Česko,  Cestovanie,  Európa,  Terezín,  Tipy na výlet,  Zo života v Prahe

Terezín a jeho temná história

Terezín je mesto, ktoré je úzko späté s holokaustom. Počas druhej svetovej vojny bol v tomto meste zriadený najväčší koncentračný tábor v Česku. Dnes je z Terezína urobený jeden veľký pamätník, v ktorom sa na každom kroku pripomína tragický osud Židov.

Terezín bol ešte koncom 18.storočia vybudovaný ako opevnené mestečko, čo počas druhej svetovej vojny využili nacisti. Mesto malo dve oddelené časti – v Malej pevnosti bolo zriadené väzenie gestapa a samotný Terezín slúžil ako židovské ghetto. Z tohto koncentračného tábora boli židia deportovaní do vyhladzovacích táborov v Nemecku a Poľsku. Veľké množstvo väzňov zahynulo už v samotnom Terezíne.

Malá pevnosť

Kvôli nedostatku času sme navštívili iba toto miesto, ale na vytvorenie si obrazu, čo sa v Terezíne dialo, to úplne stačilo. Malá pevnosť už počas 1. svetovej vojny slúžila ako väzenie pre politických väzňov a vojnových zajatcov. Najznámejším väzňom bol Gavrilo Princip, ktorý v roku 1914 v Sarajeve spáchal atentát na Františka Ferdinanda d’Este (čo viedlo k 1.sv. vojne). V roku 1940 tu gestapo zriadilo väzenie pre politických väzňov neskôr aj pre Židov zo susedného ghetta. Vo väznici panovali otrasné podmienky. Cely boli preplnené, špinavé a strava nekvalitná. Medzi väzňami sa množili choroby, na následky ktorých aj často zomierali. Od roku 1943 sa tu vykonávali popravy na základe „Sonderbehandlung“- bez súdneho rozhodnutia. V dôsledku chorôb, mučenia a popravy zomrelo vo väznici od roku 1940 do roku 1945 takmer 3000 väzňov.

V pevnosti môžete navštíviť aj niekoľko stálych výstav a pozrieť si dokumentárny film. Prehliadka Malej Pevnosti je možná aj so sprievodcom. Naozaj odporúčam počkať si naňho, dozvedeli sme sa množstvo informácií. Výklad sa robí v češtine, angličtine, nemčine, francúzštine, ruštine, španielčine a taliančine. Prehliadka trvá asi hodinu. Ceny vstupného nájdete tu.

malá pevnosť terezín
„Arbeit macht frei“ – práca oslobodzuje podľa vzoru koncentračného tábora v Osvienčime
malá pevnosť terezín
Terezín je veľmi depresívne miesto

 

malá pevnosť terezín
Pánske sprchy, kde sa naraz sprchovalo aj 100 ľudí
malá pevnosť terezín
„Holírna“ bola vytvorená len na oklamanie ľudí z červeného kríža. V skutočnosti sa nikdy nepoužívala.
malá pevnosť terezín
Na tomto mieste si najskôr SSáci skúšali presnú mušku a neskôr tu popravovali ľudí.
malá pevnosť terezín
Šibenica sa veľmi nepoužívala, zastrelenie bolo rýchlejšie.
malá pevnosť terezín
Socha, ktorá pripomna tragický osud Židov je umiestnená hneď za šibenicou.
malá pevnosť terezín
Keďže väzenie bolo už malé, postavila sa nová časť.
malá pevnosť terezín
Bazén, ktorý postavili väzni pre nemeckých strážcov a ich rodiny.

Národný cintorín

Na území terezínskeho ghetta zahynulo okolo 35 000 ľudí. Mŕtvi boli najskôr pálení a tí, ktorí spálení neboli, boli pochovávaní v priestore Bohušovskej kotliny. Na tomto mieste postupne vznikal Židovský cintorín. Národný cintorín pred malou pevnosťou vznikol umelo až po vojne. Celkovo 2386 jednotlivých hrobov a 5 hromadných hrobov tu pripomína zverstvá, ktoré boli na židoch páchané počas druhej svetovej vojny. Na tomto mieste je celkovo pochovaných asi 10 000 ľudí. Národný cintorín je veľmi smutné miesto. Keď sa na chvíľku zastavíte a prehliadnete si náhrobné kamene, tak často nevidíte ani meno zosnulého, iba číslo a rok kedy zomrel.

malá pevnosť terezín
Veľmi smutný pohľad.

Múzeum ghetta

Pomerne mladá inštitúcia, ktorá vznikla v roku 1991. Múzeum je otvorené v bývalej škole a výstava, ktorú v ňom nájdete, je venovaná téme „konečného riešenia židovskej otázky„. Hlavná časť expozície sa nachádza v prízemí a na prvom poschodí. Nájdete tu originály prác terezínskych detí, historické fotografie a výpovede pamätníkov.

Magdeburská kasáreň

Expozícia v kasárni bola otvorená v roku 1997. Na prvom poschodí je niekoľko miestností venovaných hudbe, výtvarnému umeniu, literárnej tvorbe,… Najzaujímavejšou časťou expozície je replika ženskej ubikácie z obdobia ghetta.

Krematórium

Krematórium sa nachádzalo na židovskom cintoríne za mestom. Dnes je súčasťou expozície “ Úmrtnosť a pochovávanie v terezínskom ghette“ a dokumentuje necelých 5 rokov počas druhej svetovej vojny. V okolí krematória sa nachádza židovský cintorín, cintorín mesta Terezín a cintorín padlých vojakov počas 2. svetovej vojny. Je tu taktiež umiestnená menora (sedem ramenný židovský svietnik) a pomník obetiam vojakov ZSSR.

Magdebuská kasáreň, múzeum ghetta a krematórium sa nachádzajú vo Veľkej pevnosti a vstup do nich je spoplatnený. Zakúpiť si môžete kombinovanú vstupenku do Malej pevnosti, Magdeburskej kasárne a múzea ghetta. Na Terezín si vyčleňte celý deň, pokiaľ sa chcete o židovskej otázke niečo viac dozvedieť. Expozícií je naozaj veľa.

 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate?

%d blogerom sa páči toto: