Cestovanie,  USA,  Utah

Utah’s mighty five II.

V predchádzajúcom článku som sa rozpísala o prvých dvoch národných parkoch – Zion a Bryce Canyon. Ďalšie tri parky, ktoré dnes spomeniem sú Capitol Reef, Arches national park a Canyonlands.

Capitol Reef

V národnom parku Capitol Reef môžete rovnako ako v Bryce a Zione na vstup použiť kartičku „America the Beautiful“. Aj napriek tomu, že sme túto kartičku samozrejme mali, nevedeli sme, kde ju máme použiť. Do parku sme vchádzali od mestečka Torrey a nikde sme nestretli vstupnú bránu. Mimo sezóny tu pravdepodobne funguje systém „self pay“, s ktorým sme sa stretli v inom národnom parku. Znamená to, že sa zastavíte pri búdke, vložíte potrebný obnos peňazí do obálky a tú vhodíte do schránky. Najskôr ale musíte vedieť, kde tá búdka je :). Prišlo mi, že tento národný park nie je veľmi navštevovaný, okrem nás tam bolo sotva ďalších 5 ľudí. Ale to mohlo byť spôsobené aj tým novembrom :).

co vidiet v capitol reef
Cestou do Capitol Reefu

Ešte pred vstupom do samotného parku sa zastavujeme na vyhliadke Panorama Point. Posúvame sa autom trošku ďalej po prašnej ceste až na parkovisko pred Sunset point, z ktorého sú krásne výhľady na dno kaňonu. V tejto časti je ešte jedna vyhliadka, z ktorej vidíte dva meandre rieky Sulphur Creek, ktoré pripomínajú husí krk. Z toho aj názov Goosenecks Overlook. V čase našej návštevy bola rieka vyschnutá a nebolo v nej ani trošku vody. V lete to musí byť celkom pekný pohľad.

co vidiet v capitol reef
Zastávka na prvej vyhliadke a naše autíčko
co vidiet v capitol reef
Vyhliadka Sunsetpoint

Z vyhliadok sme pokračovali do samotného parku, ktorý sa delí na niekoľko častí. Najznámejšia a najprístupnejšia je Fruita Area, v ktorej nájdete Visitor centrá a niekoľko historických stavieb. My sme však pokračovali po 13 km Scenic drive. Trošku neplánovane sme sa dostali na prašnú cestu a prišli až k piknikovému miestu v Capitol George. Tu sme nechali odparkované auto na malom parkovisku a vybrali sme sa na menší 4 km trail k zásobárniam vody. Zo začiatku je to jednoduchá prechádzka cez úzky kaňon, ktorá je zakončená výstupom po strmej skale. Pri hľadaní vodných nádrží sme sa niekoľkokrát stratili. Pokiaľ sa aj vám niečo také stane, orientujte sa podľa pyramídiek z kameňov. Bohužiaľ v čase našej návštevy boli tieto nádrže vyschnuté. Na informačnej tabuli bolo písané, že bývajú plné na jar, kedy sa topí sneh. Ak by ste mali o tento trail záujem, v appke Alltrails ho môžete nájsť ako „Capitol George to Tank Trail„.

co vidiet v capitol reef
Slot canyon cestou k vodným nadržiam
co vidiet v capitol reef
Cestou k vodným nádržiam
co vidiet v capitol reef
Náročnejšia časť treku
co vidiet v capitol reef
Vyschnutý vodý rezervoár
co vidiet v capitol reef
Keď sa stratíte, hľadajte takéto pyramídky

Poslednou zastávkou, ktorú sme v tomto parku mali bol trail k Hickman Bridge. Je to viac menej nenáročná 3 km prechádzka k veľmi peknému skalnému mostu. Už samotný trail ponúka krásne výhľady, keď sa ale dostanete k samotnému mostu, tak túto zastávku ľutovať určite nebudete.

co vidiet v capitol reef
Hickman Bridge
co vidiet v capitol reef
Toto nie je Hickman Bridge, ina oblúk, ktorý sme cestou stretli 🙂

Národný park Arches

Ak máte pláne tento národný park, veľmi výhodné je ubytovanie v mestečku Moab. Od ubytka sme to mali k vstupnej bráne asi 10 minút autom. Tento park je známy pre svoje pieskovcové útvary v tvare oblúku. Od toho je aj odvodený názov: Oblúk = Arch. Boli vytvorené prírodou, bez zásahu človeka. V samotnom parku je veľa piesku a strašne tam fúka, tak hneď pochopíte ako oblúky vznikli.

Pri vstupe sme použili opäť našu zázračnú kartičku. Vydávame sa autom až na koniec cesty, ktorá týmto parkom vedie. Chceme navštíviť časť zvanú Devil’s Garden. Auto nechávame na parkovisku a vyberáme sa po Primitive Trail, na ktorej môžeme vidieť až 7 oblúkov. Prvou zastávkou je Tunnel Arch, pri ktorom sa dlho nezdržiavame. Pokračujeme k Landscrape Arch, ktorý je veľmi obľúbený hlavne medzi fotografmi. Počas našej návštevy tam boli niekoľkí nainštalovaní so statívmi. Iba kúsok od Landcrape Arch nachádzame ďalšie dva oblúky – Navajo Arch a Partition Arch. Od týchto dvoch oblúkov sa posúvame ďalej po trošku náročnejšom teréne. Cesta vedie cez akoby hrebeň, na ktorom fúka silný vietor. Na konci nás čakala odmena v podobe nie jedného, ale dokonca dvoch oblúkov – Double O Arch. Rozhodli sme sa ísť ešte k poslednému skalnému útvaru – Dark Angel, ktorý sme videli aj z diaľky a nakoniec sme teda neprišli až priamo k nemu. Nazad k autu sme sa vrátili po tej istej ceste.

narodny park arches
Skyline Arch, obľúbený medzi fotografmi
narodny park arches
Partition Arch
narodny park arches
Navajo Arch
narodny park arches
Výhľad do krajiny nekrajiny
narodny park arches
Double O Arch
narodny park arches
Dark Angel Arch

Cestou von z parku sme sa zastavili na najobľúbenejšom a najnavštevovanejšom mieste celého národného parku – Delicate Arch. Keď sa niekde spomenie národný park Arches, tak na 100% bude k nemu vložená fotka práve Delicate Arch. Štát Utah má tento oblúk dokonca aj na ŠPZ. Auto sme nechali na parkovisku pri Wolfe Ranch. Spočiatku bol tento trek jednoduchý a po rovinke. Môžete si urobiť menšiu zachádzku k petroglyfom. Potom ale začína zaberák. Vyjsť k tomuto oblúku nie je teda žiadna brnkačka. To, že je obľúbený spoznáte hneď podľa počtu ľudí, ktorí k nemu mieria a aj tých, ktorí sedia okolo neho. Niektorí sa dokonca fotia priamo pod oblúkom. Nechápem čo na tej fotke budú vidieť. Zakecali sme sa s jednou Američankou, ktorá nám prezradila, že najviac ľudí sem chodí na západ slnka a keď tam bola v septembri, tak sa tam nedalo pohnúť. Nuž ten november predsa len má nejaké pozitíva 🙂

narodny park arches
Petroglyfy pred Delicate Arch
narodny park arches
Highlight dňa – Delicate Arch

Keďže sa nám pomaly začínalo stmievať, pobrali sme sa rýchlejšie k autu. Chceli sme ešte navštíviť Windows Section a za tmy by sme tam videli kulové. V sekcii okien to bola jednoduchá prechádzka, pri ktorej sme mali možnosť vidieť North a South Window, Turret Window a Double Arch. Porobili sme si zopár fotiek a dlho sme sa nezdržiavali. Posledná naša zastávka v Arches bola Balanced Rock. Skala, ktorá vyzerala, že nemá ďaleko od toho aby spadla. Tu sme už boli naozaj za tmy :).

narodny park arches
A sme vo Window Section

narodny park arches

narodny park arches
Balanced Rock

Národný park Canyonlands

Národný park Canyonlands sa rozprestiera na 1 366 km2 a delí sa na tri časti: Island in The Sky, The Maze a The Needles. Najnavštevovanejšia časť je Island in The Sky, ktorú sme navštívili aj my. Jedným z dôvodov bola relatívne malá vzdialenosť od Moabu. Z ubytka nám to trvalo niečo málo cez pol hodinu. V Canyonlands sme opäť na vstup použili America the Beautiful. Autom sme sa presunuli na úplny koniec asfaltovej cesty až k Grand View Point Overlook. Od parkoviska sme sa vybrali na nenáročný 3,2 km trek po okraji kaňonu. Prakticky takmer celý trek sme sa pozerali do kaňonu. Napriek tomu aký je obrovský, tak sálal z neho neskutočný pokoj. Okrem nás sme stretli iba ďalších dvoch turistov.

narodny park canyonlands
Pohľad do kaňonu, niečo úžasné

Po tejto krátkej prechádzke sme sadli do auta a presunuli sa k Upheaval Dome, kde náš čakal 1,3 km dlhý trek k prvej vyhliadke a ďalších 1,6 km dlhý trek k druhej vyhliadke. Z druhej vyhliadky mal byť vidieť kráter od spadnutého meteoritu. Je to iba teória a nikto skutočne nevie ako tento skalný útvar vznikol. Trek to nebol veľmi náročný, miestami sa stúpalo do kopca, ale nič hrozné to nebolo. Prúdilo sem celkom dosť ľudí.

narodny park canyonlands
Toto mal byť ten kráter po meteorite

Posledné miesto, ktoré sme chceli v Canyonlands navštíviť bol Mesa Arch. Povedala by som, že je to najobľúbenejšie miesto v celom národnom parku. A nečudujem sa, aj nám sa tu najviac páčilo. Ako názov napovedá, Mesa Arch je oblúk. Musím povedať, že keď som si sadla pod neho a videla som tu priepasť podo mnou, tak mi teda nebolo všetko jedno. Výhľad to bol ale nádherný.

narodny park canyonlands
Pohľad spod Mesa Arch
narodny park canyonlands
Mesa Arch

Pri odchode z parku sme sa chceli ešte previezť nespevnenou cestou, ktorá je na mape označená ako White Rim Road. Že keď už máme požičané to 4×4, tak si skúsime nejaký offroad. Keď sme ale z vyhliadky videli tú úzku cestičku dolu svahom, tak sme si to razom rozmysleli. Cesta je uzučká, takže neviem kde by sme sa vyhli inému dopravnému prostriedku a keď by sme sa chceli otočiť, tak neviem kam až by sme šli. Videli sme po nej jazdiť motorky a terénne buginy, takže na takéto dopravné prostriedky je vhodnejšia 🙂

narodny park canyonlands
Nespevnená cesta White Rim Road

 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

%d blogerom sa páči toto: