba chodiť a podľa možností aj počúvať (aj keď si budete možno myslieť svoje). Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že pán Pávek je veľmi milý kňaz a aj napriek môjmu odporu k cirkvi nás neposlal preč.

Koľko stojí samotná svadba?

Katedrála sv. Víta je štátna stavba a je v správe cirkvi. Za prenájom priestoru sa neplatí. Celá svadba je zadarmo. Očakáva sa dobrovoľný príspevok na farnosť. Rovnako ani za varhaníka neplatíte pevnú sumu, prispievate mu dobrovoľnou čiastkou.

Sú nejaké obmedzenia?

Svadba v Katedrále svätého Víta má niekoľko obmedzení. Neoddáva sa každý deň (ale v sobotu áno), svadbu môžete mať buď o 8:00 ráno alebo po 17:00 večer, čiže mimo návštevných hodín. Do areálu hradu sa nedá dostať autom a prechádzať musíte cez kontrolu rovnako ako bežní turisti. Malým problémom môže byť aj to, že manželské sľuby sa musíte naučiť naspamäť a v češtine. Posledným „obmedzením“ je, že sa stanete atrakciou pre turistov a budete cieľom ich fotoaparátov, keďže areál sa neuzatvára 🙂

Aké dokumenty potrebujem vybaviť?

Potrebujete vybaviť cirkevné dokladyprávne doklady.

Cirkevné doklady

  • Krstný list – podmienka pre cirkevnú svadbu je, že musíte byť pokrstení. Krstný list nesmie byť starší ako 3 mesiace k dátumu svadby. Vybavíte ho na farskom úrade pod ktorý patrí kostol, v ktorom vás krstili. Vybavenie je zadarmo.
  • Žiadosť o cirkevný sňatek – žiadosť vyplníte priamo s farárom Pávekom
  • Prepustenie z farnosti – pokiaľ nebývate na Prahe 1, potrebujete podpísanú kolonku „Licence“ na žiadosti o cirkevný sňatek. Musíte si ho dať podpísať na fare v mieste vášho bydliska (nie trvalého, ale toho, kde aktuálne bývate, my sme potvrdzovali na Prahe 8)

Právne doklady

Tu je ten zoznam trošku dlhší. Ako prvé je potrebné zájsť na matriku Prahy 1, na adrese Vodičkova 18, 115 68 Praha 1. Stránkové dni majú v pondelok a v stredu 8:00 – 19:00. Všetky dokumenty vám dajú na mieste. Po druhý krát sa musíte dostaviť obaja a so sebou si priniesť:

Na matrike všetky dokumenty spracujú a dajú vám termín, kedy si pre osvedčenie prídete. Musíte sa opäť dostaviť obaja, pretože to obaja musíte podpísať. Túto žiadosť následne odnesiete děkanovi Pávekovi.

Doklady je potrebné vybaviť najneskôr mesiac pred svadbou.

Ak chcete iba civilnú svadbu, budete potrebovať iba právne doklady s výnimkou „Žádost o vydání osvědčení k cirkevnímu sňatku“.

Svadba v katedrále
Krajšie miesto na svadbu sme si nemohli vybrať

svadba v katedrale

Aký je poplatok?

Pokiaľ budete mať cirkevný sobáš, za svadbu sa matrike nič neplatí. Pokiaľ sa rozhodnete pre civilný sobáš, poplatky sú nasledovné:

  • 3 000 Kč – pokiaľ ani jeden zo snúbencov nemá na území ČR trvalý pobyt
  • 2 000 Kč – ak aspoň jeden zo snúbencov má trvalý pobyt v ČR
  • 1 000 Kč – pokiaľ sa rozhodnete mať svadbu mimo oddacie hodiny a na inom mieste ako je matrika (napríklad v parku)

Čo mám urobiť po svadbe?

Matrika Praha 1:

Prvý pracovný deň po svadbe sa dostavíte na matriku na Prahe 1 a odovzdáte im podpísané Osvedčenie k cirkevnému sňatku. Na matrike opäť všetko spracujú a vydajú vám český oddací list. Vydanie oddacieho listu trvá cca 2-3 týždne.

Svadba v Katedrále
Takto vyzerá český oddací list

Matrika na Slovensku alebo Slovenská ambasáda:

Aby ste si mohli vybaviť nové doklady s novým menom, potrebujete slovenský sobášny list. Ten vybavíte buď na ambasáde alebo v mieste svojho trvalého bydliska. Na Slovenskú ambasádu sa musíte objednať telefonicky. Prinesiete si so sebou občiansky preukaz a český oddací list. Podajú žiadosť o zápis do osobitej matriky na Slovensku a vydajú vám slovenský sobášny list. Vydanie sobášneho listu trvá mesiac-dva, podľa toho ako je ambasáda zaneprázdnená. Poplatok činí 645 Kč.

Pokiaľ ste sa rozhodli, že túto záležitosť budete riešiť na Slovensku, tak na matriku v mieste svojho trvalého bydliska prinesiete overenú kópiu českého oddacieho listu, rodný list a svoj občiansky preukaz. Taktiež by ste mali prísť obaja, pretože obaja budete podpisovať žiadosť. Ak natrafíte na ochotnú pracovníčku, tak postačí keď tam príde iba jeden. Opäť vás zapíšu do osobitej matriky a vydajú vám slovenský sobášny list. Zápis na slovenskej matrike trvá 3-5 týždňov a poplatok je 10 €.

Ministerstvo vnútra, odbor azylovej a migračnej politiky:

Pokiaľ máte nahlásený prechodný pobyt, tak do 14-tich dní musíte na Ministerstvo vnútra, odbor azylovej a migračnej politiky doručiť Váš český oddací list. Nemusíte ísť osobne, stačí ho poslať doporučene poštou. Neposielajte originál, ale overenú kópiu. Neoverenú kópiu oddacieho listu neakceptujú. Príde Vám od nich dopis, že sa do 90-tich dní máte dostaviť na pracovisko po nové potvrdenie o prechodnom pobyte a so sebou si musíte vziať doklad totožnosti vydaný na nové meno. Pokiaľ ho mať nebudete, musíte sa písomne ospravedlniť a uviesť dôvod, pre ktorý sa nemôžete dostaviť. Pokuta za nedostavenie sa po nové potvrdenie bez predchádzajúceho ospravedlnenia sa je 50 000 Kč.

 

Ak ste zvedaví ako vyzerá svadba v katedrále, pozrite si predchádzajúci článok.

 

 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

%d blogerom sa páči toto: