Cestovanie,  Európa,  Istanbul,  Turecko

Touristanbul by Turkish Airlines

Vedeli ste, ze ak letíte s Turkish airlines a máte v Istanbule dlhší prestup, možete získať buď ubytovanie v hoteli alebo prehliadku mesta zadarmo? My sme si vyskúšali prehliadku mesta. Aj keď prísť z 30°C do mesta, kde je 7°C, prší a fúka, bol celkom šok.

Kedy môžem požiadať o tour alebo o hotel?

Pokiaľ ste medzinárodný pasažier a vaše naväzujúce lietadlo odlieta o 10 a viac hodín, máte nárok na hotel zadarmo. Pozor si musíte dať na to, že nesmie existovať skoršie spojenie medzi Istanbulom a vašou finálnou destináciou. Podmienky majú popísané na ofiko stránke.

Pokiaľ chcete využiť prehliadku mesta, tak taktiež musíte letieť medzinárodne a nasledujúce lietadlo vám musí odlietať najskôr za 6 hodín. Prestup nesmie byť dlhší ako 24 hodín a oba lety musia byť operované Turkish airlines. Aj pri Touristanbul platí, že do vašej cieľovej destinácie nesmie existovať skorší let (aj keď v našom prípade existoval, neskorší sme si vybrali práce kvôli tour). My sme mali už priamo v rezervácií uvedené, že pri prestupe môžeme využiť Touristanbul.

Nemôžete využiť aj hotel aj tour naraz, musíte si vybrať iba jeden benefit. Toto platí zatiaľ iba na letisku Ataturk airport. Ako to bude, keď sa Turkish presťahuje na nové letisko zatiaľ známe nie je.

Kde sa vybavuje tour a hotel?

Touristanbul aj hotel sa vybavuje na rovnakom mieste a tým je Hotel desk. Hotel desk nájdete v príletovej hale medzinárodných letov. Musíte teda prejsť pasovou kontrolou, čiže akoby ste opúšťali letisko (nechoďte na prestup a cez scanery). Hotel desk sa nachádza úplne vzadu pri Starbuckse. Ak ho nebudete vedieť nájsť, tak sa hocikoho spýtajte. Ochotne vás nasmerujú.

touristanbul
Hotel desk

Celé vybavenie Touristanbul trvá asi 2 minúty. Odovzdáte im boarding pass, oni si skontrolujú, či môžete ísť a zapíšu si vás. Boarding pass vám vrátia pred odchodom na tour. Všetky prehliadky sú časovo nastavené tak, aby ste stíhali svoje lietadlo. Prehľad kam pôjdete si môžete pozrieťna stránke.

Koľko to stojí?

Touristanbul aj hotel je zadarmo. V cene máte dopravu, jedlo, sprievodcu aj vstupné do pamiatok.

Ako prebieha Touristanbul?

Každá tour je iná, sú na výber rôzne časové varianty a podľa dňa v týždni sa menia navštívené pamiatky. My sme absolvovali 6 hodinovú prehliadku, ktorá začínala o 9:00 a končila o 15:00. Pri Starbuckse nás vyzdvihla sprievodkyňa, rozdala nám nálepky, ktoré sme museli mať prilepené na viditeľnom mieste a pri prezenčke vrátila boarding passy. Následne sme sa pobrali do autobusu, ktorý nás odviezol do centra Istanbulu. Celá prehliadka potom prebiehala pešo. V atobuse sme si v batožinovom priestore mohli nechať ťažšie kufre alebo ruksaky.

U nás sa na tour zišla partička zaujímavých ľudí. Zišli sa tam napríklad dvaja Rusi, ktorí nerozumeli ani slovo po anglicky. Scestovaná slečna z Indonézie, ktorá si všade robila selfie s handrovou bábikou oblečenou rovnako ako ona :). Všetko, ale naozaj všetko fotila na 2x. Raz na zrkadlovku a raz na mobil, odkiaľ to rovno posúvala na Instagram do stories. To sa jej aj vypomstilo, keď neskôr, pri rozchode, nestihla prísť načas na miesto zrazu a uponáhľaná sprievodkyňa si to nevšimla. Jednoducho sme ju tam zabudli a odišli na obed. Našťastie mala slečna celkom dobrý orientačný zmysel a trafila do reštiky aj sama 🙂 Ďalším vtipným členom partie bol číňan, ktorý so sebou všade ťahal príručný kufrík na kolieskach (aj keď si ho mohol nechať v autobuse). Počas obeda, keď všetci potichu jedli, on všetko okolo streamoval telefónom na facebook a pritom všetko komentoval. Úprimne ale priznávam, že po 5 minútach mi s tým už liezol na nervy 😀 Nakoniec ten obed ani nestihol dojesť, pretože bol viac zaneprázdnený čítaním komentárov k svojmu videu ako obedom. Nehovorím, že my sme si nefotili a nenatáčali (samozrejme aj jedlo), ale niektorí ľudia tie sociálne siete berú až príliš vážne a troška to preháňajú.

touristanbul
Táto mladá baba bola naša sprievodkyňa

Raňajky

Celá prehliadka sa začala raňajkami. Už sme mali nachystaný tanier so salámom, džemom, zeleninou, nejakou syrovou tyčinkou a vajíčkom. K tomu podávali pravý turecký čaj, ktorého sme si mohli vypýtať koľko sme chceli. Boli s nami dvaja Rusi, ktorí vypili snáď liter každý :).

touristanbul
Na tomto mieste sme mali raňajky aj obed
touristanbul
A raňajky 🙂
touristanbul
Pravý turecký čajík
touristanbul
Toto som si nemohla nechať pre seba. Umývadlo na záchodoch 😛

Blue Mosque

Po raňajkách sme sa presunuli do Modrej Mešity, kde nám sprievodkyňa porozprávala o histórií tohto miesta. Do mešity môžete vstúpiť iba správne oblečení, čo zahrňovalo šatku (postačila aj čiapka, kapuca alebo šál). Ak by sme ju nemali, tak sa jednoducho dala požičať. Pred samotným vstupom sme si museli vyzuť topánky a dať si ich do mikroténového sáčika (a vziať si ich so sebou).

touristanbul
Zvonku Modrej mešity
touristanbul
Keď prídete z horúčav, tak na seba navlečiete úplne všetko 🙂

 

 

 

 

 

touristanbul
Krásny interiér Modrej mešity
touristanbul
Blue Mosque
touristanbul
Blue Mosque v celej kráse

Hippodrome, German Fountain, Serpentine Column a Obelisk of Thedosius 

Hippodrome bolo kedysi miesto v starobylom Konštantýnopole, kde sa konali stretnutia a uskutočňovali sa športové aktivity. Dnes sa toto námestie volá Sultanahmet Meydanı.

Nemecká fontána sa nachádza na severnej strane starého Hippodromu. Bola postavená ako spomienka na druhé výročie návštevy nemeckého cisára Wilhelma II.

touristanbul
Nemecká fontána

Serpentine Column sa taktiež nachádza na starom Hippodrome. Do Istanbulu bol premiestnený z gréckeho Delphi. Bol postavený ako spomienka na grékov, ktorí bránili Perskú ríšu v Bitke u Platají. Je to časť gréckej obetnej trojnožky.

touristanbul
Serpentine column

Obelisk of Theodoisus je starobylý egypský obelisk faraóna Thutmosa III.

touristanbul
Nemecká fontána
touristanbul
Obelisk of Theodoisus

Topkapi Palace

Keď sme si na Hippodrome pozreli všetky pamiatky, presunuli sme sa do paláca Topkapi, ktorý bol kedysi rezidenciou osmanských sultánov. Dnes je tento palác sprístupnený a od mesta ho delí vysoká stena. Vstup do paláca je platený, nám ho platil Turkish airlines. Z nádvoria je za priaznivého počasia krásny výhľad na európsku aj ázijskú časť Istanbulu.

touristanbul
Vstup do Topkapi palace
touristanbul
Vstupná brána

 

 

 

 

 

 

 

 

touristanbul
Topkapi palace
touristanbul
Výhľad na Ázijskú stranu Istanbulu
touristanbul
Výhľad na Ázijskú stranu Istanbulu
touristanbul
Topkapi palace
touristanbul
Keby nebola hmla, tak ten výhľad je úžasný

Obed

Po prehliadke Topkapi paláca, kde sme mali asi pol hodinový rozchod, sme sa presunuli na obed. Keď vezmeme do úvahy aké tam bolo otrasné počasie, tak sa všetkým uľavilo, ked sme vošli do vykúrenej miestnosti. Obed sme mali v tej istej reštike ako raňajky. Podával sa pravý turecký kebab so zeleninovým šalátom a na pitie sme mohli vyskúšať Ayran. Ako dezert sme dostali na ochutnanie Baklavu. Opäť sme dostali neobmedzený prísun čaju 🙂. Keď sa všetci najedli, tak sme sa presunuli k autobusu, ktorý nás odviezol na letisko Ataturk.

touristanbul
Konečne teplo 🙂
touristanbul
Dezert
touristanbul
Aj koreniny sme si mohli kúpiť
touristanbul
Zachutila baklava? Mohli sme si aj domov odniesť:)

Ako takáto tour vyzerá si môžete pozrieť vo videu:

 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate?

%d blogerom sa páči toto: