Cestovanie,  Vietnam

Vietnam – čo je dobré vedieť pred cestou

Ak rozmýšľate o návšteve Vietnamu, je dobré zvážiť do ktorej časti sa vyberiete. Sever je viac o prírode, juh je o mestách a mestskej atmosfére a stred je skôr historický. Aj keď toto je veľmi obšírna charakteristika, pretože aj na juhu môžete nájsť krásnu prírodu a na severe pulzujúce mestá. Najsevernejšie mesto, ktoré sme navštívili bolo Hue a od neho sme sa po pobreží presúvali dolu až po Ho Chi Minh City. Dva týždne mi prišli veľmi málo na to, aby sme to vzali úplne zo severu na juh. Ja osobne som bola z Vietnamu trochu sklamaná, čakala som totiž od tejto krajiny niečo úplne iné. Myslím, že by pre nás bol lepší sever. Preto nepodceňte prípravu vašej cesty do Vietnamu a dobre si zvážte kam pôjdete aby ste nedopadli podobne ako ja :). Netvrdím, že sa mi vyslovene Vietnam nepáčil, naopak, som veľmi rada, že som videla túto jeho časť.

Víza

V súčasnosti sú tri spôsoby ako si vybaviť víza do Vietnamu. Aké víza potrebujete závisí od toho, ako, kadiaľ a koľkokrát do krajiny vstupujete. Pokiaľ do Vietnamu letíte na jedno z medzinárodných letísk a stačia vám jednovstupové víza, zažiadajte si o E-viza. Ak potrebujete viacvstupové víza a do Vietnamu letíte (do Hanoja, Da Nangu alebo Saigonu), tak musíte žiadať o „visa on arrival“. Pokiaľ sa do Vietnamu chystáte zo susednej krajiny po zemi, tak je potrebné si o víza zažiadať na ambasáde.

My sme využili E-viza. Pokiaľ sa pre ne rozhodnete aj vy, vybavujte si ich zásadne na oficiálnej stránke. Môže sa vám stať, že narazíte podobne ako pri ESTA do USA na sprostredkovateľov, ktorým zaplatíte za víza oveľa viac ako by ste mali. Dajte si pozor na to aký dátum vstupu a výstupu z krajiny uvediete. Víza budete mať platné iba na toto časové rozpätie. Poplatok za vystavenie víz je 25 USD + 1 USD manipulačný poplatok. Víza vám prídu do mailu. My sme o ne žiadali v nedeľu a v pondelok nám už pristáli v maily. Vezmite si ich vytlačené so sebou, budete ich na letisku potrebovať.

Pokiaľ letíte priamo na ostrov Phu Quoc a neletíte na pevninu, tak víza nepotrebujete.

Ubytovanie

Ubytko sme si rezervovali dopredu cez portály AirBnB a Booking. Porovnávali sme aj s Agodou, ale neprišla nám výhodná. Za nás určite viac odporúčam AirBnB. Teoreticky by bolo možné ísť aj na blind a hľadať si ubytko na mieste. Pri vstupe od nás nikto nežiadal nejaké potvrdenie ubytovania, ani sa nás nepýtal, kde budeme bývať.

Doprava po Vietname

Keď človek príde do Vietnamu, tak nechce zostávať na jednom mieste. Veľa ľudí rieši dopravu tak, že si požičajú na celý svoj pobyt skúter a postupne sa na ňom presúvajú. Pokiaľ toto absolvovať nechcete, existujú aj iné možnosti:

Lietadlo

Vo Vietname vnútroštátne lieta 7 leteckých spoločností. My sme si vyskúšali VietJet a Vietnam airlines a nemali sme s nimi žiadne problémy. Letenky sme kupovali asi mesiac dopredu. Neviem odhadnúť či je lepšie čakať na poslednú chvíľu alebo kupovať dlho dopredu. Nás stála jednosmerná letenka Ho Chi Minh – Da Nang 25 € a Da Lat – Ho Chi Minh taktiež 25 €. Aj napriek tomu, že VietJet má veľmi zlé recenzie, tak jediný problém bol v tom, že nám hodinu meškalo lietadlo. S váhou batožiny taktiež nemali problém. Mali sme 3 kg nadváhy a nikto to neriešil.

Vlak

Na dlhšie vzdialenosti sme sa prepravovali vlakom. Vyskúšali sme si 3 hodinovú cestu v „soft seat“, čiže na mäkkých sedadlách, ktorými cestujú v 99% iba turisti a aj 13 hodinovú cestu nočným vlakom v spacom vozni na „soft bed“, čo je najvyššia trieda aká sa dá kúpiť. Lístky na vlak sme si kupovali dopredu cez stránku baolau. Sprostredkovateľa sme zvolili z dôvodu, že priamo na stránke vietnamských železníc neviete za lístky zaplatiť inou ako vietnamskou kartou. Miesta vo vlaku sú najskôr rezervované pre dlhšie trasy (Hanoj – Sajgon) a až mesiac až 2 týždne pred odjazdom sa uvoľňujú miesta pre kratšie vzdialenosti. My sme vlakom cestovali z Hue do Nha Trangu, ale lístok sme si kúpili až do Binh Thuan (dal sa kúpiť skôr), pretože sme sa báli, že nám nezostane miesto v spacom vozni. Bolo to iba o pár Eur drahšie. Pri rezervácii zadávate meno cestujúceho a číslo pasu, reálne vám však doklady nikto nekontroluje.

Autobus

Autobusom sme sa presúvali z Nha Trangu do Da Latu. Autobus sme si objednali v ubytku. Cena bola rovnaká ako keby sme si lístok kupovali priamo na stanici. Dokonca nás nakladali priamo pred ubytkom. Autobus, ktorým sme šli bol čisto turistický. Naša trasa stála 120 000 VND/4,5 € na osobu.

Zopár našich postrehov

 • Ak máte E-viza, tak na letisku choďte rovno na pasovú kontrolu. Nemusíte stáť v rade, kde sa vydávajú Visa on arrival. Nebudete platiť už nič viac, nepotrebujete ani fotku a do pasu dostanete iba pečiatku, nebudete mať nalepené víza.
 • Za celý pobyt vo Vietname od nás nikto víza nepýtal.
 • Peniaze si vždy prepočítajte. Hlavne vtedy keď vám niekto vydáva alebo keď meníte v zmenárni. Klasických zmenární je málo, často sa menia peniaze v zlatníctvach pričom na kurz sa treba spýtať.
 • Všade, kde nie sú uvedené ceny, treba zjednávať a poriadne.
 • WC majú všade. Až na jeden prípad od nás nikto za použitie nepýtal peniaze.
 • Ak budete mať skúter, domáci vás vždy pošlú na platené parkovisko aj vtedy, keď všade okolo vás stoja zaparkované iné skútre.
 • Peniaze sa ľahko prepočítavajú. 1000 VDN je +- 1 Kč.
 • Ak prídete do oblasti, kam chodia Rusi, budú vás považovať za Rusov úplne všetci – domáci, turisti a hlavne samotní Rusi.
 • Vietnamci po väčšine nie sú dotieraví. Ak sa vám snažia niečo predať a vy im poviete, že nič nechcete, nebudú vás viac otravovať. Nájdu sa samozrejme aj výnimky.
 • Ak budete chcieť kávu s mliekom, prinesú vám štvrť pohára naplneného salkom a zbytok kávou. Vždy sa nás pýtali či chceme studenú alebo teplú.
 • Ubytovanie, ktoré sme mali cez AirBnB vyzeralo omnoho lepšie ako to, ktoré sme mali rezervované cez Booking (možno iba náhoda).
 • Pokiaľ nemáte vhodné oblečenie do chrámu, môžete si zadarmo požičať šatky, sukne a niekde aj plášte. Nepustili ma iba do Linh Phuoc Pagoda v Da Late, kde nemali nič na vypožičanie.
 • Ak plánujete jazdiť skútrom vo Vietname, budete pravdepodobne vyplašení z hustoty dopravy a chaosu na cestách (mierne povedané). Vietnamci sú ale dobrí vodiči a niekedy som mala pocit, že sa so skútrom na zadku narodili. Prepravujú na nich všetko možné aj nemožné.
 • Chodec nemá vo Vietname žiadnu prioritu, dokonca ani na chodníku. Ten slúži ako parkovisko skútrov, niekedy aj ako cesta. Ak chcete prejsť cez cestu, tak nečakajte, že vás niekto pustí. Dávajte pozor na autá, skútre sa vám vyhnú.
 • Nedodržiavajú sa žiadne pravidlá cestnej premávky – na križovatke bez semaforu má väčšie vozidlo prednosť. Červená na semafore sa rešpektuje iba vo väčších mestách, ale aj vtedy skútre odbočujú vľavo. Bez problémov sa tu jazdí v protismere. Cesty vo väčších mestách majú viac pruhov, väčšinou vľavo jazdia autá, vedľa nich skútre, viac vpravo bicykle a na okraji cesty – skútre v protismere 🙂 Autá pri obiehaní neriešia, že oproti idú motorky alebo bycikle. Tieto sa musia uhnúť na kraj cesty.
 • Vlaky sú veľmi pohodlné, netreba sa cestovania nimi báť.
 • Pozor na teplotné šoky pri prechádzaní zvonku dnu a naopak. Tam, kde nemajú klimatizáciu, nechajú na vás fúkať ventilátor.
 • Domáci jedávajú vonku na ulici, zvyšky jedla hádžu pod stôl. V reštauráciách je pod každým stolom odpadkový kôš.
 • Vo väčších mestách nie je nič výnimočné vidieť na ulici potkany hľadajúce zvyšky jedla.

Naše videjko z Vietnamu

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate?

%d blogerom sa páči toto: