Česko,  Cestovanie,  Európa,  Krásy Prahy,  Praha,  Zo života v Prahe

Veľký test pražských zmrzlín 2019

Zmrzlinu milujem a pravdepodobne som jedna z mála, ktorá si toto letné potešenie vychutnáva aj v zime. Často ma je vidieť v zimnej čiapke a so zmrzlinou v ruke. Nazvala by som sa ako totálny zmrzlinofil. V Prahe je nespočetné množstvo zmrzlinární a naozaj nie je v mojich možnostiach vyskúšať všetky. Vybrala a ochutnala som tie, ktoré boli mnohokrát označované ako najlepšie v Prahe. Musím podotknúť, že nie som žiadny odborník a každý má iné chuťové poháriky, a preto každému chutí iná zmrzlina, v inom zmrzlinárstve. Berte to ako inšpiráciu na návštevu aj iného zmrzlinárstva, ako je to vaše obľúbené ;).

Créme de la Créme

Momentálne moja najobľúbenejšia zmrzlina v Prahe. Konkurenciu necháva ďaleko za sebou, až na Angelato, ktoré im šliape na päty :). Mala som tú česť spoznať aj pána majiteľa, ktorý je skutočne výjnimočný človek. Do výroby zmrzliny dáva nielen srdce, ale aj celú svoju dušu. Môžete si dať smotanové zmrzliny, sorbety a aj veganské zmrzliny, ktorých majú stále viac a viac. Mávajú aj špeciálne letné edície zmrzlín (treba ochutnať). Kornútky sú taktiež domáce. Svoju zmrzlinu si môžete dať aj do kelímku. V Créme de la Créme vedia ako si pritiahnuť zákazníkov, napríklad pri oslave prvých narodenín Zmrzlinového salónu na Národní Třídě rozdávali malú zmrzlinu zadarmo. Alebo pri otváraní vzorkovej predajne v Strašniciach predávali malú zmrzlinu za 3 Kč, strednú za 6 Kč a veľkú za 9 Kč. A to celý týždeň. Áno, vtedy som v tej fronte stála aj ja :). Navyše majú aj vernostnú kartičku, kedy za nákup dvoch malých zmrzlín alebo jednej strednej dostanete razítko. Keď ich máte 10, máte veľkú zmrzlinu zadarmo. Vo všetkých troch predajniach si môžete pokojne sadnúť a vychutnať si zmrzlinu v príjemnom prostredí.

Cena za porciu: 45 Kč (jednu porciu si môžete zložiť z dvoch príchutí), v Strašniciach 35 Kč za kelímok a 39 Kč za kornútok

Miesto: Národní 341/23
Husova 231/12
Průběžná 1939/58
Francouzská 761/21

Moje hodnotenie: ♥♥♥♥♥

Angelato

Angelato bolo dlhé roky úplne najviac top zmrzlinou akú som kedy jedla. Vzala ma na ňu moja sestra keď som ju prvý krát prišla pozrieť do Prahy. Od vtedy sa žiadna ďalšia návšteva neobišla bez Angelata. Majú výbornú poctivú zmrzlinu z čerstvých surovín. Dať si u nich môžete sorbety, smotanové zmrzliny, ale aj veganské varianty. Navyše každý mesiac majú špeciálnu príchuť. Zmrzlinu si môžete dať buď do kelímku, alebo do kornútku. Kornútky si taktiež pečú svoje. O tom, že táto zmrzlina je naozaj dobrá, svedčia aj dlhé rady, ktoré sa pred ňou tvoria každý deň. A nie sú to iba turisti. Táto zmrzlináreň má dve negatíva: na pobočke v Rytířskej a na Újezde sa nedá platiť kartou a každoročne zdvíhajú ceny. Pobočku na Rytířskej a na Újezde majú v januári a februári zatvorenú.

Cena za porciu: 45 Kč (jednu porciu si môžete zložiť z dvoch príchutí)

Miesto: Rytířská 27
Újezd 24
Bělohorská 50
Dejvická 24
Moje hodnotenie: ♥♥♥♥♥

Puro Gelato

Puto je pre mnohých tá najlepšia zmrzlina akú si človek môže v Prahe dať. Pre mňa top nie je, ale určite patrí medzi tie najlepšie. Puro Gelato má momentálne otvorené tri pobočky a čoskoro bude otvárať ďalšiu. Okrem zmrzliny si tu môžete dať aj kávičku alebo zákusky. Puro funguje aj cez zimu, kedy lákajú zákazníkov na zmrzlinu cez známy portál slevomat. V Pure môžete mať istotu, že vždy dostanete čerstvú zmrzlinu, vyrábajú totiž denne novú. Zmrzlina je vyrábaná podľa pravej talianskej receptúry a z čerstvých ingrediencií.

Cena za porciu: 50 Kč (jednu porciu si môžete zložiť z dvoch príchutí)

Miesto: Na Hrobci 410/1
Kaprova 11
Slovanský dům
Rybalkova 29

Moje hodnotenie: ♥♥♥♥

Rolls Bros

Rolls Bros som doslova naháňala odkedy som sa o tejto zmrzline dozvedela. Zo začiatku totiž nemali vlastnú kamennú prevádzku a nájsť ste ich mohli iba na food festivaloch. K dnešnému dňu ich môžete nájsť dokonca na dvoch miestach. A aby som sa dostala k tomu o akú zmrzlinu ide. Rolls Bros robia rolovanú zmrzlinu. To znamená, že na ľadovú plotňu vylejú základ, ktorý môže byť smotanový, jogurtový alebo kokosový, pridajú tri ingrediencie, ktoré si vyberiete a na záver polejú čokoládou alebo karamelom. Ak je vaša ingrediencia ovocie, tak to mávajú vždy čerstvé. Je to tak trochu iná zmrzlina. Jediné mínus vidím v tom, že nemajú možnosť posedenia. To sa dá ale vyriešiť tak, že sa prejdete do neďalekej Františkánskej záhrady.

Cena za porciu: 100 Kč (základ, 3 ingrediencie, poleva)

Miesto: Václavské nám. 785/28- v paláci Světozor
Manifesto market

Moje hodnotenie: ♥♥♥♥

Zmrzlinář

Túto cukráreň s prízračným názvom nájdete iba pár minút od zastávky metra Námestí Míru. Zmrzlinář je rodinný podnik, ktorý otvoril svoju prvú pobočku v roku 2008.  Kvalita zmrzliny je na veľmi vysokej úrovni, nemajú ju premrazenú a je z čerstvých surovín. Mala som výborné lesné ovocie, ktoré bolo miestami veľmi sladké a miestami kyslé. Ako to už býva zvykom, aj tu si môžete zmrzlinu dať buď do kornútku alebo do kelímku. Kornútky majú na výber dva druhy – obyčajný alebo vaflový. Ani za jeden sa neplatí navyše. Vaflový kornútok bol výborný, čerstvý. Ak sa nachádzate na Vinohradoch, určite nebudete ľutovať, keď sa vyberiete na túto zmrzlinu. Vyhnite sa ale vanilkovej, chutila zvláštne.

Cena za porciu: 35Kč, špeciálne porcie 40-50 Kč

Miesto: Slezská 15 – Vinohrady

Moje hodnotenie: ♥♥♥♥

Good Food

Trdelníky so zmrzlinou nájdete po celom starom meste, ale ak chcete dobrú zmrzlinu, tak si určite nedáte toto. Ja som trdelníky tri roky oblúkom obchádzala až som si povedala, prečo to nevyskúšať. Zašla som teda do najpreslávenejšej (a aj najdrahšej) predajne v Prahe. Bola som veľmi prekvapená chuťou. Trdelník je čerstvý, mäkučký a zmrzlina napriek tomu, že je točená, tak je výborná. Navyše vám to celé polejú karamelom, čokoládou alebo inou polevou a pridajú kúsok niečoho sladkého (brownies, keksík,..). Celý trdelník je tak veľký, že som sa z neho najedla na pol dňa. Pokiaľ chcete ochutnať trdelník so zmrzlinou, tak jedine Good Food. Ale pozor, je to prasárna!

Cena za porciu: od 120 Kč do 10 Kč, za 70 Kč si môžete dať trdelník s čokoládou a orieškami

Miesto: Karlova 8

Moje hodnotenie: ♥♥♥♥

Fruitisimo

Od zmrzliny z Fruitisima som nečakala veľa, preto som zostala doslova šokovaná chuťou. Fruitisimo určite mnoho ľudí pozná ako fresh bar, v ktorom si môžete dať zdravé drinky. Vyrábajú si aj vlastnú zmrzlinu. Opäť som ochutnala smotanovú zmrzlinu a sorbet a obe boli výborné. Sorbet bol z čerstvého ovocia a ani jedna nechutila práškovo. Navyše majú výborné a čerstvé kornútky. Zmrzlinu si samozrejme môžete sať aj do kelímku. Fruitisimo je určite dobrá voľba za rozumnú cenu a ako bonus ich nájdete naozaj na mnohých miestach.

Cena za porciu: od 29 Kč (cena sa líši podľa druhu)

Miesto: hľadajte na stránke (je ich veľa)

Moje hodnotenie: ♥♥♥♥

Cacao

Cukráreň Cacao nájdete priamo na Námestí republiky, len malý kúsok od Palladia. V tejto cukrárni majú nepretržite plno a to ako na teráske (keď je pekné počasie), tak aj vo vnútri. Pokiaľ si sem chcete ísť posedieť, odporúčam si urobiť rezervačku. Aj tu predávajú zmrzlinu, ktorá je fajn, ale ničím ma veľmi neohúrila. Navyše, kým si niekto všimol, že stojíme pri vytríne a čakáme, prešlo pekných pár minút. Čašníčky si nás aj všimli, ale nikto nejavil nejaký extrémny záujem. Na výber majú iba smotanové zmrzliny, nemajú sorbety, ani vegánske varianty. Pokiaľ si chcete jednu porciu rozdeliť na dve, priplatíte si 6 korún. Zmrzlinu si môžete dať do kornútku alebo do kelímku. Kornútok majú výborný a čerstvý. Zmrzlina mi na prvé ochutnanie prišla nie veľmi zaujímavá, ale v konečnom dôsledku bola chutná.

Cena za porciu: 39 Kč

Miesto: V Celnici 1031/4

Moje hodnotenie: ♥♥♥ a pol

Amato

V Amate, ako to je v Prahe viac menej zvykom, dostanete taktiež taliansku zmrzlinu. Keďže je táto cukráreň ďalej od turistického diania, turistov tu veľa nenájdete. Naopak, medzi miestnymi ľuďmi je veľmi obľúbená. Zmrzlina z Amata bola dobrá, nebola to síce žiadna raketa, ale bola priemerne dobrá. Vanilková chutila po vanilke a jahodový sorbet mali naozaj vynikajúci. Taktiež kornútok bol čerstvý. Ak neobľubujete kornútky, máte možnosť si zmrzlinu dať aj do kelímku. V Amate zmrzlinu predávajú na porcie, takže vám bez problémov rozdelia jednu porciu na dve príchute. Ak sa nachádzate na Prahe 7, Amato je vaša jasná voľba.

Cena za porciu: 42 Kč

Miesto: Heřmanova 597/61

Moje hodnotenie: ♥♥♥ a pol

Sanigelato

Túto taliansku zmrzlináreň momentálne nájdete iba na Arkádach Pankrác. Do výberu som ju zaradila z dôvodu, že by mali otvárať aj pobočku v centre Prahy. Zmrzline nie je veľmi čo vytknúť. Je to bežná talianska zmrzlina, ničím zvlášť neohúri (možno iba niektorými špeciálnymi príchuťami). Zmrzlinu vám naservírujú buď do kornútka alebo do kelímku. Kornútky majú sladké a sú aj čerstvé. Pokiaľ budete na Arkádach, tak určite nespravíte zle, keď sa tu zastavíte. Cestovať sem ale iba kvôli tejto zmrzline by bolo zbytočné.

Cena za porciu: od 37 Kč Kč

Miesto: Na pankraci 86 – Arkády Pankrác

Moje hodnotenie: ♥♥♥ a pol

Vanille

Vanille nájdete priamo na zastávke metra „Námestí Míru“. Nie je to iba zmrzlináreň, ale taktiež cukráreň. Zmrzlinu si vyrábajú vlastnú a kúpiť si môžete buď kopčekovú alebo točenú. Prípadne ešte ľadovú drť. Vanille má celkom fajn zmrzlinu za priaznivú cenu. Nečakajte ale od nej nič extra. Zmrzlina nenadchne, ale ani neurazí. Veľkým plusom je, že si ju môžete zjesť na malej terase, kde určite vždy nájdete aspoň jednu voľnú stoličku. Pokiaľ sa ale budete nachádzať v okolí Námestí Míru, zvoľte radšej Zmrzlináře.

Cena za porciu: 25 Kč

Miesto: Námestí Míru 1219/2

Moje hodnotenie: ♥♥♥

Amorino

Amorino je zmrzlináreň, ktorú som dlhý čas obchádzala. Nachádza sa na Malostranskom námestí, malý kúsok od zastávky električiek. Zmrzlinu vám naaranžujú do tvaru ruže, čo vyzerá veľmi pekne. Možno aj preto je taká obľúbená medzi turistami. Za príplatok vám na zmrzlinu dajú aj makronku alebo šľahačku. Zmrzlina je talianska. Musím povedať, že som skúsila Amorino aj v Miláne a teda oproti tej pražskej je to obrovský rozdiel (v Miláne je omnoho lepšia). Mňa táto zmrzlina dosť sklamala. Za tú cenu som očakávala väčšiu porciu a chutnejšiu zmrzku. Maťo to výborne vystihol: „To je zmrzlina tak na Instagram“.

V Prahe Amorino nájdete ešte v nákupnom centre Chodov a Černý most. Ak by ste si chceli dať zmrzlinu tam, budete to mať bez davu, vždy keď som šla okolo, mali prázdno.

Cena za porciu: 95 Kč (malá zmrzlina, možné neobmedzené príchute, odporúčané sú 3), makronka: 50 Kč

Miesto: Malostranské náměstí 38/24
Nákupné centrum Chodov
Nákupné centrum Černý most

Moje hodnotenie: ♥♥♥

Parlor

Parlor je jedna z tých netradičnejších zmrzlín. V tejto kaviarni ponúkajú zmrzlinové sendviče a poskladať si ich môžete podľa vlastnej chuti. Sendvič sa skladá z dvoch cookies, zmrzliny a polevy. Cookiesky si pečú vlastné a vybrať si môžete buď dve rovnaké alebo každú inú. Zmrzlinu berú od Créme de la Créme. V Parlori si ale nemôžete jednu porciu zložiť z dvoch príchutí ako to majú priamo v Créme de la Créme. Keksíky mi veľmi nechutili aj napriek tomu, že si ich pečú sami. Celé sa to veľmi zle konzumuje. Je to fajn koncept, ale radšej nabudúce pôjdem priamo do Créme de la Créme. Ak by vás predsa Parlor zaujal, tak majú vernostný program – každá jedenásta parlorka je zadarmo.

Cena za porciu: 65 Kč

Miesto: Křižíkova 197/37

Moje hodnotenie: ♥♥♥

Ovocný Světozor

Keď sa opýtate niektorých ľudí, ktorí dlhšie žijú v Prahe, aká je najlepšia zmrzlina v tomto meste, odpovedia vám, že predsa vo Světozore. Do tohto výberu som ju teda musela zaradiť. Vo Světozore si môžete dať buď točenú zmrzlinu alebo klasickú kopčekovú. Točenú mávajú iba v príchuti banán a jahoda. Keďže banánovú zmrzlinu neobľubujem, zvolila som kopčekovú. Mávajú sorbety, smotanové zmrzliny a aj klasické detské zmrzliny (napríklad šmolkovú). Extra ovocné sorbety sú vynikajúce a určite sa oplatí na ne do Světozoru skočiť. Kornútok nie je ničím výjnimočný. Mávajú obyčajné, za sladký si musíte doplatiť.

Cena za porciu: 25 Kč – kopček, 30 Kč – točená

Miesto: pozrite si na webke

Moje hodnotenie: ♥♥♥

Antonínovo pekařství

Ako už samotný názov napovedá, ide o pekárstvo, ale aj napriek tomu si tam môžete dať zmrzlinu. V Antonínovom pekařství predávajú točenú zmrzlinu. Od klasickej točenej zmrzliny sa líši v tom, že nemajú sorbety. Aj ovocné zmrzlinu sú smotanové. Navrch si môžete vybrať navyše posýpku. Musím povedať, že minulý rok mi chutila táto zmrzlina viac. Za 29 Kč si nabudúce zájdem radšej do Fruitisima.

Cena za porciu: 29Kč

Miesto: Strossmayerovo náměstí 11 – Holešovice
Sokolovská 55 – Karlín
Moskevská 38 – Vršovice

Moje hodnotenie: ♥♥

I Love Ice Cream

Malé nenápadné zmrzlinárstvo, ktoré nájdete neďaleko zastávky „Chotkovy sady“. Veľkou zaujímavosťou je, že robia tzv. zmrzlinové špagety. Ja som tradične vyskúšala smotanovú zmrzlinu a sorbet. Vanilková zmrzlina mi spočiatku prišla ako keby bola vymiešaná z prášku. Časom sa ale táto chuť stratila (naozaj z prášku nebola :)) Citrónový sorbet bol vynikajúci. Osviežujúci, jemne kyselkavý a bolo vidieť, že je medzi zmrzlinami najobľúbenejší. Sklamaním bol kornútok, na ktorom bolo poznať, že je kupovaný a zrejme ležal v sklade už dlhší čas. Ako väčšina zmrzlinárstiev, aj toto je zároveň cukrárňou a podľa recenzií robia výborné dortíky.

Cena za porciu: 25 Kč

Miesto: Gogolova 228/8

Moje hodnotenie: ♥♥

PraGelato

Túto zmrzlináreň nájdete cestou na Pražský hrad po Nerudovej ulici. Určite poznáte Pražskú čokoládu, PraGelato je ďalším produktom tejto firmy. Osobne hovorím, že nie veľmi vydareným. Označujú sa ako najlepšia zmrzlina v Prahe, bohužiaľ od toho sú na míle ďaleko. Smotanové zmrzliny majú dobré, naopak sorbety mi prišli umelé. Nie je možnosť si sadnúť a v pokoji si zjesť zmrzlinu, musíte si ju iba vziať so sebou.

Cena za porciu: 50 Kč

Miesto: Nerudova 19

Moje hodnotenie: ♥

 

komentáre 2

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate?

%d blogerom sa páči toto: