Cestovanie,  Európa,  Slovensko

Záruby – najvyšší vrch Malých Karpát a hrad Ostrý Kameň

Maťo už veľmi dávno prišiel s nápadom, že by chcel ísť na turistiku na najvyšší vrch Malých Karpát. Ja som dlho odolávala, pretože som vždy našla niečo lepšie ako by sme mohli tráviť sobotu. Keďže v poslednej dobe sme sa rozhodli trošku viac spoznávať slovenské a české hory, tak netrvalo dlho a na túto túru sme sa vybrali.

Ako na Záruby?

Auto sme odparkovali v dedinke Smolenice, čo najbližšie k Smolenickému zámku. Ten určite nemusím nikomu predstavovať. Momentálne je tento zámok otvorený verejnosti iba 2 mesiace v roku (cez leto). Sídli tu SAV a usporiadávajú sa tu svadby, z ktorých plynie pre zámok značný príjem. Okolo zámku sa nachádza krásny udržiavaný park s lavičkami, možnosťami na piknik (a odpadkovými košmi na každom kroku).

Od Smolenického zámku sme sa držali žltej turistickej značky až kým sme neprišli na „Vlčiareň„. Táto trasa je dlhá 2 km a prejdete ju asi za 40 minút. Pri Vlčiarni si treba dať pozor a značku zmeniť na modrú, ktorej sa držte až kým neprídete na „Rázcestie nad Vlčiarňou“. Od tohto rázcestia budete pokračovať po zelenej značke cez les a do kopca až po „Čertov žľab“. Pokračujete po modrej turistickej značke na „Záruby -sedlo„. Z tohto rázcestia vás čaká posledný náročný výšlap. Do kopca sa budete štverať asi pol hodinu až pokým neprídete k cieľu – vrch Záruby, vysoký 788 m.n.m.

Zrúcanina hradu Ostrý Kameň

Od Zárub sa buď môžete vrátiť nazad (čo by bola ozaj škoda), alebo pokračovať po červenej značke (ktorá nesie názov „Štefánikova magistrála„) k zrúcanine hradu Ostrý Kameň. Pokiaľ sa rozhodnete pokračovať, tak určite neoľutujete. Cesta zo Zárub na Ostrý kameň vedie po hrebeni a keď nie je hmla alebo zamračené, tak ponúka krásne výhľady do okolitej krajiny.

Hrad Ostrý Kameň bol jedným z pohraničných hradov, ktoré strážili západnú hranicu Uhorska. Okrem toho mal aj špeciálnu funkciu – chránil diaľkovú obchodnú cestu vedúcu z Budína cez západné Slovensko až do českých krajín. V roku 1704 bol hrad poškodený. V tomto čase viedla obchodná cesta už cez Bratislavu, čiže hrad stratil svoj význam.

A ako nazad?

Od Ostrého Kameňa budete pokračovať po Štefánikovej magistrále (červená turistická značka) až po „Brezinky„.  Tu máte dve možnosti – buď budete pokračovať nazad do Smoleníc, alebo pôjdete po zelenej značke do obce Buková, kde nasadnete na autobus alebo vlak a odveziete sa do Smoleníc. My sme zvolili cestu nazad pešibusom. Od „Brezinky“ sme pokračovali po červenej k „Brezinky – rázcestie“ a odtiaľ sme sa držali už iba modrej turistickej značky. Po modrej pôjdete asi 6 km. Cestou narazíte na Skalnú kaplnku Panny Márie a opäť miniete „Záruby – sedlo“ a „Čertov žľab“ až sa dostanete k Smolenickému zámku.

Čo dodať na záver?

Túto turistiku určite odporúčam, je to krásna prechádzka, miestami aj trošku náročná. Celá trasa má 14 km a zaberie vám 5 a pol hodiny. Podľa niektorých článkov je vhodná aj pre malé deti. Povedala by som, že záleží ako malé deti máte a ako sú zvyknuté chodiť po horách. Na hrebeň by som malé deti rozhodne nebrala (ibaže by som sa ich chcela zbaviť:)). Dajte si pozor na to aké je počasie. Dolu v Smoleniciach bolo krásne slnečno, v lese sme ale zažili takú hmlu, že sa celá skupinka asi ôsmich turistov úplne stratila. Na hrebeni nám dosť fúkalo, až som mala miestami pocit, že ma odfúkne. Nepodceňujte preto správne oblečenie a rozhodne si vezmite turistickú obuv.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate?

%d blogerom sa páči toto: