Bali,  Cestovanie,  Indonézia

UBUD – Spirituálne mesto v srdci ostrova Bali

V Ubude sme stávili dva celé dni. Prvý deň sme si pozreli chrámy a ryžové polia (môžete sa dočítať v predchádzajúcom článku) a druhý deň sme sa rozhodli stráviť priamo v tomto meste. Mesto Ubud sme si vybrali na základe rôznych recenzií, článkov a odporúčaní. Do dnes ho vnímam ako spirituálne mesto plné chrámov. Prekvapením pre mňa boli obetné „košíčky“, ktoré tu boli ozaj pred každým obchodom, domom, chrámom. Každé ráno ľudia dávali nové ako obetu bohom aby ich chránili. Bohužiaľ, bol z nich dosť veľký neporiadok.

ubud
Obetné košíčky, ktoré sa nachádzali pred každým domom, obchodom,…

Monkey forest

Ako prvú zastávku sme si zvolili Monkey forest, aj napriek tomu, že sme dovnútra nechceli ísť. Mali sme ho asi 10 minút chôdze od ubytovania. Ako sme sa blížili k nemu, videli sme všade pobehovať opice – po ceste, po chodníku, ale hlavne po stromoch. Vzhľadom k tomu, že opice naozaj nemám rada a po skúsenosti z Lomboku, kedy mi ukradli vodu, som naozaj nechcela riskovať, že o niečo hodnotnejšie prídem. Aby som to vysvetlila, tak opice kradnú všetko čo sa im zapáči – foťáky, okuliare, náušnice,… Musíte sa mať jednoducho na pozore. Ľuďom, ktorí nemajú radi opice, podobne ako ja, návštevu ozaj neodporúčam. Musím sa priznať, že som bola najšťastnejšia, keď sme odtiaľ odišli a nevidela som už žiadnu opicu :).

ubud
Vstup do Monkey forestu
ubud
Strázca parkoviska 🙂

Do opičieho lesa sa platí vstupné. Pre rok 2018 je to 50 000 IDR/3€ na osobu. Ako som zistila, tak každý rok sa táto suma zvyšuje. Všetky informácie nájdete na ich oficiálnej webovej stránke.

ubud
„Aha tam je!“ Len nech na mňa neskočí 🙂

Traditional Ubud art market

Z Monkey forest sme sa vybrali na tradičný ubudský market, ktorý mnohí môžete poznať z filmu Eat, Pray, Love. Na tomto mieste môžete nájsť dva druhy marketov. Jeden je pre lokálnych ľudí a druhý pre turistov. Pokiaľ chcete stihnúť ten pre lokálnych ľudí, tak musíte vstávať skoro. Otvára sa na svitaní a okolo 9:00 mnohí predavači zatvárajú. Na tomto markete si viete lacno nakúpiť najmä ovocie. Po 9:00 sa otvárajú brány marketu pre turistov a môžete tu nájsť všetko možné: náramky, dream catchere, drevené masky, sošky, sarongy, magnetky… Pripravte sa na zjednávanie ceny. Ak máte pocit ako výhodne ste nakúpili, verte, že stále na vás zarobili. Niektorí zjednávajú veľmi radi, niektorí vôbec. Maťovi dokonca jedna predavačka vynadala, keď sa opýtal na cenu a potom povedal, že nemá záujem :). Tento market má svoju jedinečnú atmosféru, ktorú sa oplatí zažiť. Prišli sme sem dokonca 2x :).

ubud
Vyberáme dream cathere 🙂
ubud
Tradičný Ubud Art Market
ubud
Myslím, že značka zákaz parkovania je tam úplne zbytočne 🙂

Pura Desa

Hneď vedľa Ubud marketu sa nachádza „hlavný chrám“ Pura Desa. Neodolali sme a museli sme ho navštíviť. „Pobehovalo“ tu veľa turistov, keďže vstup je zdarma. Chrám je celkom rozsiahly, do niektorých častí ale vojsť nemôžete. Domáci nemajú radi, keď sa im tam turisti prechádzajú počas modlidieb. Pokiaľ sa ale v tejto časti Ubudu budete nachádzať, zájdite sem, za návštevu určite stojí.

ubud
Pura Desa
ubud
Neviem, kvôli čomu tam mali tie kresielka

Chrám Pura Taman Saraswati

Hneď vedľa chrámu Pura Desa sme objavili ďalší chrám – Pura Taman Saraswati. Krásny chrám s jazierkom plným lotosových kvetov. Vstup do tohto chrámu je zdarma, ale je potrebné rešpektovať balijskú kultúru. To znamená mať na sebe sarong aj keď v našom prípade to nikto neriešil. Pura Taman Saraswati je nádherný chrám, pri ktorom sa určite oplatí zastaviť.

ubud
Nádherný vodný chrám

Kecak dance

Aj keď sme túto „atrakciu“ nenavštívili, nedá mi, nespomenúť ju. Kecak dance je tradičný balijský tanec, ktorý do roku 2006 tancovali iba muži. Toto predstavenie sa odohráva v chrámoch. Lístky sa predávajú pred chrámom a pokiaľ máte záujem, tak sa nemusíte báť, že by ste nenašli predajcu lístkov. Zaručene ich budete počuť :). Keď sme my boli v Ubude, cena lístka bola 80 000 IDR/4,9 €. 

ubud
Ilustračná foto na kecak dance

Ako na nás zapôsobilo Bali?

Musím sa priznať, že som od tohto ostrova očakávala viac. Aj napriek tomu, že sme tu nestrávili príliš veľa času, vôbec nás neočaril. Veľa Slovákov a Čechov si Bali vybralo za svoj domov, tak som bola veľmi zvedavá, čím im tak učarovalo. Za seba musím povedať, že neviem. Určite by som si rada pozrela aj južné pláže, prípadne sa vybrala na trecking na sopku. Bali ale nie je miesto, na ktoré by som sa chcela vrátiť.

ubud
Toto bolo to najlepšie čo som v Indonézií jedla – kuracie mäsko v arašidovej omáčke, opekané tofu, tempeh s ryžou. Delikatesa

Translate?

%d blogerom sa páči toto: