Cestovanie,  Európa,  Rím,  Taliansko

Vatikán – krásy najmenšieho štátu na svete

Kto by nepoznal Vatikán? Štát v hlavnom meste Talianska, centrum rímsko – katolíckeho sveta. Ja osobne som zarytý ateista a keď vidím tie prezdobené kostoly, tak sa mi otvára „kudla v kapse“. Voči Vatikánu som bola skeptická a očakávala som prezdobenosť a obrovskú márnotratnosť. Vatikánske múzeá som si napriek tomu chcela pozrieť aj ja. Išla som tam s malou dušičkou dúfajúc, že sa nevrátim naštvaná.

Vatikánske múzeá

Ako kúpiť lístok

Pokiaľ sa chcete ísť pozrieť do Vatikánskych múzeí, tak odporúčam si vstupenku kúpiť poriadne dlho dopredu. Určite to neriešte na mieste, ale kupujte si ju online. Lístky si kúpite na konkrétnu hodinu a vyhnete sa tak čakaniu vo fronte. Stránku majú ale poriadne zmätočnú a kým som sa v nej zorientovala, tak preslo pekných pár hodín. My sme si kupovanie vstupeniek nechali na poslednú chvíľu (asi týždeň pred návštevou) a už boli beznádejne vypredané. S tým som sa ale nechcela zmieriť a toľko som lovila na ich stánke, až som našla nočnú tour, ktorá ani nebola drahšia. Vstupné stojí 17 € + 4 € booking fee. Lístok si kúpite tu. Pri vchode treba ukázať rezerváciu buď v pdf v telefóne alebo vytlačenú na paieri. Akceptujú obe.

Druhou možnosťou ako sa dostať do Vatikánskych múzeí je Omnia card. Poriadne si ale musíte preštudovať, či sa vám táto karta oplatí, pretože nie je 2x lacná. Kúpiť si ju môžete online tu.

Tretia možnosť sa všetkým bude určite páčiť. Každú poslednú nedeľu v mesiaci sú Vatikánske múzeá zadarmo :).

Samotné múzeá

Ako som vstúpila do týchto múzeí, tak som zostala v nemom úžase. Aj ja ako zarytý ateista som bola rada, že som tam prišla a videla ich na vlastné oči. Tie obrazy, maľby, sochy, no proste nádhera. A to nie som milovník umenia. Mrzelo ma iba, že vatikánska knižnica bola pri nočnej prehliadke zatvorená. Určite odporúčam tento zážitok a pokiaľ budete mať tú možnosť, tak neváhajte ;).

Vatikán
Začiatok Vatikánskych múzeí
Vatikán
Taká malá, nenápadná rakva
Vatikán
Sánka dolu, šéfe
Vatikán
Moderné umenie?

 

vatikan
Nádherná Biblia
vatikan
Vstup do vatikánskej knižnice

Sixtínska kaplnka

Sixtínska kaplnka bola pre mňa jedno veľké sklamanie. Po pravde neviem prečo som čakala samostatnú budovu, alebo aspoň samostatné krídlo. Hlavne bola strašne maličká. Viacerí ľudia mi už vraveli, že zostali šokovaní v Sixtínskej kaplnke a vůbec nie pozitívne. V kaplnke je niekoľko strážnikov, ktorí kontrolujú aby sa v nej nefotilo. Ale úprimne, kto to dodržuje? 😉

Vatikán
Najznámejší výjav Sixtínskej kaplnky
Vatikán
Naozaj je veľmi maličká

Vatikánske záhrady

Vatikánske záhrady majú rozlohu 23 ha a tvoria takmer polovicu celej rozholy štátu Vatikán. Osobne som ich nenavštívila, videla som iba malinký kúsok z nich cez okno. Veľmi rada by som sa v nich ale poprechádzala. Vstupné sa platí zvlášť a na výber je buď pešia prehliadka so sprievodcom alebo prehliadka vyhliadkovým autobusom, kde je výklad púšťaný do sluchátiek. Samostatné vstupné do záhrad je 20 € pri autobusovej prehliadke a 26 € pri pešej prehliadke . Vstup sa objednáva dopredu online.

Vatikán
Maličký kúsok Vatikánskych záhrad

Námestie sv. Petra

Námestie sv. Petra sme navštívili aj v noci po prehliadke múzeí, aj cez deň. V noci je impozantné a naozaj odporúčam sa sem previezť. Námestie sa nachádza hneď pred Bazilikou sv. Petra a lemuje ho Berniniho kolonáda. Uprostred námestia sa týči egypský obelisk a dve fontány.

Vatikán
Egyptský obelisk
Vatikán
Bazilika sv. Petra

 

Vatikán
Bazilika v. Petra

Vatikán

Vatikán

Bazilika sv. Petra

Bazilika sv. Petra je najdôležitejšou pamiatkou vo Vatikáne. Bazilika stojí na mieste, kde bol sv. Peter mučený, ukrižovaný a aj pochovaný. Videli sme aj „ostatky“ sv. Petra. V skutočnosti ale nikto nevie, či sú tieto ostatky sv. Petra alebo niekoho iného. Vstup do baziliky je zadarmo. My sme ani nečakali veľmi dlho, išlo to ako po masle. Musíte dodržiavať dress code, to znamená zahalené ramená a kolená, inak vás dnu nepustia. Bola som svedkom, že niektorých turistov otočili kvoli neprimeranému oblečeniu. Berú to tu veľmi vážne. Ja som si obliekla na tielko ešte tričko s krátkym rukávom a bolo to v pohode. Samotná bazilika uchváti svojou veľkosťou a majestátnosťou už hneď pri vchode. Navštíviť môžete aj hrobku pápežov. Prešli sme to 2x, ale hrob Jána Pavla II. sme nenašli. Pokiaľ by ste sa chceli ísť pozrieť do kupole, tak tá je už spoplatnená. Vstupné je 10 € ak chcete ísť výťahom alebo 8 € pokiaľ pôjdete pešo. Vstupenku netreba kupovať dopredu.

Vatikán
Bazilika sv. Petra cez deň

 

Vatikán
Sánka dolu po druhý raz šéfe
Vatikán
Naprostá nádhera

 

Vatikán
Hrobka sv. Petra

 

Vatikán
A tu je vraj samotný sv. Peter pochovaný

 

Vatikán
Švajčiarska garda

Stretnutie s Pápežom

Keďže ja nie som veriaci človek, tak o tento odstavec som požiadala môjho dobrého kamaráta Johnyho.

Johny aj s manželkou Baškou sa vybrali do Ríma krátko po svojej svadbe. Nápad vzišiel od ich svadobného fotografa a jeho manželky, ktorý im ponúkol, že im urobí nejaké svadobné zábery aj mimo domov. Ich kamarát, kňaz Ľubko, ktorý im na sobáši aj kázal, sa postaral o prekvapenie. Ešte pred ich odchodom do Ríma im oznámil, že by mohli absolvovať požehnanie novomanželov, ktoré udeľuje Pápež František. 

Podľa protokolu príjma hlava katolíckej cirkvi na súkromnej audiencii v Apoštolskom paláci len najvyšších cirkevných a štátnych predstaviteľov, ako sú kráľovné, prezidenti, šéfovia parlamentu či premiéri. Šťastie môžete skúsiť ale aj vy. 

Audiencia s pápežom sa koná každú stredu, okrem dní, kedy je odcestovaný. V lete sa audiencie konajú na námestí sv. Petra a v zime v Aule Pavla VI. Podmienkou stretnutia je odporúčanie od vášho miestneho kňaza, prípadne sa cez neho viete nakontaktovať na takého, ktorý slúži priamo vo Vatikáne. Na audienciu pre novomanželov treba ísť vo svadobnom šate. Johny s Baškou mali šťastie, že ešte v lietadle sedeli vedľa slovenského liturgistu slúžiaceho vo Vatikáne. Ten im poradil, aby sa pri audiencii netlačili dopredu. Dali na jeho radu a zostali stáť úplne vzadu. Audiencia prebieha hromadne a bežný účasník ju väčšinou absolvuje z diaľky. Aby ste sa mohli s pápežom stretnúť „zoči-voči“, musíte byť trochu viac VIP. Keď skončili štátnici a cirkevní predstavení, ktorí mali tú možnosť stretnúť sa s pápežom „zoči-voči“, prišli na rad novomanželia, ktorých púšťali cez zadnú bráničku. Keďže Johny s Baškou stáli vzadu, tak boli vpustení ako prví. Potom bolo veľmi dôležité držať sa zábradlia, aby vás náhodou niekto nepredbehol. Dvorní páni upozorňovali, že stretnutie so svätým otcom je dôstojné a aby všetci odložili telefóny. Celá ceremónia bola aj tak fotená oficiálnym fotografom. Johny s Baškou sa nakoniec dočkali. Mali pár sekúnd, kedy sklonili hlavy a pápež im podal ruku a požehnal im.  

Na záver zopár pikošiek:

  • Baška si brala popolnočné šaty (svadobné by sa nezmestili do batožiny :))
  • Od ubytka sa presúvali vo svadobnom. Aj v metre. Ľudia nevyzerali byť prekvapení, asi sú už na to zvyknutí. 
  • Občas vás vyfotí aj niekto cudzí.
  • Veľa ľudí nerešpektovalo zákaz selfie fotiek počas audiencie.
  • Pápežovi pchali ľudia do rúk rôzne taštičky a darčeky.
  • Občas bola vidieť mierna hystéria účastníkov.
  • Nediala sa žiadna agresia alebo konflikt.
  • Fotografie od oficiálneho fotografa majú vodoznak. Po skončení audiencie si ich môžete na oficiálnej stránke objednať (dajú vám letáčik). Domov vám prídu aj s listinou s vašim menom. 
vatikan
Selfie pred ceremóniou sú dovolené
 
vatikan
Rovnako ako nevadia ani fotky po 🙂

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate?

%d blogerom sa páči toto: