Európa

Vianočné trhy? Áno, majú svoju atmosféru!

Tento rok sme sa s Maťom vybrali trošku preskúmať vianočné trhy v našom okolí. Aj napriek tomu, že tieto masové akcie nemám rada, tak majú nezameniteľnú atmosféru.

Praha

vianočné trhy
Stromček na Staromestskom námestí

Keďže tieto vianočné trhy mám tak povediac „pod nosom“, tak ich spomeniem ako prvé. Musím uznať, že Praha sa tento rok vyznamenala. Tak nádherne vysvietenú som ju už dlho nevidela. Či ide o Staromák, Václavák alebo ulicu Na Příkopě, prípadne nákupné centrá ako Palladium. V Prahe sa tradične konajú vianočné trhy na niekoľkých miestach. Najznámejšie a najnavštevovanejšie sú tradične na Staromestskom námestí, ktoré sú aj najkrajšie. Ďalej môžete trhy nájsť na Václavskom námestí, na pražskom hrade, na Námestí Míru, Námestí Jiřího z Poděbrad, Námesti Republiky a prakticky v každej mestskej časti. Početným davom sa samozrejme nevyhnete. Vianočné trhy v každej mestskej časti sa nesú v rovnakom duchu. Majú rovnaké stánky a všetky majú nezabudnuteľnú atmosféru. Nájsť tu môžete nielen klasické pečené klobásy, pražskú šunku, halušky, svařák, pečené gaštany, ale aj kopu vianočných dekorácií, keramických hrnčekov a vianočného sortimentu. Pražské vianočné trhy majú pre mňa jedinečnú atmosféru aj napriek davom.

Pražské trhy(na Staromestskom námestí, Václavskom námestí, na pražskom hrade) bývajú otvorené až do 6.1. čiže ak ich nestihnete tento rok, máte možnosť po novom roku. Menšie trhy v mestských častiach zvyčajne končia 24.12. Vianočné trhy sú otvorené každý deň od 10:00 do 24:00. Oficiálna stránka vianočných trhov tu.

A môj názor na pražské vianočné trhy? Najviac sa mi páčili vianočné trhy na Námestí Míru. Sú menšie, ale majú veľmi príjemnú atmosféru. Vianočné trhy na hrade by som ani neodporúčala navštevovať. Zopár stánkov, vysoké ceny a hlavne, kým sa dostanete do areálu hradu, musíte čakať radu na bezpečnostnú kontrolu. Trhy na Staromestskom námestí sú nádherné, ale tie davy ľudí mi skazili celý zážitok. Nedá sa totiž prejsť z jednej strany na druhú a to hlavne cez víkend. Trhy na Námestí republiky mi prišli „prefláklé“. Tým, že sú pred nákupným centrom Palladium, tak je tam veľmi veľa ľudí.

vianočné trhy
Betlehem na Staromestskom námestí
vianočné trhy
Vianočné trhy na pražskom hrade
vianočné trhy
Slamený betlehem, ktorý nájdete pri katedrále svätého Víta
vianočné trhy
Vianočné trhy na Námestí Míru sa mi páčili najviac
vianočné trhy
Aj Václavské námestí má svoje krásne trhy
vianočné trhy
Vysvietené Václavské námestí
vianočné trhy
Aj Cinema city v Slovanském domě má vianočnú výzdobu
vianočné trhy
Vysvietené Palladium a vianočné trhy na Námestí republiky

Norimberg

vianočné trhy
Typické vianočné trhy v Norimbergu

Na vianočné trhy sme sa vybrali so zájazdom cez zľavomat. Norimbergské trhy sú najväčšie trhy v strednej Európe, čo je poznať na množstve ľudí. Christkindlesmarkt, ako sa vianočné trhy v Norimbergu volajú sa konajú na námestí Hauptmarkt (v okolí kostolov Panny Márie a sv. Sebalda). Pokiaľ sa rozhodnete tieto vianočné trhy navštíviť, pripravte sa riadnu tlačenicu, hlavne cez víkend. S Maťom sme boli v sobotu a medzi stánkami sa takmer nedalo prejsť.

Vianočné trhy sú otvorené do 24.12. a každý deň od 9:30 (v nedeľu od 10:00) do 20:00.

Typické norimbergské pochúťky, ktoré môžete na trhoch ochutnať sú známe norombergské klobásky – 3 im Weggla, čo sú tri 9 cm biele bavorské klobásky v bagetke. Ďalšou pochúťkou sú známe norimbergské perníčky –Elisenlebkuchen. Typickým suvenírom, ktorý si môžete z týchto vianočných trhov priniesť, je Nuremberg Prune Men, čo je panáčik zo sušených fíg, datlí, sliviek a dozdobený oblečením z látky. Vraj vydrží rok :). A pokiaľ by ste si chceli niečo teplého vypiť, tak v Norimbergu sa nápoje musia podávať v keramických hrnčekoch, ktoré sa zálohujú. Cena na hrnček je 3€. Keď ho vrátite, vrátia vám zálohu. Oficiálna stránka norimbergských vianočných trhov tu.

Môj názor na Norimberg: Tieto trhy sú naozaj čarovné. Predávajú tu toľko krásnych vianočných ozdôb. Jediné čo od toho odrádza sú hrozné davy ľudí. Cez víkend sa tam doslova nedá ani pohnúť.

viančné trhy
Aj takéto nádherné drevené ozby tam nájdete
vianočné trhy
Nuremberg Prune Men – typický suvenýr z norimbersgských vianočných trhov
vianočné trhy
Takto sa pripravuje 3 im Weggla 🙂
vianočné trhy
A takúto bagetku dostanete 🙂
vianočné trhy
Nádherné veci predávajú 🙂

Bamberg

vianočné trhy
Vianočné trhy v Bambergu

Bamberg je mesto, ktoré sa nachádza asi 60 km severne od Norimbergu. Toto mesto je zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO od roku 1993. Najznámejší vianočný trh sa koná na námestí Maxplatx. Tieto vianočné trhy sú maličké, ale majú svoju atmosféru. Všade rozvoniava varené víno – Gluhwein a tieto trhy sú označované za najkrajšie vianočné trhy v Nemecku. Osobne tento názor však nezdieľam.

Vianočné trhy v Bambergu sú otvorené do 23.12. a každý deň od 9:30 (v nedeľu od 11:00) do 20:00. Oficiálna stránka bambergských vianočných trhov je tu.

Môj názor na Bamberg: Vianočné trhy v Bambergu sú maličké, komorné, ale veľmi príjemné. Sprievodkyňa nám vravela, že niektorým ľuďom prídu veľké, s tým nemôžem súhlasiť. Atmosféru majú ale peknú.

vianočné trhy
Bamberské klobásky
vianočné trhy
Varené víno a nejaký horúci alkohol, čo som zabudla ako sa volal (chcela som čosi iné) 🙂

Bratislava

vianočné trhy
Pódium na Hlavnom námestí v Bratislave

Vianočné trhy v Bratislave sa už tradične konajú na Hlavnom námestí, Hviezdoslavovom námestí, Františkánskom námestí, Primaciálnom námestí, Nádvorí Starej radnice a Námestí Milana R. Štefánika. Najnavštevovanejšie sú samozrejme trhy na Hlavnom a Hviezdoslavovom námestí, ktoré som taktiež navštívila. Trhy na Hlavnom námestí mi prišli viac sviatočné a bolo tu aj viac ľudí. Majú jednotný dizajn stánkov, sú krajšie vysvietené ako trhy na Hviezdoslavovom námestí, ktoré sú ale tiež veľmi pekné. Tradične sa tu predávajú lokše, pečené klobásy, rôzne koláčiky ako napríklad štrúdle a niekoľko príchutí vareného vína a vianočného punču. Tento rok sa ale stánkari snažili vyhovieť aj ľuďom, ktorí majú určité zdravotné problémy a medzi svoj sortiment zaradili bezlepkové výrobky. Môžete si napríklad kúpiť bezlepkovú lokšu alebo placky. Pokiaľ sa cítite na trošku športu, tak na Hviezdoslavovom námestí je umiestnené klzisko. Vstup na ľadovú plochu je zdarma. Vianočné trhy v našom hlavnom meste dokonca podľa britského The guardian obsadili piatu priečku v rebríčku najkrajších vianočných trhov v Európe. 

Vianočné trhy sú otvorené do 22.12. každý deň medzi 10:00 – 22:00 hod. Informácie k vianočným trhom nájdete tu.

Môj názor na Bratislavu: To čo robí Bratislavské trhy zaujímavé je obrovský výber vianočných punčov a bezlepkové výrobky. Tento krok naozaj oceňujem. Inak na Hlavnom námestí sú nádherné stánky. Celá atmosféra trhov je veľmi príjemná a priateľská, pretože sa tam nachádza menej turistov.

vianočné trhy
Krásne červené stánky na Hlavnom námestí v Bratislave
vianočné trhy
Naozaj sú čarovné
vianočné trhy
Hviezdoslavovo námestie
vianočné trhy
Na výber sú rôzne druhy punčov
vianočné trhy
Všade panuje vianočná atmosféra

Viedeň

vianočné trhy
Vianočná brána na Rathausplatz – hlavných vianočných trhoch vo Viedni

Keďže na vianočné trhy do Viedne sa chystám až v posledný deň ich konania, tak vám spíšem aspoň základné informácie, keby ste sa rozhodli ich navštíviť. Moje dojmy pridám potom neskôr. Osobne som vianočné trhy vo Viedni navštívila už veľmi dávno, ale boli čarovné, tak dúfam, že ma tento rok nesklamú.

Pravú rozprávkovú vianočnú atmosféru zažijete na Christkindlmarkt, najväčších a najznámejších vianočných trhoch vo Viedni. Konajú sa každoročne na Radničnom námestí (Rathausplatz), ktoré nemôžete netrafiť, pretože už z diaľky je vidieť „anjelská alej“. Nachádza sa tu viac ako 150 stánkov, v ktorých nájdete rôzne príchute vianočného punču, pečené gaštany, koláče, ale aj vianočné ozdoby, hračky z dreva aj z keramiky.

Vianočné trhy sa konajú do 26.12. a sú otvorené každý deň od 10:00 do 22:00. Na Štedrý deň sú otvorené kratšie, iba do 19:00.

Okrem vianočných trhov pred radnicou sa môžete zastaviť vo Vianočnej dedinke na Námestí Márie Terézie, Vianočnej dedinke v areáli starej nemocnince Altes AKH, Staroviedenskom vianočnom trhu v centre mesta, na nádvorí Ehrenhof pred zámkom Schönbrunn. Každé vianočné trhy majú dokonca samostatnú webstránku a každé majú inú otváraciu dobu. Základné info ale možno nájsť tu.

Môj názor na Viedeň: Viedeň sme navštívili 23.12., keďže sme predpokladali, že sa tam nebude nachádzať príliš veľa ľudí. Bola som milo prekvapená ako krásne tieto vianočné trhy vyzerajú. Navštívili sme Radničné námestie, vianočné trhy pred Stefansdomom a adventný trh Am Hof. Vianočné trhy vo Viedni boli určite najkrajšie a najvysvietenejšie zo všetkých, ktoré sme navštívili.

vianočné trhy
Na Rathausplatz majú nádherné dekorácie. Vyzerala som ako víla 🙂
vianočné trhy
Klzisko pred radnicou
vianočné trhy
Dekorácií bolo ozaj veľa
vianočné trhy
Vianočné trhy pred Stefansdomom
vianočné trhy
Adventný trh Am Hof zameraný na remeselné výrobky

New York

vianočné trhy
Klzisko v Bryant parku

Tento rok sa mi konečne podarilo navštíviť toto úžasné miesto. Vzhľadom k tomu, že to bolo v Novembri, tak tradičná Bank of America Winter village v Bryant parku už bola v plnom prúde. Tento tradičný vianočný market sa otvára hneď po Halloweene. Je tu 176 domčekov, kde predávajú vianočné „zboží“. Dá sa tu kúpiť všetko od vianočného pečiva, cez vianočné ozdoby, mydlá, dekorácie až po rôzne šperky. Dominantou celého parku je obrovské klzisko, kde sa môžete korčuľovať zadarmo, pokiaľ máte vlastné korčule. Celá atmosféra parku je neskutočne nádherná. Je to niečo úplne iné ako nájdete v Európe. Musím povedať, že Američania si naozaj potrpia na prezentáciu Vianoc.

Winter village je otvorená až do 2.1., pondelok – piatok od 11:00 do 20:00, sobota – nedeľa od 10:00 do 20:00. Ľadová plocha tu bude fungovať až do 4.3. a je otvorená každý deň od 8:00 do 22:00. Info k Bank of America Winter village nájdete tu.

Môj názor na Winter village: Na toto nemôžem povedať nič iné, iba wau. Celá atmosféra parku je naprosto úžasná. Celé to dopĺňa klzisko v centrálnej časti. Z New Yorku som bola všeobecne očarená, takže nič iné ani povedať nemôžem. 🙂

vianočné trhy
Vianoce cítiť odvšadiaľ
vianočné trhy
Z Bryant parku je vidieť aj Empire state building
vianočné trhy
Stromček 🙂

Hlohovec

vianočné trhy
Vstupná brána k vianočným trhom

Mnohí určite ani neviete, kde toto mesto leží a pýtate sa, prečo ho zaraďujem do svojho článku. Odpoveď je jednoduchá – pochádzam z tohto mesta a aj keď v ňom už viac nebývam, stále je mojím druhým domovom. Vianočné trhy sa už niekoľko rokov konajú okolo kostola sv. Michala v centre mesta a inak to nie je ani tento rok. Stánkov je tu pomenej, veď je to aj malé mesto :). Nájsť tu môžete rôzne dobroty, remeslá, vianočné doplnky. Každý deň je pripravený hudobno – zábavný sprievodný program a keď nehrá živá hudba, tak vianočné trhy doprevádza reprodukovaná hudba. Zaujímavosťou je aj možnosť výstupu na mestskú vežu kostola sv. Michala. Nechýba ani sprievodný program pre deti, ktoré majú z tohto obdobia najväčšiu radosť. Na stránke mesta nájdete podrobný program.

Vianočné trhy v Hlohovci trvajú iba 10 dní – do 23.12. a rovnako ako je toto mesto „špecifické“, tak špecifická je aj otváracia doba:

• Pondelok – Štvrtok: 12:00 – 21:00
• Piatok: 12:00 – 22:00
• Sobota: 08:00 – 22:00
• Nedeľa: 10:00 – 21:00

Môj názor na Hlohovec: Ako celé mesto, aj vianočné trhy sú maličké. Napriek tomu je to pekné spestrenie mesta. Možnosť výstupu na mestskú vežu je skvelá príležitosť ako vidieť Hlohovec z výšky. Iná možnosť výstupu na túto vežu nie je. Ďalšie čo oceňujem je naozaj bohatý doprovodný program.

vianočné trhy
Aj v Hlohovci máme betlehem 🙂
vianočné trhy
Ikonický hlohovský vianočný stromček v mestských farbách
vianočné trhy
Pán kováč nám aj zapózoval 🙂
%d blogerom sa páči toto: