Cestovanie,  Európa,  Slovensko,  Súľovské skaly

Zraková pyramída a Súľovské skaly

Zraková pyramída – o tejto zaujímavej stavbe neďaľeko obce Súľov už musel počuť azda každý. Je to dielo Juraja Gábora, v ktorom môžu ľudia pozorovať meniacu sa krajinu. Zraková pyramída je 18 m dlhá a pripomína svetelný lúč. O tom, že táto stavba je veľmi obľúbená, niet pochýb. Strieda sa tam veľký počet ľudí. U miestnych obyvateľov nie je až taká obľúbená. Mnoho z nich sa vyjadrilo, že nechápu načo to tam vôbec je a, že to hyzdí celé prostredie. Ja ako návštevník vravím, že je to veľmi pekné spestrenie prírody, ktoré láka mnoho turistov aj neturistov. Zrakovú pyramídu je vhodné spojiť s menšou túrou po Súľovských skalách, ktoré sú nádherné. Práve na tomto mieste som si uvedomila akú máme nádhernú prírodu na Slovensku a aký malý kúsok som z nej videla. Bohužiaľ dnes je zraková pyramída už rozobraná a na svojom pôvodnom mieste ju nenájdete. Ten výhľad je tam ale stále, len nie je v okne 🙂

zrakova pyramida

Ako sa dostať k Zrakovej pyramíde

Autom, prípadne autobusom sa privezte do obce Súľov – Hradná, kde zaparkujte buď pri obecnom úrade, alebo pri evanjelickom kostole. Parkovné stojí 2 € na celý deň a platí sa na mestskom úrade. V čase našej návštevy na obecnom úrade nebol nikto, kto by vyberal poplatok za parkovné, a tak sme parkovali zadarmo :). Od parkoviska ale nie je také jednoduché sa k Zrakovej pyramíde dostať, cesta nikde nie je označená, nesmeruje k nej jediná šípka alebo informačná tabuľa. Najlepšie je opýtať sa domácich na cestu, ochotne vám ju ukážu. Pokiaľ žiadnych neuvidíte, držte sa modrej turistickej značky.

My sme sa k Zrakovej pyramíde vybrali v sobotu a zhodou okolností to bolá prvá sobota, kedy bolo vonku krásne počasie po dlhých daždivých týždňoch. Aj napriek tomu, že sme očakávali „mrte“ ľudí, tak opak bol pravdou. Na fotku v Zrakovej pyramíde sme vôbec nečakali a okolo sa potulovalo iba zopár ľudí. Mali sme asi šťastie. Stretli sme aj nejaké rodinky s kočíkmi, takže aj toto je pravdepodobne možné :).

zrakova pyramida

Túra po Súľovských skalách

zrakova pyramida

Keď už budete pri Zrakovej pyramíde, prečo túto návštevu nespojiť rovno s túrou po krásnych Súľovských skalách? Boli sme prekvapení, že takto pokračovalo veľmi málo ľudí. Odporúčam mať so sebou offline mapu pre prípad, že by ste nevedeli kam ísť. Signál veľmi nefungoval. Od Zrakovej pyramídy sme pokračovali po modrej turistickej značke až po rázcestie Roháčske sedlo, kde sme sa napojili na zelenú značku. Na rázcestí „Pod Roháčom“ sme zvolili zasa žltú značku. Na tomto rázcestí je možné ísť ešte po červenej značke a celú tútu si tak predĺžiť.

Ďalej sme pokračovali už iba po žltej. Cestou sme sa zastavili pri Skalnom okne a Šarkanej diere. Celá táto naša trasa meria cca 10 km. Postretali sme aj rodinky s deťmi, dokonca celý detský tábor. Trasu zvládla aj moja mamina, takže ani starších ľudí nenechávajte doma :).

zrakova pyramida

zrakova pyramida

zrakova pyramida

zrakova pyramida

zrakova pyramida
S mojou maminkou
zrakova pyramida
Skalné okno
zrakova pyramida
Šarkania diera

zrakova pyramida

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Translate?

%d blogerom sa páči toto: