Cestovanie,  Európa,  Londýn,  Veľká Británia

Warner Bros studios v Londýne

Čo sú Warner Bros studios?

Hlavný dôvod prečo sme s kamoškou Barborkou navštívili Londýn, boli práve štúdiá bratov Warnerových. Že neviete o čom je reč? V týchto štúdiách sa natáčali všetky diely môjho milovaného Harryho Pottera. Štúdiá sa nachádzajú za Londýnom, v mestečku Leavesden a dnes sú prístupné verejnosti. Uvidíte v nich rekvizity, môžete si „zalietať“ na metle, zabojovať so smrťožrútom, uvidíte ako sa tvorili špeciálne efekty a v neposlednom rade aj samotný Rokfort. Ale pekne po poriadku.

warner bros
Warner Bros – The making of Harry Potter

Kde zoženiem lístky a koľko stoja?

Lístky som kupovala hneď po tom ako som kúpila letenky. Odporúčam ich kupovať čím skôr, hlavne na víkendy v lete sa dosť rýchlo míňajú. Pre rok 2018 stojí vstupné 41 libier. Ak prídete mimo sezóny, môže sa vám pošťastiť kúpiť tzv. saver ticket za 39 libier. Lístky kúpite cez internet a vyzdvihnete si ich v štúdiu pri pokladni. Musíte predložiť občiansky preukaz človeka, ktorý bookoval lístky a rezervačný email. Tour sa vždy kupuje na konkrétny dátum a čas.

Ako sa do štúdií dostanem?

Cesta do štúdií nie je vôbec zložitá. Použijete vlak a autobus. Na stanici London Euston nastúpite do vlaku, ktorý smeruje na Watford Junction, kde vystúpite. Spiatočný lístok vás bude stáť 10,60 libier. Najjednoduhšie ako zaplatiť za lístok je použiť bezkontaktnú platobnú kartu, ktorú priložíte k čítačke (viac o MHD v Londýne v samostatnom článku). Vo Watford Junction prestúpite na štúdiový autobus. Vozí iba ľudí, ktorí majú kúpenú tour. Pred vstupom do autobusu sa musíte preukázať rezerváciou. Spiatočný lístok stojí 2,5 libier a platí sa vodičovi.

warner bros
Takýmto krásnym štúdiovým autobusom sme sa doviezli

Existuje aj jednoduhšia (a drahšia) možnosť. Na Victoria station (alebo na Baker street) môžete nastúpiť do špeciálneho autobusu, ktorý vás dovezie až do štúdií. Cena spiatočného lístku je 38 libier.

Čo tu vlastne uvidím?

A teraz sa dostávam k tej najzaujímavejšej časti. Celé štúdiá sú rozdelené na niekoľko častí, medzi ktorými sa môžete ľubovoľne prechádzať. Po tom, ako vám skontrolujú lístky sa ocitnete v improvizovanom kine, kde vás herci privítajú v štúdiách a pozriete si útržky z filmov. Prejdete cez vstupné vráta do „hradu“ a ocitnete sa vo Veľkej sieni. Od tohto momentu sa už môžete pohybovať bez sprievodcu.

Warner bros
Začíname!
Warner Bros
Komôrka pod schodami bola naozaj maličká
Warner Bros
A vchádzame do samotých štúdií

Prvá časť štúdia

Keď odídete z Veľkej siene, ocitnete sa v prvej časti štúdií. Musím povedať, že mi to skutočne vyrazilo dych. Uvidíte modely miestností ako napríklad Dumbledorovú pracovňu, klubovňu Chrabromilu, elixírovú učebňu, môžete nahliadnuť do mysľomisy, zahľadíte sa do Zrkadla z Erisedu a mnoho ďalších. Niektoré rekvizity sa dokonca hýbu.

Warner Bros
Potions room ma naozaj dostala
Warner Bros
Môžete sa postaviť aj k hrobu Toma Riddla

Zakázaný les

V prvej časti štúdia nájdete aj Zakázaný les s množstvom acromantúl. Za seba musím povedať, že toto miesto je skutočne strašidelné. Samotná prechádzka Zakázaným lesom je sprevádzaná zvukovými a svetelnými efektami a uvidíte dokonca aj ako sa natáčal patronus.

Warner Bros
Hrdozobec v Zakázanom lese nechýbal
Warner Bros
Toto bolo pre mňa veľkým prekvapením – natáčanie patronusa

Interaktívna zábava

V tejto časti štúdií na vás čaká aj množstvo interaktívnej zábavy. Okrem toho, že sa v učebni elixírov nachádza animátor, ktorý vysvetľuje tajomstvá prípravy elixírov, tak si môžete vyskúšať aj napríklad zdvíhanie metly známym slovkom „UP“. Môžete si zalietať na metle (pred zeleným plátnom) a následne si kúpiť fotky alebo video. Tie sú ale dosť drahé. Môžete si vyskúšať boj so smrťožrútom alebo si sadnúť do Rokfortského expresu a zistiť ako sa tieto scény natáčali. Prípadne si vyskúšať ako sa animoval Dobby. Samozrejme, že sme si toto všetko aj vyskúšali (Barborka ale nechcela bojovať so smťožrútom).

Warner Bros
Ja som si toho smrťožrúta ujsť nenechala 🙂
Warner Bros
Animovali sme aj Dobbyho

Rokfortský expres

Po tom, ako sa vrátite zo Zakázaného lesa a prejdete sa okolo pracovňe Dolores Umbridgeovej sa ocitnete na nástupišti 9 a 3/4, kde zbadáte Rokfortský expres. Môžete doňho aj vstúpiť a pozrieť sa ako vyzerali kupéčka. Okrem vlaku tu uvidíte aj vozíky v stene, pri ktorých sa môžete bez problémov odfotiť. Keď budete pokračovať ďalej, narazíte na gift shop.

Warner Bros
To, že tam uvidíme celý vak som naozaj nečakala 🙂
Warner Bros
Aby sme si nevyskúšali aké to je na nástupišti 9 a 3/4?

Vonkajšia časť štúdií

Predtým ako sa presuniete do ďalšej časti štúdií sa zastavte v občerstvovacej zóne. Odporúčam ochutnať ďatelinové pivo a zmrzlinu s touto príchuťou. Nebojte sa, „pivo“ je bez alkoholu a nám obom veľmi chutilo. Za tieto dve veci sme zaplatili 8,90 libier.

Warner bros
Ginger beer a zmrzlina s príchuťou ginger beer
Warner Bros
Dom Dursleyových na Privet Drive

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Keď sa občerstvíte a trochu oddýchnete, pokračujete na vonkajšiu časť expozície. Vonku nájdete Rokfortský most, po ktorom sa samozrejme môžete prejsť, Rytiersky autobus, dom Dursleyových, kam môžete vojsť. Taktiež sa môžete odfotiť na Hagridovej motorke.

Druhá časť štúdií

Z vonkajšej časti postupujete plynule opäť dovnútra, kde na vás čaká miestnosť so špeciánymi efektami. Uvidíte napríklad rôzne návrhy toho, ako mal vyzerať Voldemort. Nemôžete obísť Hrdozobca, Baziliska, rôzne masky škriatkov, Hagrida, filmové rekvizity. Na obrazovkách uvidíte ako sa rôzne scény animovali.

Warner Bros
Voldemort a aj sa hýbal
Warner Bros
The monsters book of monsters – nádherne prepracovaná

Najväčším lákadlom štúdií je asi Šikmá ulička. V tejto uličke je všetko interaktívne a pohyblivé. Či obchod Weasley and Weasley alebo Gringott banka. Prejsť sa po tejto uličke vám doslova vyrazí dych.

Warner Bros
Šikmá ulička

Rokfort

Áno nájdete tu aj samotný model hradu a to dokonca v mierke 1:24. Na tejto makete sa skutočne natáčali exteriérové zábery a priebeh natáčania si môžete pozrieť na interaktívnych obrazovkách. Nasvietenie hradu sa mení podľa denného svetla. Uvidíte ho teda aj cez deň, aj v noci.

Warner Bros
V štúdiách nájdete aj detailne prepracované projekty jednotlivých budov
Warner Bros
Model hradu

Gift shop

Čo by to bolo za štúdiá keby tu nemali gift shop? Môžete si tu zakúpiť takmer čokoľvek. Od habitov, cez prútiky, šále po plyšáky a kľúčenky. Tieto veci sú samozrejme dosť drahé. Pokiaľ by ste ale chceli mať svoj vysnený prútik (áno, aj ja mám doma a nie jeden ;)), môj dobrý kamarát ich vyrába a vyzerajú naozaj autenticky. Zakúpiť si ich môžete na sashe alebo bonanze.

Warner Bros
„Wands….wands everywhere :)“

Stálo to vôbec za to?

Ja ako skalný fanúšik Potterovskej ságy hovorím, že určite áno. A ako sa anglicky hovorí: „It was worth every penny“. Osobne si myslím, že aj pre ľudí, ktorí nie sú až takí fanúšikovia, je to veľmi zaujímavá návšteva. Štúdio môžete prejsť za 2-3 hodiny, my sme tam strávili 6 hodín :). Vyčleňte si na to radšej celý deň.

Warner Bros
Štúdio je vždy koncipované do inej časti Harryho Pottera, my sme ho navštívili v čase Ohnivej čaše. Podľa toho sa mení výzdoba vstupnej haly a aj usporiadanie Veľkej siene

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate?

%d blogerom sa páči toto: