Cestovanie,  USA,  Utah

Utah’s mighty five I.

Utah je domovom niekoľkých najznámejších národných parkov v USA. Tie najznámejšie a najveľkolepejšie sa označujú ako „Mighty five“ alebo Veľká päťka a patria medzi ne Zion, Bryce, Capitol Reef, Arches a Canyonlands. Samozrejme, že sme nevynechali ani jeden a môžem povedať, že si toto označenie skutočne zaslúžia.

narodne parky v utahu
Cestou na Angel’s Landing v Zione

Národný park Zion

Zion patrí medzi najznámejší spomedzi Utahských národných parkov. Pri vstupe do parku sme rangerovi podali annual pass „America the Beautiful“ a vodičák, on nás zasa vybavil mapkou a informačným letákom. V Zione sa nachádza jeden z najfrekventovanejších a najznámejších trekov – Angel’s landing, ktorý bol aj našim cieľom. V samotnom národnom parku vás k východiskovým bodom jednotlivých trekov odvezú zadarmo shuttle busy, ktoré jazdia fakt každú chvíľu. Prejazd po Zione vlastným autom v dňoch, kedy jazdia shuttle busy, nie je možný. Auto sme preto nechali na záchytnom parkovisku hneď pri Visitor centre. Nasadli sme do prvého shuttle busu, ktorým sme sa odviezli na zastávku „The Grotto„, ktorá bola východiskovým bodom pre Angel’s Landing. Tento trail je považovaný za jeden z najnáročnejších. Je dlhý 8,7 km a budete musieť zdolať prevýšenie 493 m. Keďže sme Zion navštívili cez Veteran’s Day, čo je v Amerike národný sviatok, tak sme cestou stretali veľmi veľa ľudí. Cesta hore nám zabrala niečo cez dve hodiny a musím povedať, že niektoré časti bol celkom slušný zaberák. Musíte dávať pozor kam šliapete a poriadne sa držať aby ste sa nešmykli a nespadli na dno kaňona. Tie výhľady zhora ale stoja za to.

narodne parky v utahu
Kamoš chipmunk na pol ceste na Angel’s Landing
narodne parky v utahu
Na vrchole Angel’s Landing

Po zdolaní Angel’s Landingu sme si na chvíľu odpočinuli v Zion Lodge. Našim ďalším cieľom bola zastávka Temple of Sinawava, ktorá je zároveň konečnou zastávkou shuttle busov. Vybrali sme sa na nenáročnú prechádzku popri riekeRiverside Walk. Tento chodníček je prístupný aj pre vozíčkarov a je veľmi obľúbený pre rodinky s deťmi a dôchodcov. Chceli sme sa prejsť aspoň kúsok po „The Narrows“, ale nakoniec sme to vzdali. Cez The Narrows sa totižto väčšinou brodíte riekou, ktorá bola v novembri naozaj studená. Pokiaľ by ste mali záujem zdolať tento trek, môžete si vo Visitor centre požičať nepremokavý oblek a palicu na podopieranie. Cenu žiaľ neviem. Myslím si, že v lete sa to v pohode dá zvládnuť aj s topánkami do vody. Videli sme aj my niekoľkých nadšencov, ktorí sa vykašľali na oblek a dali to v turistických topánkach. Ak sa chcete dozvedieť viac o The Narrows, odporúčam tento blog, aj my sme ho mali ako inšpiráciu.

narodne parky v utahu
Riverside walk

Do západu slnka nám zostával nejaký čas, tak sme sa rozhodli pre ešte jeden trek. Vybrali sme si „Emerald Pools Trails“. Musím sa priznať, že toto nebol najlepší výber. Prechádzka to bola nenáročná, ale nijak nás neoslnila, skôr sklamala. Cieľom mali byť lagúny na úpätí vysokého brala. Nakoľko bolo však suché obdobie, lagúny sa skôr podobali na kaluže. Pokiaľ by ste mali čas nazvyš, namiesto Emerald Pools Trail si vyberte radšej Canyon Overlook trail, kde sa prechádzate po okraji kaňonu. My sme sa okolo iba zviezli autom a musím povedať, že tá cesta bola naozaj epická.

narodne parky v utahu
A sme pri Upper Emerald pool
narodne parky v utahu
Západ slnka v Zione

Bryce Canyon

Po Zione sme ako ďalší národný park navštívili Bryce Canyon. Od nášho ubytka bol vzdialený iba 20 minút cesty autom. Po prejdení cez vstupnú bránu, kde sme opäť boli vybavení mapkou parku, sme sa zviezli k prvému vyhliadkovému miestu – Sunrise point. Keď som z neho po prvý krát uvidela krásu Bryce Canyonu, tak som stratila slová. Tá nádhera, ktorá sa rozprestierala všade kam oko dovidelo sa nedá ani opísať. Sunrise point bol aj náš východiskový bod na Navajo loop and Queen’s Garden Trail. Tento trail je dlhý 4,2 km a má prevýšene iba 190 m. Bryce je známy svojimi červenými skalnými útvarmi známymi ako „hoodoos“. Najviac ich je v časti nazývanej „amphitheather“, do ktorej postupne zostupujete. Vzhľadom k tomu, že Bryce sme navštívili už mimo sviatku, tak sme na treku takmer nikoho nestretli. Ak si vyberiete tento trail, cestou sa vám okrem nádherných pohľadov do kaňonu naskytnú aj pohľady na zaujímavé útvary ako sú Thorovo kladivo, Dva mosty alebo sa môžete prejsť po „Wall Street“ či cez malý slot canyon.

narodne parky v utahu
Hoodoos v Bryce Canyon
narodne parky v utahu
Thorovo kladivo

narodne parky v utahu

narodne parky v utahu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po Bryce Canyone sa môžete voziť vlastným autom, zastavovať pri jednotlivých viewpointoch na záchyných parkoviskách, z ktorých sa môžete vydať na treky. V sezóne sa môžete zviesť zadarmo shuttle busom, čo je veľmi výhodné v tom, že svoje treky nemusíte plánovať ako „roundtrip“. Shuttle bus jazdí ale iba po časti Amphitheater.

Po zdolaní Navajo loop and Queen’s Garden Trail nám zostalo ešte dosť času. Do žiadnych trailov sme sa už púšťat nechceli, a tak sme sadli do auta a vozili sa po Bryce Canyon Scenic Drive k jednotlivým viewpointom. Na celej tento ceste ich je 14, zastavili sme sa takmer na každom. Na najkrajšiu časť kaňonu – Amphitheater je výhľad zo štyroch z nich .

narodne parky v utahu
Pohľad z jednej z vyhliadok

narodne parky v utahu

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

%d blogerom sa páči toto: