Česko,  Cestovanie,  Európa,  Tipy na výlet,  Žleby,  Zo života v Prahe

Zámok Žleby

Ak ste milovníci historických pamiatok a hľadáte tip na párhodinový výlet v okolí Prahy, zbystrite pozornosť.

Ak ste doteraz o Zámku Žleby nepočuli, ste na tom rovnako ako sme boli my. Keďže nevieme obsedieť doma, hľadali sme nejaké možnosti výletu v okolí Prahy, kam sa dá dostať vlakom, keďže sme práve nemali k dispozícií auto. Po nejakej tej minúte googlenia sme objavili tento pre nás dovtedy neznámy zámok, ktorý nás na prvý pohľad zaujal.

zamek zleby

Kde sa zámok nachádza a ako sa tam dostať

Zámok Žleby sa nachádza v rovnomennej dedinke, neďaleko obce Čáslav. Od Prahy je táto obec vzdialená cca 100 km a autom to zvládnete za necelú hodinu a pol. Neďaleko zámku je parkovisko, kde necháte auto za 50 Kč na celý deň.

Ak nemáte auto, zvládnete to aj vlakom. Do Žlebov nejde priamy vlak, musíte prestúpiť v Čáslavi. Pri prestupe si dávajte pozor, na ďalší vlak totiž nastupujete na vedľajšom nástupišti, na ktoré sa dostanete nadchodom. Celá cesta z Prahy až do Žlebov vám vlakom zaberie asi hodinu a 20 minút. Odporúčam si kúpiť skupinovú víkendovú jízdenku pre Stredočeský kraj. Na túto jízdenku môžu cestovať dvaja dospelí a až tri deti.

zamek zleby
Nádvorie zámku

Čo na zámku uvidíte

Zámocký park

Okolo zámku sa nachádza 24 hektárový zámocký park, do ktorého sa dostanete zdarma. Tento park bol vytvorený pri rozsiahlej prestavbe zámku v 19. storočí.

zamek zleby
Jazierko s vodopádikom v zámockom parku

Obora Žleby

Ak máte so sebou malé deti, tak ich určite vezmite do obory, v ktorej sa chovajú raritné biele jelene. Okrem týchto unikátnych zvieratiek tu môžete vidieť aj dravcov, danielov, muflónov,… Dvakrát denne (o 12:00 a 15:30) tu prebieha program kŕmenia jeleňov a výcvik dravcov. Program môžete absolvovať každý deň okrem pondelku. Platí sa vstupné 50 Kč za dospelú osobu.

Prehliadka zámku

Zámok ponúka 3 prehliadkové okruhy, na ktoré sa môžete pozrieť. My sme s Maťom navštívili iba základný okruh, ale boli sme viac ako nadšení.

zamek zleby

Zámok Žleby bol pôvodom gotický hrad, ktorý vlastnili páni z Lichtenburgu. Do dnešnej podoby bol prestavaný v 19. storočí na podnet Karla Vincenca Auersperga. Zámok je dnes v majetku štátu. Potomkovia pôvodných majiteľov sa nikdy nepokúšali o navrátenie majetku.

zamek zleby

Zámok Žleby ste mohli vidieť aj v niekoľkých českých rozprávkach. Medzi najznámejšie patrí Šípková Ruženka, Najkrajšia hádanka, Kráľovský sľub,…

Reprezentačné sály a salóny

Základný prehliadkový okruh, pri ktorom navštívite interiéry zámku, nádvorie, kaplnku a kuchyňu. Sú to najvýznamnejšie a najkrajšie priestory zámku. Maťa zaujala veľká zbierka historických zbraní, ktoré zbieral zámocký pán a niektoré kúsky boli naozaj netradičné. Okruh je so sprievodcom, ktorý vám povie všetky zaujímavé informácie, prípadne odpovie na zvedavé otázky.

zamek zleby
Najstaršia vitráž na zámku
zamek zleby
Pracovňa hradného pána
zamek zleby
Oltár v hradnej kaplnke
zamek zleby
Najkrajšie krbové kachle na zámku

Vrámci tohoto prehliadkového okruhu, niekoľkokrát za rok ožíva zámocká kuchyňa. V kuchyni, ktorá kedysi slúžila na prípravu jedál pre hradného pána sa varia rôzne dobroty. Pokiaľ prídete na poslednú prehliadku v ten deň, dotanete dokonca ochutnať buchty :).

zamek zleby
Hradná kuchyňa
zamek zleby
Hradná kuchyňa

Vstupné na tento prehliadkový okruh vás bude stáť 160 Kč, v ponuke je aj znížené vstupné pre deti, ZŤP a študentov a zvýhodnené vstupné pre rodiny. Fotenie bez blesku je možné zdarma. Pokiaľ by ste sa chceli zúčastniť prehliadky keď ožíva kuchyňa, príplatok k základnému vstupnému je 20 Kč. Zámok môžete navštíviť od konca mája až do začiatku novembra, každý deň okrem pondelku. Viac info o vstupnom a otváracom čase zistíte tu.

zamek zleby
Jedáleň

Súkromné apartmány a zámocké divadlo

Pokiaľ chcete vidieť niečo iné ako základný okruh, tak súkromné apartmány môžu byť tou správnou voľbou. Ako už názov okruhu napovedá, uvidíte izby zámockých pánov, ich súkromné divadlo s dobovými kostýmami.

Vstupné na tento prehliadkový okruh vás bude stáť 190 Kč, v ponuke je aj znížené vstupné pre deti, ZŤP a študentov a zvýhodnené vstupné pre rodiny. Zámok môžete navštíviť od konca mája až do začiatku novembra, každý deň okrem pondelku. Viac info o vstupnom a otváracom čase zistíte tu.

Veľká veža a pivnice

Na zámku Žleby máte možnosť nahliadnuť aj do zámockých pivních a môžete sa vyšplhať po 350-tich schodoch do zámockej veže. Tento okruh je fyzicky najnáročnejší a nie je vhodný pre ľudí, ktorí majú nejaké pohybové problémy.

zamek zleby

Vstupné na tento prehliadkový okruh vás bude stáť 120 Kč, v ponuke je aj znížené vstupné pre deti, ZŤP a študentov a zvýhodnené vstupné pre rodiny. Zámok môžete navštíviť od začiatku mája až do konca septembra, každý deň okrem pondelku. Viac info o vstupnom a otváracom čase zistíte tu.

Ako sa nám páčilo

Na zámku sa nám veľmi páčilo. Mali sme nesmierne milú sprievodkyňu, ktorá nám porozprávala zaujímavé informácie o samotnom zámku a odpovedala na všetky otázky. Jej výklad bol veľmi pútavý, aj keď si z neho štandartne veľa nepamätám :). Zaujala nás možnosť prehliadky oživenej zámockej kuchyne, na túto sa sem ešte určite vrátime. Správa zámku je taktiež milá a veľmi ochotná, dovolili nám okolo zámku lietať s dronom a urobiť si zopár fotiek a videí. Ak budete chcieť lietať v okolí zámku, vyžiadajte si od nich povolenie. Po návšteve zámku sme si zbehli na obed do neďalekého podniku „Hospůdka U Kosů“, v ktorej varili veľmi chutne. Náhodne sme sa dokonca ocitli za stolom s kuchárom. Sú tu veľmi milí ľudia, ktorí si s vami radi pokecajú :).

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate?

%d blogerom sa páči toto: