Arizona,  Cestovanie,  USA,  Utah

Cestou z Utahu cez Arizonu…

Z utahských Mighty Five sme sa plynulo presúvali do Arizony, kde sme plánovali navštíviť Antelope Canyon, preslávený Grand Canyon a vyhliadku Horseshoe Bend.

Z Canyonlands sme sa vrátili do Moabu, kde sme prespali a na druhý deň sme sa vydali na presun do mestečka Page, ktoré je obľúbeným východiskovým bodom pre Antelope Canyon a Grand Canyon. Na tento presun sme si nechali celý deň. To nielen z dôvodu, že cesta z Moabu do Page trvá cca 4 a pol hodiny, ale aj preto, že sme sa cestou chceli zastaviť na niekoľkých miestach.

Valley of Gods

Prvou zastávkou bolo Valley of Gods. Nie je to národný park v pravom zmysle slova. Je označovaný ako „Scenic Backcountry“ a neplatí sa sem žiadne vstupné. Tu sme ocenili naše SUV s vyšším podvozkom, keďže sme sa ocitli na nespevnenej ceste. Ani pre klasické auto by tento prejazd nebol problém, len by ste ním museli ísť pomalšie a dávať si väčší pozor. Valley of Gods vyzerá ako také menšie Monument Valley. Môžete sa pokojne prevážať medzi jednotlivými skalnými útvarmi, zastaviť sa ak chcete a budete mať istotu, že nenarazíte na milión ďalších ľudí. Zdržali sme sa tu asi 45 minút a potom pokračovali k ďalšej naplánovanej zastávke.

udolie bohov

Gooseneck State Park

Gooseneck je štátny park, do ktorého neplatí kartička „America the Beautiful„. Vstupné činí 5 dolárov a v zimných mesiacoch tu funguje systém „self pay“ (do obálky vložíte peniaze a tú vhodíte do schránky). Gooseneck je vlastne taký menej známy Horseshoe Bend. Vidíte tu meandre rieky San Juan. V čase našej návštevy tam ľudia mali odparkované karavany a rozložený záhradný nábytok, takže je to asi veľmi obľúbené miesto. Celá naša návšteva sa niesla v spravení si pár fotiek, videa a skočenia na WC. Pokiaľ by ste toto miesto vynechali, o nič zásadné neprídete.

gooseneck

Mexican Hat

Okrem toho, že Mexican hat je oblasť, tak je to aj skalný útvar, ktorý (ako vypovedá názov) pripomína mexický klobúk. Môžete vyliezť až priamok nemu a sadnúť si pod klobúk. Je to oficiálne dovolené. Neplatí sa žiaden vstup.

mexican hat

Forrest Gump point

Keďže sme do Monument Valley nešli (podľa blogov a článkov na nete sme usúdili, že to pre nás nemá hodnotu 20 $), tak sme si známe skaly chceli aspoň vyfotiť z cesty. Zastavili sme teda na známom Forrest Gump pointe, kde podľa filmu Forrest prestal utekať a z ktorého je nádherný výhľad na Monument Valley. V novembri tu nebola veľká premávka, preto sme sa mohli v pokoji odfotiť, natočiť nejaké videá a stráviť tu celkom dlhú dobu. Pokiaľ sa sem chystáte, príďte ráno alebo doobeda, kedy máte slnko za sebou. Ak sem prídete okolo obeda a poobede, do foťáku vám bude svietiť slnko a fotky budú prepálené. Pokiaľ sa vám podarí prísť neskoro, nezúfajte. Stačí prejsť pár kilometrov a viete si Monument Valley odfotiť z opačnej strany, kedy vám už do foťáku slnko svietiť nebude 😉

forrest gump point
Takto to vyzerá keď vám svieti do foťáku
forrest gump point
A takto keď prejdete na druhú stranu

Glen Canyon Dam

Po Forrest Gump pointe naša cesta viedla už priamo do mestečka Page, v ktorom sa nachádza aj priehrada Glen Canyon Dam. Keďže sme z časových dôvodov vynechali najväčšiu priehradu na rieke Colorado – Hoover Dam, Glen Canyon Dam bola príjemným zážitkom. Táto priehrada bola postavená kvôli regulácií rieky Colorado a taktiež na výrobu elektrickej energie. Zaujímavosťou je, že mestečko Page bolo postavené práve kvôli tejto priehrade.

glen canyon dam

Horseshoe Bend

Známy meander rieky Colorado sme si nemohli nechať ujsť. Horseshoe Bend sa nachádza iba niekoľko minút jazdy autom od mestečka Page. Keďže sme mali nabitý program, rozhodli sme sa ísť si sem pozrieť východ slnka, čo sa ukázalo ako chyba. Od roku 2019 nie je Horseshoe Bend zadarmo. Platí sa 10 dolárov za parking. Na ich obranu musím povedať, že majú pekné, novo vybudované parkovisko, takže tomu poplatku rozumiem. Od parkoviska k samotnej podkove sa musíte ešte chvíľku prejsť, asi takých 10 minút po prašnej ceste. A prečo neodporúčam sem ísť na východ slnka? No slnko totiž vychádza na presne opačnej strane ako je Horseshoe Bend, čiže ak chcete mať krásnu fotku podkovy so slnkom v pozadí, prídite radšej večer. V čase našej návštevy hrozne fúkalo a bola dosť zima. Ani sme si to veľmi neužili. Horseshoe Bend je obľúbený v akúkoľvek hodinu, už ráno o siedmej tam bolo nastúpených veľmi veľa ľudí.

horseshoe bend

Historic Route 66

Route 66 bola pôvodná medzištátna cesta, ktorá viedla z Chicaga a končila v Los Angeles. Celkovo merala 3940 km. Medzi mestečkami Seligman a Kingman sa nachádza jej historická časť. Seligman sa považuje za rodisko Historic Route 66. Dnes táto cesta už nie je veľmi využívaná, pretože z mesta Flagstaff vedie do Kingmanu diaľnica Interstate 40. Povedala by som, že táto historická časť slúži vyslovene iba pre turistov. Zastaviť sa môžete napríklad v Hackberry General Store, kde uvidíte „historickú“ pumpu alebo v Seligman Depot, kde sú „historické“ domčeky a prípadne väzenie. Ono to tak úplne reálne historické nie je, je to novo vystavané, ale efekt to spĺňa.

historicka route 66

historicka route 66

historická route 66
Seligman Depot
historická route 66
Hackberry General Store
historicka route 66
Copper Cart

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate?

%d blogerom sa páči toto: