Tipy na výlet,  Zo života v Prahe

Vltavské vyhliadky

Určite už každý počul o Vyhlídke Máj nad Vltavou. Vedeli ste ale, že Máj nie je jediná vyhliadka, ktorá sa nachádza medzi obcami Třebsín a Slapy? Nájdete tu ešte Smetanovu vyhlídku a Vyhlídku Bednář. Všetky tieto vyhliadky môžete pokojne spojiť do jedného výletu.

Trasa od Třebenic po Vyhlídku Bednář meria cca 8 km jedným smerom. Nie je veľký problém prejsť sa oboma smermi, v pohode to za jeden deň stihnete. Terén je vhodný aj pre neturistov, ale bicykle a kočíky radšej nechajte doma. Odporúčam si do mobilu stiahnuť seznam mapy, ktoré sú pre turistov lepšie ako google mapy. Aj keď je trasa dobre značená, ak náhodou niekam odbočíte, môžu vám pomôcť.

Ako ísť z Prahy?

Z Prahy môžete ísť buď autom alebo autobusom. Pokiaľ máte k dispozícií auto, môžete ho nechať napríklad v obci Třebsín, kde je dostatok miesta na parkovanie. Zaparkovať môžete aj bližšie k Smetanovej vyhlídke, v neďalekej zahrádkarskej osade, čo by som odporúčala viac. Z hlavnej cesty odbočíte na prašnú cestu, smer „Smetanova vyhlídka“ (je to značené) a auto môžete nechať pri kontajneroch na triedený odpad. Pokiaľ by sa vám nechcelo ísť celú trasu tam aj nazad, môžete nastúpiť v Třebsíne na autobus a zviesť sa do Teletína alebo do Slapov a vracať sa nazad k autu.

Pokiaľ autom nedisponujete, tak do obce Třebsín, Teletín alebo Slapy sa dostanete zo Smíchovského nádraží. Je potreba si strážiť čas odchodu autobusu smerom do Prahy, nakoľko cez víkendy chodia veľmi ojedinele.

Smetanova vyhlídka

Prvá z troch spomínaných vyhliadok na pravom brehu Vltavy. Pokiaľ ste prišli autom a zaparkovali pri záhradkárskej osade, tak k Smetanovej vyhlídke to je asi 5 minút. Videli sme aj slečny, ktoré to vzali autom krížom cez pole, len aby nemuseli urobiť krok navyše. Vyhliadka je zabezpečená zábradlím, takže sa nemusíte báť, že by ste sa šmykli a spadli do Vltavy. Maťovi sa dokonca táto vyhliadka páčila viac ako vyhlídka Máj. Keď sa dokocháte pohľadom na meander Vltavy, držte sa žltej turistickej značky. Tá vás dovedie až k Vyhlídke Máj.

vyhlídka máj
Pohľad vľavo zo Smetanovej vyhlídky
vyhlídka máj
Pohľad vpravo zo Smetanovej vyhlídky

Krňanský vodopád

Keď pri Smetanovej studánke (malý domček, v ktorom je voda) odbočíte doprava a vydáte sa po prúde Krňanského potoka, prídete až ku Krňanskému vodopádu a miestu, kde sa potok vlieva do Vltavy. Cesta je trošku náročnejšia, treba preskakovať po kameňoch z jednej strany potoka na druhú a zliezť pár strmejších kopčekov. Od vodopádu nečakajte žiadny zázrak, vyzerá to skôr ako prepad vody. Je pravda, že v čase našej návštevy bolo sucho a po daždi býva vodopádik búrlivejší.

vyhlídka máj
Krňanský vodopád
vyhlídka máj
Tu sa Krňanský potok vlieva do Vltavy

Vyhlídka Máj

Od Smetanovej vyhlídky je Vyhlídka Máj vzdialená asi 5 km a cesta vedie cez les (stále sledujte žltú značku). Pokiaľ by ste sem šli iba kvôli samotnej Vyhlídke Máj, auto môžete odparkovať na neďalekom záchytnom parkovisku (vzdialené cca 900 m) pri obci Teletín. Prísť je najlepšie skoro ráno, parkovisko je obľúbené a býva plné. Je veľmi vtipné sledovať tie davy ľudí, oblečených ako na prechádzku do mesta, ako sa idú pozrieť na vyhliadku a po 5 minútach odchádzajú, nastupujú do auta a idú nazad do Prahy. Osobne si myslím, že samotný Máj nestojí za to, aby ste sem merali cestu z Prahy. Dokonca sme ani nevedeli nájsť miesto, z ktorého sú všetky tie pekné fotky :). Všade bolo veľa stromov a žiadny priamy výhľad na meander som nenašla. Pokiaľ budete chcieť pokračovať na Vyhlídku Bednář, opäť sa držte žltej turistickej značky.

vyhlídka máj
Trošku experimentu
vyhlídka máj
A znovu jedna netradičná fotka

Teletínsky lom

Keď sa budete nachádzať na Vyhlídke Máj, môžete zbehnúť aj do neďalekej obce Teletín. Nájdete tam Teletínsky lom. Je to zatopený, opustený lom, ktorý je vyhlásený za prírodnú pamiatku. Nie je ale ničím extra zaujímavý, takže ak ho vynecháte, vôbec o nič neprídete.

vyhlídka máj
Teletínsky lom

Vyhlídka Bednář

Vyhlídka Bednář sa od Máju nachádza iba cca 1,5 km. Bola by preto škoda tam nezájsť. Z Bednáře vidíte až na Slapskú priehradu. Je tam pohodička, veľa ľudí na túto vyhliadku nechodí.

vyhlídka máj
A sme na vyhlídke Bednář
vyhlídka máj
Vidno ďaleko
vyhlídka máj
Až na slapskú priehradu
vyhlídka máj
Detail priehrady

Určite sa vyplatí prejsť sa na všetky tri vyhliadky. Osobne keby sem idem iba kvôli Máju, tak som asi trošku nahnevaná. Celkovo je trasa veľmi príjemná. Stretli sme aj nejakých cyklistov, ale to je skôr pre dobrodružné a nebojácne povahy. Ak by ste chceli brať malé deti so sebou, zvážte ich turistické možnosti (alebo vaše, keď ich budete niesť :)). Určite si neberte so sebou kočík.

vyhlídka máj
Kamoška 🙂

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

%d blogerom sa páči toto: