Afrika,  Cestovanie,  Maurícius

Trou aux Biches a severná strana ostrova

Po šiestich dňoch strávených vo Flicu sme sa presunuli na severnú stranu ostrova, do mestečka Trou aux Biches. Severná strana je považovaná skôr za odpočinkovú. Je tu veľa rezortov a aj veľa pláží, na ktorých sa dá odpočívať. Preto, ak máte radi plážovú pohodu, tak hurá na severnú stranu! Treba však počítať s menším výberom služieb pre ne-rezortových dovolenkárov.

Doprava autobusom po ostrove

Z Flic en Flacu sme sa do Trou aux Biches rozhodli ísť autobusom. Cestovanie verejnou dopravou po ostrove je celkom zážitok. Autobusy nemajú vyvesený cestovný poriadok, preto sa stačí postaviť na správnu zastávku a čakať. Mali by ste aspoň približne vedieť, kam chcete ísť a aké číslo má mať váš autobus. Domáci vám už potom poradia na aký máte nastúpiť. Približný cestovný poriadok si pozriete na stránke autobusov. Na autobusy sa kýva, stoja na znamenie.

Trou aux biches
Miestna doprava

Lístky sa kupujú priamo v autobuse. Nastúpite, sadnete si a následne k vám príde niečo ako revízor. Jemu poviete, kam chcete ísť, on vám dá lístok a povie koľko máte zaplatiť.

trou aux biches
„Revízorka“, ktorá predáva lístky v autobuse

Pokiaľ cestujete na dlhšiu vzdialenosť, takmer vždy sa vám stane, že musíte prestúpiť v Port Louis. Šoféri sú rôzni. Zažili sme aj takých, ktorí jazdia normálne, ale aj takých, ktorí si autobus pomýlili s pretekárskym autom :). Najviac vtipné mi prišli dvere. Keď autobus brzdil, dvere sa otvorili, keď pridal, dvere sa zavreli :).

Port Louis

Port Louis je hlavným mestom Maurícia. Povedali sme si teda, že sa tam aspoň pozrieme. Pokiaľ by ste ho na svojej ceste vynechali, tak o veľa neprídete. Z Trou aux Biches sme sa do Port Louis vybrali opäť autobusom. Miesto, ktoré podľa všetkých internetových sprievodcov nemôžete obísť, je Central Market, alias miestna tržnica. Kto niekedy bol v Ázií, tak ho ničím neprekvapí. Na spodnom podlaží tržnice nájdete ovocie a zeleninu a na hornom výrobky z cukrovej trstiny, čaje a podobne. Ceny majú aj 5x nadsadené, preto tam radšej nič nekupujte. My sme tam kúpili vanilku, ktorá bola v supermarkete o polovicu lacnejšia. Ak si chcete kúpiť nejaké ovocie alebo zeleninu, odporúčam skôr menší market, neďaleko Immigration square. Tam sa vás nikto nebude snažiť oklamať, ovocie stojí pár korún a je naozaj chutné.

trou aux biches
Tržnica s množstvom lákadiel

Najzaujímavejšia mi prišla dáždniková ulica v nákupnom centre Caudan Waterfront. Ak by ste si chceli kúpiť vanilku alebo čaj, tak hľadajte predajňu s názvom Craft market. Aj tu síce musíte zjednávať, ale ceny už nie sú toľko prestrelené ako na tržnici.

trou aux biches
Dáždniková ulica, tú určite neobíďte
trou aux biches
Place d´Armes
trou aux biches
Poštové múzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ak ste fanúšikmi múzeí, niekoľko ich môžete navštíviť priemo v Port Louis. Napríklad Postal Museum, Blue Penny Museum, kde nájdete slávneho modrého Maurícia,alebo Prírodovedecké múzeum s vypchatým Dodom.

trou aux biches
Blue Penny s modrým Mauríciom

My sme namiesto múzeí zvolili výstup na Citadel Fort Adelaide. Je to malý vrch, na ktorom sa nachádza pevnosť, z ktorej máte výhľad na veľkú časť mesta. Síce nič extra zaujímavé neuvidíte, ale aj tak sa sem oplatí prísť :). Pokiaľ Port Louis navštívite v sobotu, môžete sa prísť pozrieť na dostihy. Na Champ de Mars sa konajú od Novembra do Marca. Vstup na dostihy je zdarma ak sa chcete iba pozerať.

trou aux biches
Fort Adelaide
trou aux biches
Výhľad z Citadely na Champ de Mars

Červený kostolík v Cap Malheureux

Aj v Trou aux Biches sme si opäť chceli požičať si skúter a obísť na ňom okolie. Náš domáci, u ktorého sme bývali nám ponúkol, že nás odvezie do blízkej požičovne. S majiteľom nám zjednal cenu 500 MUR/12,5 € na deň (bežná cena pre high season je 700 MUR/18 € na deň). Aj to je jedna z výhod bývania u domácich :).

trou aux biches
Takúto krásku sme ráno našli na terase 🙂

Notre-Dame Auxiliatrice de Cap Malheureux je najfotografovanejším kostolom na ostrove. Niet sa čo čudovať, s tou červenou strechou vyzerá naozaj čarovne. Je to katolícky kostol a môžete doňho aj nahliadnuť. Interiér je veľmi jednoduchý. Ak máte trošku času, určite sa tu na chvíľku zastavte.

Trou aux biches
Kostolík s červenou strechou
trou aux biches
A za kostolíkom je aj príjemná plážička

Sir Seewoosagur Ramgoolam Botanical Garden

Do botanickej záhrady sme sa rozhodli ísť celkom náhodne. Nechcelo sa nám už sedieť na pláži, ktorá začínala byť preplnená. Rozhodli sme sa teda, že navštívime najstaršiu botanickú záhradu na južnej pologuli. Od pláže nám cesta trvala asi 20 minút a viedla aj po diaľnici. Po pravde neviem či sa za diaľnice na Mauríciu platí, nám dodnes žiadna pokuta neprišla :).

Vstupné do botanickej záhrady činí 200 MUR/5 €. Za príplatok si môžete najať aj sprievodcu. Pokiaľ ste milovníkom rastlín, tak by som vám ho odporúčala. Stretli sme jednu skupinku so sprievodcom, ktorého sme chvíľku aj počúvali a bol celkom zábavný :).

V záhrade uvidíte baobaby, lekná, lotosy, ale aj obrovské korytnačky a jelene. Za seba musím povedať, že ma táto botanická vôbec neohúrila.

trou aux biches
Baobab v celej svojej kráse
trou aux biches
Nádherná alej v botanickej záhrade
trou aux biches
Bohužiaľ, ľudia sú všeliakí 🙁
trou aux biches
Palmičky
trou aux biches
Lekná
trou aux biches
Toto je typická fotka z mauricíjskej botanickej záhrady

Beach hopping

Keďže nie sme dvojica, ktorá by dlho vydržala na jednom mieste, rozhodli sme sa „spáchať“ tzv. beach hopping. Chceli sme sa pozrieť na čo najviac pláží.

Trou aux Biches Public Beach

Pláž, ktorú sme mali najbližšie, keďže sme neďaleko bývali. Má jemný piesok a od hladu tu určite neumriete. Je tu niekoľko stánkov, kde sa môžete najesť. Miestne jedlo ale nečajte. Ponúkajú zväčša praženú ryžu a rezance.

trou aux biches

Mont Choisy

Podľa miestnych, ktorých sme stretli, je to najkrajšia pláž na severnej strane. Nám ale ničím výnimočná neprišla. Pred samotnou plážou je lesík, čiže sa pred slnkom máte kam schovať.

trou aux biches

Grand Baie

Jedna z najrušnejších pláží na akej sme boli. Keď sme sa večer vracali do ubytka, tak dopravu musel dokonca riadiť policajt.

trou aux biches

La Cuvette Public Beach

Jedna z tých menších pláží. Keď prídete ráno, je celkom prázdna. Okolo obeda sa ale začínajú zliezať turisti a pláž sa stáva veľmi preplnenou.

trou aux biches

 

trou aux biches
Psíky všade

Pereybere Public Beach

Tak na tejto pláži to doslova vyzeralo ako v Bulharsku. Hlava na hlave.

trou aux biches
Toto naozaj nie je pre mňa

Bain Beouf

Čím sme šli ďalej, tým ubúdalo aj turistov. Na tejto pláži takmer žiadni neboli.

trou aux biches

Anse La Raie Beach

Táto pláž bola už celkom vzdialená od rezortov. Okrem nás, na nej neboli žiadni turisti. Nájdete tu potopený vrak lode, ktorý je veľmi obľúbený miestnymi deťmi. Domáci tu majú aj oltárik, ku ktorému sa chodia modliť.

trou aux biches
Vrak lode. Nebojte sa, budete sahať 🙂
trou aux biches
V diaľke vidieť oltárik

Poste La Fayette Public Beach

Keď sme prišli na túto pláž, cítili sme sa ako v inom svete. Domáci tu mali doslova trhovisko. Stánky, v ktorých predávali oblečenie, žabky, nafukovačky tu boli úplne bežné. Veľa turistov sem asi nechodí, pozerali po nás veľmi prekvapene :).

Cannonier Beachcomber Golf Resort & Spa

V tomto rezorte sme našli staroveký maják, ktorý slúži ako „základňa“ pre mini-club. Nebojte sa, že by sa niekto pozastavoval nad tým, čo tam robíte. My sme tam šaškovali so statívom dobrú pol hodinu a nikto o nás nejavil najmenší záujem :). Pokiaľ by ste zvažovali rezort, tak tento by bol skvelou voľbou. Vyzeral naozaj prekrásne :).

trou aux biches
Maják
trou aux biches
Rezort je krásny

 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

%d blogerom sa páči toto: